Skocz do zawartości

Osobliwość, czarne dziury


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów jak zwykle pytanko dla dobrych ludzi:emotion-5: a dokładnie mam 2 pytanka odnośnie osobliwości i nieskonczonosci

1. Dzisiaj czytając książkę Łukasza Łamży który pisze o hipotezie KDN(kosmologiczny dobór naturalny) 

Inspirujący się tak sądzę Panem Lee Smolin

Inaczej mówiąc teoria płodnych wszechświat, no i jadąc x stronę zadałem sobie pytanie znając mniej więcej pojęcie czarnej dziury B)  czy  nieskończoność nie rodzi pewnych dziwnych sytuacji w czarnej dziurze a dokładnie czy jest możliwość aby w czarnej dziurze rodziły się kolejne czarne dziury z wpadająca materii dlatego pojęcie nieskonczonosci troszkę mnie gryzie lub ze kolaps materii prowadzący do powstania czarnych dziur i stowarzyszonych z nimi osobliwości prowadzi w rzeczywistości do powstania nowego obszaru czasoprzestrzeni w którym zachodzi faza ekspansji taka sama jak w wielkim wybuchu. 

2.czy nieskończoność można rozumowac sensownie czy jest to pojęcie delikatnie mówiąc nie za bardzo realne

Pozdrawiam wszystkich świrów AstroKwantowoFizyki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za horyzontem zdarzeń czarnej dziury może teoretycznie dziać się wszystko. Problem jest taki, że aktualnie nauka nie wie nic na ten temat (nie ma działającej teorii kwantowej grawitacji), dlatego wysnuwanie jakichkolwiek hipotez jest bez sensu przy stanie obecnej wiedzy nie ma jak tego sprawdzić. Także hipoteza pana Łamży jest tak samo prawdopodobna, jak moja hipoteza, że w środku czarnej dziury jest portal teleportujący Cię na najbliższy Szpitalny Oddział Ratunkowy :) 

Nieskończoność w fizyce (a właściwie w matematyce) rodzi bardzo dziwne sytuacje, dlatego nie używa się tego pojęcia - fizycznie nie ma żadnej wielkości obserwowanej, która mogłaby mieć wartość nieskończoną. 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, skuter202 napisał:

ok ale ulegajac chwilowej fantazji jak by wygladala nieskonczona symetria np zaginajaca promienie swiatla niekonczaca sie grawitacja

Pozdrawiam

Osobliwie.

Andrzej.

ps. tez pisałem na listach pl.sci.nauka i pl.sci.kosmos daaaawno temu bez pl liter, ale dokładne pytania bez nich wychodzą czasami komicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już mówiłem, w matematyce dzieją się bardzo dziwne rzeczy gdy pojawia się gdzieś nieskończoność. Dlatego fizyka nigdy nie odpowie Ci sensownie na tego typu pytania. Jak chcesz ulegnę jednak chwilowej fantazji i odpowiem: nieskończona grawitacja powoduje zagięcie promieni światła tak, że z daleka czarna dziura w środku wygląda jak choinka. Jak chcesz więcej fantazji to proponuję forum s-f ;)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, skuter202 napisał:

Hmm pytałem bo denerwują mnie naukowcy, filmy i książki w których jest wybite że w czarnych dziurach jest nieskonczona grawitacja tak jak by wiedzieli że tam tak jest na 100% 

Dzięki za odpowiedzi 

Problem jest taki:

Wg tego co mówi sama tylko teoria względności, to w czarnych dziurach teoretycznie *powinna* być materia o nieskończonej gęstości. Tymczasem mechanika kwantowa wyraźnie daje nam do zrozumienia, że obiekty o nieskończonej gęstości nie mają sensu. Dlatego wniosek jest taki: skoro dochodzimy do sprzeczności teorii względności z mechaniką kwantową to znaczy, że ani jedna ani druga nie potrafi opisać tego, co tam się dzieje. Dlatego potrzebna jest nowa teoria, bo najwyraźniej to, co wiemy teraz nie daje sensownych rezultatów. Ja sam czekam z wypiekami na twarzy na wiadomości o sensownej teorii kwantowej grawitacji, ale jak na razie niczego takiego jeszcze nie ma. Na razie najciekawiej prezentuje się teoria pana Nikodema Popławskiego która wprowadza skręcenie przestrzeni jako konsekwencję kwantowego spinu. Ta teoria przewiduje że skręcenie przestrzeni "ratuje" ją przed nieskończoną gęstością. Ale poziom komplikacji tej teorii jest dla mnie zdecydowania zbyt wysoki i niewiele więcej mogę powiedzieć poza tym, że bardzo trudno taką teorię udowodnić eksperymentalnie.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej dzięki za info co do tej teorii pierwsze słyszę i nawet ciekawie to wygląda. 

Jeśli byś mógł napisać krótkie streszczenie na temat spinu bym był bardzo wdzięczny, gdzieś liznołem wcześniej o spinie ale nie za bardzo to było zrozumiale opisane bo jak dobrze pamiętam to spin opisuje się obrotem danej cząstki lecz nie jest to obrót he he :getlost:

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.