Skocz do zawartości

rozwiązanie zdjęcia


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Chcialbym zrezygnowac w koncu z recznego ustawiania montazu podczas pierwszej alignacji.

Od dawna stosuje w Maximie pinpoint, ale nie zawsze jestem z niego zadowolony. Czasami sie gubi, dlugo mieli.... Tu sie pojawia moja watpliwosc.

 

Co jest lepsze, tzn bardziej niezawodnie i szybciej rozwiązuje obrazek All Sky Plate Solver  czy PlateSolve2 ???

W czasie sesji bede odciety od internetu.

 

Dzieki za pomoc :)

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetestuj, jak Twój setup się będzie sprawdzał - używam obu z APT - nie jest tak "różowo", często "pierwszy strzał" się nie udaje (ja muszę swój montaż "rozkładać" - nigdy nie mam "tej samej pozycji startowej), 560 + QHY178 i często nie udaje się "rozwiązać" zagadki.

Jednakże, po pierwszym udanym strzale - APT sprawnie trafia w cel :) 

APT jako podstawy używa PlateSolve2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej sam sprawdź który jest szybszy i bardziej niezawodny: PlateSolve2 czy All Sky Plate Solver.

Zadaj obu programom zdjęcia jakich zapewne na dysku masz sporo, z różnych obszarów nieba i zmierz czas. Sam osądzisz...

Ja używam obu z pozytywnym skutkiem w 100%.

A najlepiej zwróć się do @bujarek - on zna się na tym najlepiej: przecież jest twórcą rewelacyjnego programu PAT do ustawiania montażu na polarną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oba idą ofline - musisz tylko wcześnie pobrać "katalogi" - jak masz miejsce i czas - to wszystkie :P

Ja po polaryzacji, centruję dosyć jasną gwiazdę, szybki sync w CDC - zdjęcie w APT - i faktycznie, średnio po 30 sekundach jest rozwiązanie - przeważnie zajmuje mu to koło 9-10 sekund (jakieś 8 rdzeniowe i7 - ale z tych najsłabszych).

APT ma fajny ficzer - goto z taką synchronizacją - można określić o ile pikseli może "nie trafić".

Zdjęcia naświetlam po 15 sekund - to przeważnie wystarczy by mieć kilka gwiazd do kalibracji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak teleskop parkujesz po końcu sesji i mniej-więcej z tej samej pozycji odparkujesz go następnym razem, to powinno być wystarczająco blisko, że PlateSolve2 trafił za pierwszym strzałem. Ewentualnie jak napisał AMR, mniej-więcej ustawić w jakiś punkt i potem solve i na 99% będzie wystarczająco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od dawna z powodzeniem używam pluginu do maxima PWI PlateSolve2, działa o wiele szybciej niż PinPoint, trzeba jedynie pamiętać aby po poprawnym zorientowaniu "wysłać " montaż  w dowolne miejsce z poziomu katalogu w MaximDL, inaczej przy ponownej kalibracji na obiekt wywala błąd, a przynajmniej tak jest u mnie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Tayson napisał:

Robisz pierwsze rozwiązanie od razu po odparkowaniu w okolicach bieguna? 

Nie polecam takiego rozwiązania, bo może dać bardzo duży błąd w RA (sprawdzone doświadczalnie na jednym ze zlotów, gdzie kolega przez 1,5h nie mógł dobrze ustawić montażu, bo pierwszego PlateSolve'a robił niedaleko bieguna; pomogła sugestia odjechania trochę dalej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.