Skocz do zawartości

Dziwne "okręgi"


Patrix

Rekomendowane odpowiedzi

 

Taki oto mam problem: usunąłem gwiazdy,żeby było to lepiej widoczne. Odrazu zaznaczam-obojęjete ,czy z fltaem,bisem,darkiem. Stakowałem na różne sposoby i zawsze to samo. Robię dużo zdjęć w tej konfiguracji i zawsze  w mniejszym lub większym stopniu takie zjawisko występuje,ale tym razem to jakaś masakra. Ktoś coś na ten temat? Byłbym wdzięczny.

 

Canon 6D mod,Samyang 135mm f2,8

 

 

okregi.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ma dwa pomysły, ale takie zupełnie od czapy:

1. Pierścienie dyfrakcyjne od jakiegoś źródła poza ostrością które przypadkowo załapał obiektyw

2. Jakieś badziewie wygenerowane przez elektronikę aparatu które wylazło przy  zastosowaniu flata

Ale kurcze efekt sam w sobie trochę z gatunku spaceart :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wessel napisał:

 

1. Pierścienie dyfrakcyjne od jakiegoś źródła poza ostrością które przypadkowo załapał obiektyw

Ja dokładnie tak samo myślę,tylko co to jest dokładnie? Mam kilka zdjęć z tego zestawu (M45 z klifornią,dusza z sercem i podwójną, IC1396,hiady,orion i jeszcze kilka innych). Wszystkie robione tak samo,czyli f2.8,ISO1600,120 sek i około 2-3 godz zbierania materiału. Zawsze kalibrowane i stakowane w pixie. 

Zależało mi na IFN,która się załapała,co potwierdza,że moja miejscówka jest chyba dobra,no ale są te parszywe okręgi . Co dziwniejsze-jedynie na zdjęciu z plejadami i kalifornią one występują,ale w znacznie mniejszym stopniu. Na tyle mało je widać, że można je nawet przeoczyć,jeżeli dokładnie się zdjęciu nie przyglądnąć. Reszta zdjęć jest "czysta". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złośliwy sąsiad? Może właśnie przypala sobie cygaro? Wyładowanie atmosferyczne?Błysk od lasera ISS?Odkryłeś nowy rodzaj promieniowania? Loteria..

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wessel napisał:

Złośliwy sąsiad? Może właśnie przypala sobie cygaro? Wyładowanie atmosferyczne?Błysk od lasera ISS?Odkryłeś nowy rodzaj promieniowania? Loteria..

Dowcipniś z Ciebie ;) a ja mam poważny problem. 

 

2 godziny temu, dziki napisał:

To wygląda jak odbicia wnętrza obiektywu. On ma jakiś materiał w środku likwidujący odblaski?

To jest standartowy obiektyw ze sklepu. Nie mam pojęcia co on ma w środku. Nie spotkałem się nigdzie na forach z takim problemem,więc uważam,że to u mnie coś nawala. Jedynie co przychodzi mi do głowy,to filtr Hoya UV,który jest nakręcony od nowości. No ale ja mam na każdym obiektywie taki filtr,a tylko tu jest taki problem,więc to chyba nie to. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aparat nie ma nic okrągłego przed matrycą, no chyba że ring z bagnetem. Jeśli coś to optyka. Ale....moja teoria że to dysk dyfrakcyjny od źródła poza zakresem ostrości nadal aktualna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam, że to szkło jest problemem.

Mam dwie propozycje :) 

- zrób pls zdjęcie (komórką z włączoną lampą) wnętrza obiektywu, ostrość najlepiej na obszar tuż za soczewkami - i pokaż je. 

- zbierz lighty bez tego filtra Hoya UV. Masz go na każdym innym obiektywie, ale... kluczowe jest słowo "inny".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.