Skocz do zawartości

Plebiscyt na najciekawszy projekt DIY/ATM 2017

Zobacz najbardziej kreatywne i inspirujące projekty i niezapomnij oddać swój głos.

Korzystając z okazji chciałem złożyć Ci najserdeczniejsze życzenia z okazji nadchodzącego Nowego 2018 Roku!

Adam_Jesion Adam_Jesion
Bellatrix

Konstelacja Zająca (LEPUS)

Rekomendowane odpowiedzi

Raz jeden mnie naszło na ten gwiazdozbiór :)

Lepus_201502_800_desc1.jpg

• Lubię 6

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Piękny prezent pod choinkę - pomimo, że zajączek ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W sumie można by jeszcze wspomnieć o gromadzie kulistej M79, leży dość nisko, więc z Polski nie za często się ją obserwuje. Leży na linii od alfy do bety, w pobliżu gwiazdki piątej wielkości.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

img2005020403_M79_37X.jpg  img2005020403_M79_240X.jpg  img2005020403_M79Finder.jpg

Powyżej zamieszczam szkice autorstwa znakomitego astronoma amatora, Jeremiego Pereza. Nie ukrywam, że bardziej od samej M 79 zaintrygowały mnie te żółtawe gwiazdy widoczne w tle..

Mam:  HD 35675, typ widmowy K3III, wskaźnik barwy (B-V)= +1,39. Nic dziwnego, że intensywnie żółta.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przed rokiem widziałem ten gwiazdozbiór jak nigdy wcześniej. Gwiazdy w pewnym sensie dawały po oczach, powietrze musiało być wyjątkowo przejrzyste.

To było nad ranem gdy wstawałem do pracy, żal było, bo aż się prosiło wyciągnąć statyw, aparat i wykonać kilka fotografii.

Niesamowite było to, że oprócz Oriona, który zawsze pięknie się prezentuje, to tym razem i gwiazdy w Zającu miały blask taki jakbym był pod kompletnie ciemnym niebem, a przecież widok miałem z balkonu, małego miasteczka.

Gamma Leporis to moja druga zaobserwowana gwiazda podwójna. 18.01.1993 roku - notatka z mojego dziennika obserwacyjnego, mam też prymitywny szkic ;)

Radziecka lornetka 12x40 pozwoliła mi dostrzec odległy świat złożony z dwóch gwiazd...

R Leporis, koniecznie muszę przyjrzeć się tej gwieździe na przestrzeni kilku tygodni.

Bellatrix Przyznam, że w pozytywnym szoku byłem, gdy przeczytałem jak ogromna zmiana jasności występuje w R Leporis. Okienko obserwacyjne tej gwiazdy duże nie jest, ale myślę, że jest wystarczające do wychwycenia zmian

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gawain, Ty też pamiętasz tamtą przejrzystą noc? To było dokładnie rok temu... Ja nigdy tego nie zapomnę... Konstelacja Zająca dosłownie, jak wspomniałeś: świeciła. Bez problemu można było zlokalizować gwiazdy przynależne. To był tak niesamowity widok, powiedziałabym nawet, że złowieszczy- gwiazdy tuż nad horyzontem, a tak wyraziste. 
A powiedz, czy przez lornetkę widziałeś barwy komponentów Gammy Leporis? Masz może jeszcze tamten szkic?

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Około 2-giej w nocy, albo nad ranem jak kto woli :) Orion i Zając niedługo po osiągnięciu najwyższego punktu na niebie.

Sprawdziłem dzisiaj w Stellarium i wyszło, że musiało to być na przełomie listopada i grudnia. Wygląda na to, że byliśmy świadkami tej samej super przejrzystości atmosfery :)

Co do obserwacji z 1993 roku, to barw Gammy Leporis nie pamiętam, nie zwróciłem na to uwagi, może zbyt mocno byłem pochłonięty faktem, że obserwuję gwiazdę podwójną.

Lornetkę z tamtych czasów mam do tej pory, czasami obserwuję nią niebo. Super sprzęt, lekki, wygodny i tak wiele można nią dostrzec. Przy najbliższej okazji spojrzę na Zająca i Gammę Leporis, taki mały powrót do przeszłości, zwrócę też uwagę na kolory - sam jestem ogromnie ciekaw.

Szkic mam, ale tak jak wspomniałem we wcześniejszym poście, jest to szkic bardzo prymitywny, słaby, wstyd zaprezentować :) Moje zdolności plastyczne są bardzo słabe.

Mimo to cieszą mnie te notatki i rysunki z tamtych lat, pamiątka z poznawania nieba, piękne czasy, mimo że teleskopy z Uniwersała były dla mnie tylko marzeniem.

Edytowane przez gawain74
  • Kocham 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi