Skocz do zawartości

Obserwacja ufo co kupić?


Prezmo84

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, 

Temat może śmieszny ale potrzebuję pomocy w wyborze sprzętu do obserwacji ufo, samolotów etc.

1. Obserwacje w dzień i w nocy 

2. Sprzęt możliwy do transportu "ręcznego" z możliwością dostawki statywu. 

3. Co wybrać :

Lornetka, monokular, luneta obserwacyjna?

4. Nie mam zamiaru oglądać kosmosu planet itp 

Znalazłem takie sprzęty :

https://www.optopasja.pl/lornetka-astronomiczna-bresser-20x80-saturn-p-151.html

https://www.optopasja.pl/lornetka-celestron-skymaster-25x70-p-15.html

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_97&products_id=3679&lunety=Lornetka Spinor Optics Astro 20x80 BaK 4

https://www.optyczne.pl/index.html?lornetka=all&producent=5&lornetka=1478&powiekszenie=0&srednica=0&pryzmat=0&sort=

https://www.optopasja.pl/monokular-vortex-solo-10x36-p-288.html

Bardzo dziękuję za odpowiedź i informację w tym temacie 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze pytanie: Jaki budżet? Czyli ile chcesz wydać.
Druga sprawa. Do obserwacji UFO ja bym lornetkę odradzał (to tylko moje zdanie). Dlaczego? Ano dlatego, że te tańsze mogą się rozkolimować. Czasem nawet w transporcie. I teraz załóżmy, że jakiś bardzo jasny obiekt np: sztuczny satelita przelatuje po niebie. Rozkolimowana lornetka może pokazać rozdwojony obraz. A więc Twoja obserwacja będzie niemiarodajna. Jeden poruszający się obiekt na niebie - wiadomo: satelita. Dwa obiekty: no nie wiadomo, może UFO?
Trzecia sprawa: Z pewnością lornetka pokusi Cię, żebyś raz na jakiś czas, np: nie mając za wiele czasu, wyskoczył na zewnątrz spojrzeć w niebo "z ręki". To znaczy z lornetką trzymaną w ręce. Drgania rąk, których nie opanujesz spowodują poczucie jakoby obiekty "skakały" po niebie. To też może spowodować, że zwykłego satelitę weźmiesz za UFO.

Moim zdaniem musi być stabilnie. Obraz musi być dobry, czysty, kontrastowy. Proponuję jakiegość Schmidta-Cassegraina lub Maksutova-Cassegraina na stabilnym montażu azymutalnym.
https://deltaoptical.pl/teleskop-bkmak127sp?from=listing

https://deltaoptical.pl/montaz-az4-statyw-lt1?from=listing

Edytowane przez wimmer
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet 500+ 

Dziękuję za poradę gdzie jest temat ufo. Doradzają Lornetkę lub monokular z możliwością założenia statywu ze względu na duże przybliżenie. Może aby temat nie był "drazliwy" mówmy o obserwacji nieba nocą i za dnia, np obiektów w postaci przelatujacych samolotów. 

Teleskop odpada ze względu na rozmiary. 

Dodatkowo piszę na tym forum ze względu że jesteście specjalistami w pomocy jaki sprzęt do tego będzie adekwatny. 

Edytowane przez Prezmo84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Maro21 napisał:

http://www.paranormalne.pl/index tam są specjaliści od ufo . 

Nie,  tam są "nawiedzeńcy" .

Natomiast kilka lat nagrywania nieba w łapaniu meteorów przyniosły parę dziwnych rzeczy. No ale specjalistą nie jestem.

Zresztą Olek dał wyczerpującą odpowiedź.

Andrzej

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sp3uca napisał:

Nie,  tam są "nawiedzeńcy" .

Natomiast kilka lat nagrywania nieba w łapaniu meteorów przyniosły parę dziwnych rzeczy. No ale specjalistą nie jestem.

Zresztą Olek dał wyczerpującą odpowiedź.

Andrzej

To w takim razie czym obserwować samoloty? ☺ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Prezmo84 napisał:

To w takim razie czym obserwować samoloty? ☺ 

Okiem.

Pierwszy raz w internecie ?

Opcja szukaj :

https://astropolis.pl/topic/59956-obserwacja-samolotów-zdjęcia-jaki-sprzęt-do-650-zł/

https://astropolis.pl/topic/11186-polowanie-na-samoloty/

 

Andrzej

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Prezmo84 napisał:

Budżet 500+ 

Dziękuję za poradę gdzie jest temat ufo. Doradzają Lornetkę lub monokular z możliwością założenia statywu ze względu na duże przybliżenie. Może aby temat nie był "drazliwy" mówmy o obserwacji nieba nocą i za dnia, np obiektów w postaci przelatujacych samolotów. 

Teleskop odpada ze względu na rozmiary. 

Dodatkowo piszę na tym forum ze względu że jesteście specjalistami w pomocy jaki sprzęt do tego będzie adekwatny. 

Owszem, temat drażliwy, bo to forum astronomiczne, ale Twoja elastyczność w tej materii i świadomość tej drażliwości powoduje, że zasługujesz na normalną pomoc w doborze sprzętu. A co sobie będziesz obserwował, kosmitów, czy sąsiadki, to już Twoja sprawa ;)
Ok. Trzymajmy się tego, że chcesz obserwować ruchome obiekty w dzień lub w nocy. Myślę, że będziesz poszukiwał tych, które świecą dość wyraźnie. Np. migające światła samolotów.

Nie skreślaj teleskopu. Maksutov-Cassegrain lub Schmidt-Cassegrain do 5" średnicy lustra mają takie rozmiary, że tubę schowasz normalnie w plecaku. To żadne gabaryty, serio. To nawet nie jest dłuższe niż 1,5l butelka napoju. Tylko grubsze. Najlepszy byłby SCT 5", ale sama tuba znacznie przekracza Twój budżet.
Ja nadal obstaję przy tym, aby nie polecać lornetki. I nadal obstaję, żeby w ogóle nie brać pod uwagę sprzętu używanego "z ręki" jedynie z opcją zamocowania na statywie. Gdybym to ja miał obserwować takie obiekty, jakich ty szukasz, to najbardziej zależałoby mi na stabilizacji obrazu. Żadne tam "z ręki" czy ze statywu. Obraz ma stać w miejscu, żadnych drgań, żadnego latania obiektu po polu widzenia. Ja chciałbym się skupić tylko na stabilnej obserwacji obiektu.
Jeśli nie Mak 127, to może Mak 102? Zdarzają się używane na giełdzie tutaj lub na innych forach w założonej przez Ciebie cenie. Do tego AZ4 i już.
Minus taki, że to dość ciemny sprzęt do fotografii, więc dobrych zdjęć raczej nie porobisz. Ludzie, którzy fotografują samoloty używają najczęściej dużych luster, powiedzmy 10". To drastycznie przekracza Twój budżet i posiada mobilność wymagającą wożenia samochodem.

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 1
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z budżetowych rozwiązań widziałem ostatnio w Lidlu lunetkę  Bresser 12-60 x60 za 129 PLN. Do tego niedrogi statyw z głowią fluidową (taką chińską podróbką głowic do filmowania), rzędu 100 PLN. Przy pewnej dozie samozaparcia da się tym śledzić ruchome obiekty takie jak samoloty. W tej cenie trudno będzie kupić coś lepszego. Wady takiego zestawu to koszmarnie małe pole widzenia tej lunetki (typu dziurka od klucza) i na początku mogą być problemy z szybkim wycelowaniem w obiekt lunetą kątową. Głowica fluidowa z taką lunetą skierowaną do góry nie będzie w stanie równowagi - po puszczeniu opadnie, ale i tak jest lepsza niż inne głowice foto.

Niestety - żeby znaleźć tym sprzętem kosmitów będzie potrzebna pewna doza wyobraźni, albo jak w przypadku człowieka z powyższego filmu - spora doza paranoi i niezrozumienia możliwości sprzętu obserwacyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie ryzykował. Jak skaner na pokładzie latającego spodka wykryje, że ich obserwujesz, to możesz mieć kłopoty. I nic tu nie pomoże tłumaczenie że jesteś z Astropolis.

Polecam obejrzeć poniższy film - podobno oparty na faktach autentycznych:

https://youtu.be/sr_F8PoslcI?t=1m34s

  • Kocham 1
  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obserwacji samolotów i wszelkich ruchomych obiektów najlepsza wydaje mi się luneta ze zmiennym powiększeniem, czyli z okularem o zmiennej ogniskowej, dająca płynną zmianę powiększenia. Przy powiększeniu minimalnym łatwo namierzyć lecący samolot, bo pole widzenia jest duże, a potem sobie można zwiększyć wedle potrzeby. To mobilny sprzęt i jak sobie dobierzesz jakiś statyw foto, to powinno wystarczyć. Weź największą średnicę na jaką cię stać, bo od tego zależy rozdzielczość. To jest luneta do obserwacji ziemskich, z prostym obrazem.

Np. taka.ultima..JPG.3631008390493e4fdcd287711fa36283.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jednak jestem za lornetka mam 12x50 jest super, UFO niestety w niej nie widzę, mysle nad większą jednak lornetka plus monostatyw to jest to czym możesz najszybciej obserwować niebo. Jakiekolwiek rozkładanie i składanie sprzętu zniechęca. A najgorsze są ciężkie sprzęty. Ja teraz myślę po prostu o aparacie Nikon Coolpix p900 i 83 x zoom co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe życie polowałem na UFO i raz udało mi się coś takiego zobaczyć 2x w ciągu dnia .

 1 raz koło południa , a 2 wieczorem.

Za 1 razem widziałem ten obiekt tylko wzrokowo , bardzo mała tarczka , która raz  była jaśniejsza raz jak by gasła.

Ewidentnie było widać  wzrokowo bardzo małą obracającą się srebrzystą tarczkę.

Wieczorem kiedy wróciłem do domu wyszedłem na balkon aby kręcić Saturna , nagle znowu zobaczyłem taki obiekt , a nawet kilka.

Zawołałem syna , odpaliłem mój teleskop z kamerką i laptop - miałem kręcić Saturna i byłem przygotowany.

Poprosiłem syna by patrzył w szukacz teleskopu i starał się tak używać pilota kierunków aby utrzymywać obiekt na środku krzyża nitek szukacza.

Rzuciłem szybko okiem w szukacz ustawiłem i zaczęliśmy kręcić film .

W szukaczu zobaczyłem coś więcej niż tarczkę , to wyglądało jak by co najmniej 5-6 spadochroniarzy lądowało na spadochronach.

W laptopie był jeszcze lepszy widok ,  wyraźnie było widać co to jest . 

Materiał dość krótki bo w pewnym momencie obiekty skryły się za budynkiem .

To jest jeden z najlepiej udokumentowanych na świecie filmów , od obserwacji wzrokowej do teleskopu .

Tym niemniej warto podejmować próby obserwacji , kto wie może komuś uda zobaczyć prawdziwych kosmitów.

Ja i tak jestem dumny z siebie i syna że podołaliśmy tak szybkiej i dokładnej obserwacji .

Poniżej film ukazujący UFO.

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mnie denerwuje przy obserwacji nieba za dnia, że to co niebieskie golym okiem w lornetce Nikon 12x50 ex niewiele różni się od chmury, wszytko mało kontrastowe, dużo lepiej widać w 8x40 ex i nic nie trzęsie, jednak UFO nie widziałem w zadnej :-D myślę czy nie sprzedać tych i kupić jakieś 15x70 :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25 grudnia 2017 o 17:44, Prezmo84 napisał:

To w takim razie czym obserwować samoloty? ☺ 

 Możesz jeszcze zdobyć kamerkę TV przemysłowej i z darmowym UFOcaptureFree z Sonotaco.com ustawić obserwacje non stop automatycznie. Jak się spodoba to może rozpoczniesz obserwacje nocne i przy okazji połapiesz meteory. 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam dobry sposób na ufo, daję nawet 100% pewność na zobaczenie bitwy gwiezdnej ... moja super tajna instrukcja:

1/ Robisz dwójkę dzieci, tak w odstępie 1,5 - 2 lata

2/ Czekasz do jesieni, dzieciaki łapią wtedy jakieś paskudztwa

3/ Pracujesz, latasz po lekarzach, nie śpisz 2-3 noce tuląc i inhalując to jedno to drugie

4/ Wtedy przykładasz lornetkę do oczu i ... gdzie nie spojrzysz to bitwa gwiezdna. Dosłownie gwiazdki się same naparzają! A jak się przypatrzysz to widać wybuchy i szybko rozrastające się mgławice!

W sumie to nawet lornetki nie trzeba, wystarczy lekko przymknąć powieki :)

 

A tak na serio to do samolotów lorneteczka 20x80, albo najlepiej 22x85, bo do astro to 15x70.

 

 

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.