Skocz do zawartości

Tajemniczy świecący obłok


Poszukiwacz15

Rekomendowane odpowiedzi

26.12.2017 godzina 4:30 Obserwowana z okolic Sosnowicy

Witam! Właśnie zaobserwowałem bardzo dziwny obiekt który pojawił się w gwiazdozbiorze Wolarz/korona północna/głowa węża. Na początku widziałem dość jasną gwiazde a za nią poświate z pyłu, skierowaną w prawo, zupełnie jak kometa. Po chwili obiekt znikną, a pył rozszerzał się, po czym po 5 minutach ogarną dużą część nieba. Po gwieździe nie było śladu. CZy ktoś wie co to jest?

Zrobiłem około 10 zdjęć na których widać jak obiekt zwiększa swoje rozmiary na niebie. Szukając aparatu przegapiłem początek przelotu. 

1. Zauważyłem nową gwiazde, nieco rozmytą i cięgnący się za nią pył. 

2. Obiekt pojaśniał, zwiększył swoje rozmiary

3. Gwiazda zgasła, pył zwiększył swoją objętość tak jak na poniższym zdjęciu

4. Pył stawał się ciemniejszy, ciemnoszary i zają niemal pół nieba, rozchodził się tylko w stronę zachodnią. 

5. Po 20 minutach nie było po tym śladu

Brak meteorów, dźwięków i innych gwałtownych zjawisk. Gwiazda po prawo to arktur, przez chwile obiekt był jego jasności. Dane z aparatu: ISO 1600, naświetlanie 2 sekundy, F3,4

DSCN8427.thumb.JPG.045a8cdae448665dc315de7636d391cf.JPGDSCN8438.thumb.JPG.4464bd70a8a0edd2bb35d77df4ac19ff.JPGDSCN8423.thumb.JPG.c9c0a0a2c4d670d0f657eda64d2f4231.JPG

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurdę niesamowite opis pasuje jak ulał do piuropusza gazów wylotowych przy odpaleniu silnika drugiego/trzeciego stopnia rakiety już na orbicie zupełnie analogicznie jak te piękne nagrania ze startu SpaceX sprzed paru dni! Polecam założyć ten temat na forum kosmonauta.net oni powinni pomoc znaleźć co to za satelita o ile to właśnie satelita. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spójrz na inny przykład, to są gazy wylotowe od sondy MSL podczas odpalenia silnika w kierunku Marsa: https://www.universetoday.com/91332/comet-curiosity-msl-looks-like-a-comet-as-it-heads-toward-mars/

Innym przykładem mogą być zdjęcia gazów od rakiet balistycznych testowanych przez USA i Rosjan jak np. testy rakiety Buława lub Trident II 

https://www.google.pl/amp/s/www.pinterest.com/amp/animaljamuplode/ufomystery/

 

Edytowane przez Alice
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Świetne zdjęcia! Potrzeba mi mniej więcej wyznaczenia kierunku lotu na niebie - najlepiej na jakiejś mapce + koordynatów Twojego miejsca obserwacyjnego.
Wczoraj był chiński start, jest jeszcze szansa, że coś brykało na orbicie. Nie musi to być koniecznie start rakiety balistycznej, ale też możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zagwożdżkę:
- robię analizę najnowszych obiektów na orbicie - trochę poleciało w ostatnich dniach, ale kilka obiektów (np seria CubeSatów z Cygnusa) to obiekty bez żadnego systemu napędowego
- cztery najnowsze ślady, które mogą coś sugerować to: H-2A, górny stopień Falcona 9 i dwa chińskie starty wojskowe
- raporty sugerują, że jest to orbita o dużym nachyleniu ("od bieguna do bieguna"), tyle, że było to widoczne w locie w kierunku zachodnim aż do zenitu w Polsce
- był jeden (prawdopodobnie) fałszywy raport z RPA o przelocie drugiego stopnia Falcona 9, ale tam czas kompletnie się nie zgadza

Moja obecna teoria jest taka, że widzieliśmy odpalenie górnego stopnia jakiejś rakiety: Falcon 9 (ale kierunek się chyba nie zgadza) albo chińskiej wojskowej CZ-2C z lotu z wczoraj.

W załączniku obraz z 04:30 nad Europą. Seria ostatnich satelitów Iridium przelatuje nad południowo-wschodnim niebem, ale w kierunku północno-wschodnim, a nie w kierunku zachodnim... Hmm...

2017_12_26_oblok-5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy oficjalne potwierdzenie:

Agencja TASS powołując się ministerstwo obrony Rosji informuje o starcie międzykontynentalnej rakiety balistycznej z poligonu Kapustin Jar (500 km na wschód od Ługańska). Wszystko się więc zgadza :)

http://tass.com/defense/983101

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Karol Wójcicki napisał:

Mamy oficjalne potwierdzenie:

Agencja TASS powołując się ministerstwo obrony Rosji informuje o starcie międzykontynentalnej rakiety balistycznej z poligonu Kapustin Jar (500 km na wschód od Ługańska). Wszystko się więc zgadza :)

http://tass.com/defense/983101

Myśleli pewnie ze w nocy nikt nie zauważy :-)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Omamo...
To w ogóle nie chodzi o ICH święta ale NASZE. W Związku Radzieckim takie numery były na porządku dziennym. Test rakiety balistycznej w chwili, gdy czujność wroga jest uśpiona? Dajcie lepszy przykład niż świąteczny poranek! O to w tym chodzi, to demonstracja siły w chwili - wydawać by się mogło - super bezpiecznej. Człowiek wstaje rano w świąteczny poranek, a tu zza wschodniej granicy dociera info o teście międzykontynentalnej rakiety blisko europejskich granic. 

Dziś rano przygotowując tekst dla GW wysłałem zapytane w tej sprawie do rzecznika MON. Myślisz, że dziś dostanę jakąkolwiek odpowiedź? Nie, dziś wszyscy świętują... i dlatego można wnioskować, że pora startu TAKIEJ rakiety nie była przypadkowa.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.