Skocz do zawartości

Tajemniczy świecący obłok


Poszukiwacz15

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, Karol Wójcicki napisał:

Omamo...
To w ogóle nie chodzi o ICH święta ale NASZE. W Związku Radzieckim takie numery były na porządku dziennym. Test rakiety balistycznej w chwili, gdy czujność wroga jest uśpiona? Dajcie lepszy przykład niż świąteczny poranek! O to w tym chodzi, to demonstracja siły w chwili - wydawać by się mogło - super bezpiecznej. Człowiek wstaje rano w świąteczny poranek, a tu zza wschodniej granicy dociera info o teście międzykontynentalnej rakiety blisko europejskich granic. 

Dziś rano przygotowując tekst dla GW wysłałem zapytane w tej sprawie do rzecznika MON. Myślisz, że dziś dostanę jakąkolwiek odpowiedź? Nie, dziś wszyscy świętują... i dlatego można wnioskować, że pora startu TAKIEJ rakiety nie była przypadkowa.

Ło matko, widzę że rusofobia też nie ma wolnego w Święta. A myślałam, że dzisiaj tylko Antoni z niepokojem (a może i cichą nadzieją) wypatruje czołgów i rakiet zza wschodniej granicy. 

Jeśli oni dzisiaj nie świętują to dlaczego mają się przejmować nami? Czy my zwracamy uwagę co robimy np. w chiński nowy rok? Więcej empatii. 

  • Lubię 3
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś o 5:30 wyszedłem zerknąc na gwiazdy i stanąłem jak wryty. Na wschodzie wisiała szybko rosnąca kula -obłok nieniesko-turkusowy świecący własnym ,a nie odbitym światłem. Myślałem , ze to jakaś próba jądrowa.Zanim zdażyłem znaleźć aparat urosła sporo. Po obejrzeniu zdjęć na dużym ekranie, stawiam, że to był  start rakiety. Niesamowite, że obłok ogarnął cały nieboskłon w około 15 min i rozmył się.

IMG_0666.jpg

IMG_0662.jpg

IMG_0663.jpg

IMG_0664.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Tayson napisał:

Ciekawe czy można u nas obserwować jakies pozostałości po gazach z rakiet startujących z Cape Canaveral? 

Kilkanaście miesięcy temu Falcon 9 startował do ISS chwilę przed tym jak ISS przelatywała nad Polską.
Wtedy manewry Falcona i gazy wylotowe z drugiego stopnia były obserwowane z Anglii kilkanaście minut po starcie, wysoko nad horyzontem. Teoretycznie w tej sytuacji taki obiekt można by już dostrzec z Polski. U nas panowała wtedy kiepska pogoda i nie wiem czy komukolwiek udało się to zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Karol Wójcicki napisał:

Albo przespałeś zimną wojnę, albo nie czytałeś podręczników historii ;) 

Zimna wojna zakończyła się 30 lat temu, a ZSRR nie istnieje od 26 lat. Układu Warszawskiego też już od jakiegoś czasu nie ma, czasy się nieco zmieniły, ale mentalność i postrzeganie świata w czarno - białych barwach jakoś pozostało. 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, anatol napisał:

Zimna wojna zakończyła się 30 lat temu, a ZSRR nie istnieje od 26 lat. Układu Warszawskiego też już od jakiegoś czasu nie ma, czasy się nieco zmieniły, ale mentalność i postrzeganie świata w czarno - białych barwach jakoś pozostało. 

Zmieniają się ustroje, ale ludzie żyją nadal. Daleki jestem od Rusofobii ale faktem jest, że prezydent Putin był funkcjonariuszem KGB, a wielu dzisiejszych generałów "dorastało" w czasach sowieckiej armii i jej metod.

Odchodzimy jednak o tematu dyskusji, przepraszam za to. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Karol Wójcicki napisał:

Zmieniają się ustroje, ale ludzie żyją nadal. Daleki jestem od Rusofobii ale faktem jest, że prezydent Putin był funkcjonariuszem KGB, a wielu dzisiejszych generałów "dorastało" w czasach sowieckiej armii i jej metod.

Odchodzimy jednak o tematu dyskusji, przepraszam za to. 

Ostatnie zdanie w tym temacie bo już czuję oddech bana na karku - po drugiej stronie też cały czas decydujący głos mają ludzie zimnej wojny lub ich wierni uczniowie, którzy mają na rękach krew dzieci palonych napalmem albo zabijanych bombami ze zubożonym uranem. Świat to nie "Gwiezdne wojny", nie ma w nim miejsca dla szlachetnych Jedi. 

  • Lubię 2
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Karol Wójcicki napisał:

W Związku Radzieckim takie numery były na porządku dziennym. Test rakiety balistycznej w chwili, gdy czujność wroga jest uśpiona? Dajcie lepszy przykład niż świąteczny poranek! 

Hmm.... może piątek, początek długiego weekendu przed świetami?

"Amerykanie poruszeni niezwykłym zjawiskiem na niebie. Przed Wigilią nad Kalifornią pojawił się dziwny bąbel światła" - to tytuł z wyborczej.

 

3 godziny temu, Karol Wójcicki napisał:

Człowiek wstaje rano w świąteczny poranek, a tu zza wschodniej granicy dociera info o teście międzykontynentalnej rakiety blisko europejskich granic. 

Skoro jest międzykontynentalna to po co podkreślać że "blisko europejskiej granicy"? Dla sensacji?

 

3 godziny temu, Karol Wójcicki napisał:

Dziś rano przygotowując tekst dla GW wysłałem zapytane w tej sprawie do rzecznika MON. Myślisz, że dziś dostanę jakąkolwiek odpowiedź? Nie, dziś wszyscy świętują... i dlatego można wnioskować, że pora startu TAKIEJ rakiety nie była przypadkowa.

Tak, tak, wszyscy dostali wolne do środy, nawet system wykrywania i niszczenia wyłączyli.... a co, Święta każdemu się należą. Ostatnia nadzieja w rzeczniku MON - jego odpowiedź zniszczy każdą rakietę. Tylko pewnie on też popija świąteczną wódeczkę i ani mu w głowie spokój Karola.

--

Przypominam, że 70 km od miejsca wystrzelenia rakiety, jest stadion na którym Polska gra w MŚ 2018. Może ktoś zgarnie "wierszówke" w Wyborczej za połączenie tych dwóch faktów? :D

  • Lubię 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe zjawisko. Już dawno zastanawiałem się jak często podobne zjawiska, a więc starty rakiet czy odpalenia ich stopni, są widoczne z Polski. Rzadko kiedy są one wcześniej precyzyjnie zapowiedziane a do tego jeszcze dość krótkotrwałe. Także na pewno większość z nich jest po prostu przeoczona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla usystematyzowania wiedzy (teraz możemy obserwować obydwa wątki, ale za jakiś czas trudno to będzie odszukać), krótko i informacyjnie:

dyskusja przeniosła się do drugiego tematu:

Okazało się, że rakietą był międzykontynentalny pocisk balistyczny (prawdopodobnie Topoł) wystrzelony z wyrzutni Kapustin Jar.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu filmik ze wspomnianego przeze mnie wcześniej monitoringu w Radomiu.

Monitoring jak to monitoring: ostrość ustawiona na dozorowany teren, wobec czego "nieskończoność" trochę nieostra.

Filmik zaczyna się o 4:33:56 i trwa do 4:36:00 czasu lokalnego.

Edytowane przez grztus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem wczoraj zdjęcia z poprzedniego startu sfotografowanego nad Finlandią i moją uwagę zwróciła data. 26 X. Ten sam dzień co i przy starcie w grudniu. Na 2018r zapowiedzieli start tuzina tych rakiet. Myślę, że warto monitorować niebo w okolicach tej daty a już na pewno śledzić doniesienia ze świata w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem kolejną informację potwierdzającą prawidłowość startu rakiet 26-go dnia miesiąca drugiej połowy 2017 roku.

"W komunikacie nie wskazano natomiast żadnych informacji dotyczących zasięgu wykonanego lotu, obranego celu, czy samego wyniku wykonanej próby. W kontekście podanego uzasadnienia najbardziej prawdopodobny cel testu to poligon Sary-Szagan we wschodnim Kazachstanie, wyposażony w rosyjskie instalacje przeciwrakietowe. Obiekt ten stanowił zresztą punkt docelowy poprzedniej próby z użyciem pocisku rodziny Topol, wystrzelonego z poligonu Kapustin Jar w dniu 26 września 2017 roku."

http://www.space24.pl/719539,slad-na-polskim-niebie-po-rosyjskiej-probie-rakietowej

Edytowane przez DARK
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na ALL-SKY które pracuje w sieci Polskiej Sieci Bolidowej  też da się zauważyć tą rakietę.

Poniżej przedstawiam ewolucję śladu który w ok 15 minut dotarł do naszego zenitu (okolice Krakowa).

18 klatek które są minutowymi stackami 2 sekundowych ekspozycji. Godziny są zapisane na każdym ze zdjęć.

Przepraszam za rozmiar ale tego się już nie da bardziej zmniejszyć :)

rakieta-1.thumb.jpg.02c46bce0d9e0cd46748921141013c25.jpg

rakieta-2.thumb.jpg.1f7e3c434e5da4cbb1ec247c77193964.jpg

rakieta-3.thumb.jpg.b6979127baef9e57869c27b388e11562.jpg

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wracając jeszcze do tematu tego testu, ale nie wgłębiając się w politykę. Otóż moim zdaniem zdecydowanie CHCIELI, ABY LUDZIE TO ZOBACZYLI - szczególnie w Europie. To element wojny informacyjnej, sianie paniki, strachu, budowanie atmosfery tajemnicy itd. A Wy - mówiąc wprost - złapaliście się na tym... Pomyślcie tylko, przecież gdyby chcieli start "ukryć" przed zagranicznymi oczkami to by po prosty wystrzelili ją w dzień i tyle, a nie w pogodną noc, przed wschodem Słońca, gdzie wiadomo że podświetli ono gazy wylotowe. Chyba, że macie ich za idiotów na miarę nastolatków z gimnazjum :)

I co z tego wszystkiego? Wielkie tam halo, wszyscy testują broń więc co w tym dziwnego? Przypominać nie trzeba, że w słusznie minionych czasach to nawet testowano wybuchy jądrowe na powierzchni i w atmosferze. Podsumowując: ciekawe zjawisko na niebie. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.