Jump to content
Sign in to follow this  
JSC

Refraktor SW 150/1200 ED

Recommended Posts

Ktoś już w innym wątku zasygnalizował temat (serdecznie dziękuję), ale refraktor godny jest nowego wątku :)

Nowy refraktor 150/1200 ED, to dość przełomowe wydarzenie nie tylko dla producenta SkyWatcher. Ma się podobno ukazać już w Styczniu 2018 roku. Cana jest szokująco niska w stosunku do 120ED. Na poniższym folderze reklamowym w dolarach australijskich (jeśli czegoś nie mylę).

post-6370-0-98280700-1511919804.jpg.cba11da8f884d1ad7ade86a55861f16b.jpg

 

Piszą, ze ma mieć aberrację chromatyczna na poziomie SW 120ED i ma być na szkle FPL53. Nie wydaje mi się to realne, ale pożyjemy zobaczymy.

Jeśli wziąć pod uwagę wzór, że ekwiwalent aberracji to D/N (średnica/ liczba przysłony) wynika, iż aby mieć taką samą AC musiałby mieć F9... a ma F8. Więc albo tak jak spekulują na Cloudy ma inne szkło FPL55+Lantan albo ma AC większą. Sądząc po cenie, niektórzy spekulują nawet, że może szkło będzie gorsze niż FPL53 (?)

Znany jest mi już refraktor na szkle FPL53 + Lantan (http://www.kasai-trading.jp/perfetto80ed.html ) , więc może wystarczy tylko ten magiczny Lantan, aby aberracja była na poziomie SW 120/900 ED?

W każdym razie teleskop przy tej cenie będzie naprawdę korzystny w zakupie.

  • Like 4
  • Love 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak się kupi taki refraktor w dolarach australijskich to i obraz pewnie będzie dawał do góry nogami, czyli dla nas prosty. Ale czadersko. :D

Edited by anatol
  • Like 1
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Żeby mieć odniesienie do powyższych cen w "$", spojrzałem na SW 120ED w PL, i np. w AK kosztuje zaledwie 5100 zł. Byłem przekonany, że jakiś czas temu kosztował ponad 7000 zł. Skąd taka obniżka?

Jeśli tytułowy 150ED będzie kosztował poniżej 6000 zł to rzeczywiście będzie to bardzo atrakcyjna cena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1200mm ogniskowej i wyciąg SW... hmmm... a EDek 120 nie był tytanem ostrości, warto by złapać tę 150tkę na testy foto.

 

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 26.12.2017 o 20:03, JSC napisał:

ma być na szkle FPL53.

Śledziłem ten wątek na CN i kwestię szkła FPL53 już rozstrzygnięto negatywnie. W poprawionym katalogu australijskiego przedstawiciela jest już informacja, że w przypadku ED150/1200 nie zastosowano FPL53. To będzie raczej coś w stylu APM/Lunt 150ED. Użytkownicy chwalą sobie te teleskopy w zastosowaniach wizualnych. Propozycja SW ma być jednak znacznie tańsza!

....150/1200 to jednak kawał rury!

Zrzut ekranu 2017-12-27 o 22.56.17.png

Edited by misiowaty
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co jak co, ale tło do tej grafiki wybrali sobie przednie z komą i pojechanymi gwiazdkami :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też przeglądałem wątek o APM/Lunt 152mm i zdaje się były problemy z celą: A to ściśnięte soczewki i astygmatyzm na gwiazdach, a to przesuwanie się soczewek w celi pod wpływem wibracji. Miejmy nadzieję, że SW zrobi ten element poprawnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ludes już zmodyfikował celę dodając jakiś mechanizm samocentrujący oparty zdaje się na sprężynach i ponoć problemy wieku niemowlęcego zostały rozwiązane. Nie zmienia to jednak faktu, że dublet APM 140mm ma lepszą korekcję w szerszym paśmie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takie tam zdania wyłapane na Cloudy napisane przez jakiegoś przedstawiciela SW (zdaje się):

" FPL-53 to świetne szkło, ale to nie jedyny sposób na dobre apo. Ten zakres został poddany wielu projektom, aby zapewnić dobrą korektę rozmiaru. Po otrzymaniu próbek dowiem się więcej, ale rozmawiałem z projektantem wiele razy na ten temat. Nie będziemy publicznie publikować rodzajów szkła w tym zakresie. Wiem, że dla niektórych osób może to wydawać się szkicowe, ale są to dobrze znane szkła, a zakres jest wykonywany przez tego samego projektanta, co nasze triplety. Klucz nie znajduje się w szkle, ale na obrazie i decydujemy się pozwolić, by zakresy mówiły same za siebie. "

" Jesteśmy na rynku, aby sprzedawać wysokiej jakości, niedrogie teleskopy dla ludzi. Robiliśmy to skutecznie od lat na naszych dubletach 80-120. Nasi optycy wiedzą, co robią i wiedzą, co jest do zaakceptowania. W ciągu ostatnich lat technologia szybko się rozwijała, oferując nowe zestawy szklane, dzięki którym można uzyskać niesamowitą optykę w bardziej przystępnych cenach. Podczas gdy FPL-53 jest świetny i jest bardzo często używany, istnieją nowe opcje, dzięki którym można tworzyć teleskopy. Musimy patrzeć w przyszłość i nie zawsze trzymać się tej samej starej rzeczy. To nie oznacza, że obniżamy jakość, oznacza to, że znajdujemy nowe sposoby wprowadzania innowacji i rozwoju rynku. Ten zakres będzie jednym z najbardziej przystępnych cenowo apertur aperturowych, które są produkowane. Jesteśmy tu, by sprzedać ci teleskop, a nie kawałek szkła. Jeśli utknąłeś na FPL-53 jako jedynej opcji, tracisz. "

Cały watek na Cloudy jest tu:

https://www.cloudynights.com/topic/600067-skywatcher-ed150-doublet-coming/page-3

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Materiał elementu nisko-dyspersyjnego w SW 150ED dalej jest tajemnicą, ale są już testy jego mniejszego brata - Evostar 72ED, opartego na równie "tajemniczym" szkle. Można podejrzewać, że w obu przypadkach użyto tego samego materiału. Na podstawie danych dostępnych w sieci, przygotowałem takie małe zestawienie Evostara 72ED z innymi konstrukcjami.

Zestawienie uszeregowane wg wizualnej oceny jakości korekcji barwnej:

apo_1a.jpg.d8ccac24c7d39da9dfd91c4746e89ae7.jpg

Źródło materiałów użytych do porównania:

https://teleskop-austria.at/support/testphotos/Refractor_color_test/Vega_testphotos_apochromats.jpg

https://teleskop-austria.at/support/testphotos/Refractor_color_test/72-420_SW_Evostar_72ED_startest.jpg

 

Widać że Evostar 72ED jest znacznie lepszy od konstrukcji na szkle FPL51 i odrobinkę gorszy od konstrukcji na szkle FPL53, czyli SW 120ED i 80ED. Uwzględniając różnice w światłosile (jest najjaśniejszy w tym zestawieniu) to wygląda to już bardzo dobrze.

Ciężko obstawiać co to za nowy gatunek szkła, równie dobrze może to być nowe FPL55, jak i chińskie FK-71 o minimalnie niższej Liczbie Abbego, za to z pewnością z wyraźnie niższą ceną.

Edited by Marek_N
  • Like 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trochę czasu minęło od ostatniego wpisu. Ciekawi mnie czy ktoś z rodaków jest w posiadaniu tego refraktora i czy mógł by zamieścić jego recenzję/wyniki testów ?

Czy ostatecznie wiadomo już jakie szkło jest stosowane ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.