Skocz do zawartości

Zakup nowego teleskopu


BlackAdder

Rekomendowane odpowiedzi

Na wiosnę chciałbym zmienić teleskop, wstępnie planuję zakup Celestrona Nexstar Evolution 8 - GOTO + WiFi (203mm) - mam nadzieję, że to dobry wybór.

https://www.celestron.com/products/nexstar-evolution-8


Trochę już siedzę w astronomii, ale przed zakupem wolę zasięgnąć opinii innych użytkowników :) Wcześniej myślałem jeszcze nad MAKiem 180 lub Dobsonem 10" z GO-TO.

Teleskop będzie używany w 90% w mieście - mam ogród, którego bezpośrednio nie oświetlają sodówki.

Chciałbym avikować planety (lipcowa opozycja Marsa) + czasami zrobić zdjęcie jaśniejszej komety. Wizualnie - jaśniejsze DS-y + US.

Obecnie posiadam Newtona 150/750 + EQ-5 i MAKa 127

Mam jeszcze pytanie, kwota powyższego teleskopu jest dla mnie nie mała :) - czy lepiej kupować w Polsce, czy zagranicą (chodzi mi o to, że zdarzyło mi się już kupić teleskop nowy - po odpakowaniu okazało się, że był to sprzęt powystawowy, zakurzony).

Edytowane przez BlackAdder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Jeśli chodzi o sprzęt z zagranicy to bazując na swoim doświadczeniu to częściej otrzymywałem sprzęt "używany/powystawowy" kupując w polskich sklepach niż za granicą - niestety.

Jeśli natomiast chodzi o wspomniany teleskop to przyznam, że nie miałem z nim nigdy do czynienia, ale wydaje mi się, że skoro miałeś Newtona 150/750 to nie będzie dla Ciebie to wielki przeskok. 

Może warto się zastanowić nad większym Newtonem? Np. Taurus 33cm na Dobsonie + platforma?

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dziękuje Łukasz za propozycję, ale dzisiaj przyjechał do mnie MAK 180 :D - jak go dzisiaj odpakuję i przetestuję pod nocnym niebem to dam znać :)

 

7 minut temu, Łukasz K napisał:

Witaj, jestem z Poznania i posiadam SCT 11. Możemy się spotkać i możesz zobaczyć jak wygląda SCT 11 w boju.

Na zaostrzenie apetytu Jowisz z 2016 r.

 

JOWISZ FULL.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś tę tubę. Byłem bardzo zadowolony.

W którymś momencie pokusiłem się na przesiadkę na większe działo i cały czas zastanawiam się czy to było dobre posunięcie.

Na papierze wszystko przemawia na korzyść SCT, jednak często przekonuję się, że seeing nie chce współpracować :).

Poniżej Jowisz z takiego właśnie MAKa 180.

 

08.03.2015.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.12.2017 o 22:48, BlackAdder napisał:

Na wiosnę chciałbym zmienić teleskop, wstępnie planuję zakup Celestrona Nexstar Evolution 8 - GOTO + WiFi (203mm) - mam nadzieję, że to dobry wybór.

 

 

Tubka bardzo fajna, ale ten montaż mnie nie przekonuje, i po co ci wifi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie fotografowałem za pomocą mojego Maka 180, ale do obserwacji wizualnych spisuje się znakomicie. Pod ciemnym niebem wyłapuję DS-owe kłaczki rzędu 12 mag, a w gorszych warunkach z przyjemnością oglądam jaśniejsze "emki". To dobry sprzęt zwłaszcza do niewielkich powierzchniowo galaktyk, mgławic planetarnych i gromad kulistych.

Może brakuje trochę średnicy, by rozbijać kulki na czynniki pierwsze, ale te z katalogu Messiera prezentują się naprawdę pięknie. Jeżeli kiedykolwiek zamienię Maka 180 na coś innego, to tylko na SCT 9,25" lub 11", albo na coś baaaardzo małego, do sporadycznego lukania. Czasem chodzi mi po głowie zarówno maksymalizacja, jak i minimalizacja sprzętu astro. To drugie głównie przez pogodę. :)

Jak go odpakujesz to odkręć proszę visualback 2" i zmierz przelot tuby. Mi wyszło 30 mm i z powodzeniem stosuję GSO SV 42 mm bez winietowania, ale wiem, że są też wersje z przelotem ~25 mm, do których Erfle 30 mm jest już najdłuższym sensownym szkiełkiem. To odbija się na maksymalnym polu widzenia bez winiety. :) 

Gratuluję Ci nowej tuby i wierzę, że będziesz z niej zadowolony tak, jak ja. To zdecydowanie najlepszy teleskop jaki miałem. Będzie fajnie chodził na EQ5 z napędami, a przy obserwacji DS zawsze możesz go przestawić na tryb azymutalny, czego już nie da się zrobić przy HEQ5. No i nie przekonują mnie te wybajerowane GPS-WiFi-GoTo-AltAz-NexStar+MegaTurbo montaże Celestrona. :) 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Snejk napisał:

Jak go odpakujesz to odkręć proszę visualback 2" i zmierz przelot tuby. Mi wyszło 30 mm i z powodzeniem stosuję GSO SV 42 mm bez winietowania, ale wiem, że są też wersje z przelotem ~25 mm, do których Erfle 30 mm jest już najdłuższym sensownym szkiełkiem. To odbija się na maksymalnym polu widzenia bez winiety. :)

Dzięki za info, przelot tuby jest minimalnie większy od 30mm. Wcześniej myślałem, że MAK127 jest już duży do zabrania na wypady - teraz to mam małą betoniarkę :D

Na zdjęciu poniżej MAK180 (szukacz kątowy nie jest z tego zestawu) nie wygląda na duży, szkoda, że nie dodałem obok dla porównania MAKa 127 :) Dokupiłem bino TS + GSO SV 20mm na początek. Teraz pozostaje czekać na ładną pogodę :) Wiadomo, że jest to sprzęt przede wszystkim Księżycowo-planetarny, ale wczoraj zrobiłem sobie krótką sesję  i muszę przyznać, że bardzo ładnie prezentowały się M42, sigma Orionis, M35 i M37 w dołączonym 2" okularze (28mm).

 

5a5da41296182_mak180astrofotka_pl_mala.jpg.172f9de71e7cb9632224b8fa07c4bdb7.jpg

 

 

ps. Snejk - to między innymi dzięki Twoim fajnym wpisom o starciu maka z DSami zdecydowałem się na ten teleskop :)

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, BlackAdder napisał:

 Snejk - to między innymi dzięki Twoim fajnym wpisom o starciu maka z DSami zdecydowałem się na ten teleskop :)

Miło, że przydała Ci się moja pisanina. :) Cieszę się również, że masz nową wersję Maka 180 z większym przelotem. Wobec tego, nawet okulary w przedziale 30 mm - 40 mm nie powinny zauważalnie winietować.

Dobry wybór także w kwestii nasadki! Bino TS ma całkiem równe tory optyczne. Może nawet przebija w tej kwestii o wiele droższe bino WO. Przynajmniej mi się tak trafiło, że w TS-ie była mniejsza różnica od WO. :)

Edytowane przez Snejk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.