Skocz do zawartości

CCD inspector - jak to ugryźć


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

nie poddaję się, choć mi wcale nie jest wesoło. Kolejny magiczny program do analizy i kolejne znaki zapytania. W wątku o pierścieniach wokół jasnych gwiazd w narrow band zainspirowaliście mnie do analizy moich subów za pomocą programu jak w tytule,. który to program pomaga ponoć poprawić ustawienia zestawu by uzyskać jak najlepszą jakość obrazu. Chcąc tak uczynić, ściągnąłem sobie wersję demo i zacząłem analizować zdjęcia. Zacząłem od zdjęcć M31 w kanale niebieskim, kóre wydają mi się najlepsze z tego co mam do tej pory. Oto wynik:

2.jpg

1.jpg

Wygląda to chyba bardzo dobrze, ale co ciekawego, zdjęcia dzieli kilka minut, są to identyczne ustawienia a rezultat jest gorszy o 3%.. Seeing?

 

No OK, to idę dalej cały zadowolony do tej samej sesji w kolorze R i dostaję coś takiego:

3.jpg

Zaraz zaraz - nic nie zmieniałem, minęlo moze z pięć minut a taki wynik ??? Załamka, nic nie kumam.

Ale najgorsze miało przyjść. Spraqwdziłem zdjęcie w L zrobione jakieś 20 minut wdcześniej.

Ktoś to nazwał - masakra. Tylko jak to możliwe? Poza pięciokrotnym pogorszeniem wyniku na tym samym zestawie, zrobiło się jakoś dziwnie pofalowane i do tego środek mi pojechał w dół. \Czy ktoś może zgaduje, co tu się dzieje? dzięki

4b.jpg

4a.jpg

 

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczerze - nie. podbiegałem z maską bahtinova, spraswdzałem i wydawało się, że jest OK. Choć pewnie mogłem to zrobić lepiej. Ale - czy mała - naprawdę mała - nieostrość może dać rezultat rzędu - 50 % ?

 

dzisiaj na YT znalazłem opis narzędzia w ATP do wsparcia dla maski bahtinowa, jak tylko będzie pogoda to sprawdzę jak działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znów - zacznijmy od podstaw. Filtry rgb nie są parfokalne ( są i takie, ale z górnej pólki) i wymagają ostrzenia przy kaźdej zmianie dla jasności powiedzmy lepszej niż f10 - w pewnym uproszczeniu .

Dalej - wyniki ccd inspectora są miarodajne, jeśli skierujesz teleskop na w miarę jednolite pole gwiazd. Gromada lub galaktyka zniekształca je, stają się bezuźyteczne. No i nie wystarcza badanie samej krzywizny pola , trzeba do tego dołożyć conajmniej aspect ratio żeby ocenić pracę setupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kubaman napisał:

najważniejsze dla mnie to  - czy to jest wskazówka, ze mam coś z ostrością, czy może cały zestaw o kant d rozbić..

Na podstawie tych fotek nic nie moźna konkretnego powiedzieć - zły  obiekt, zła ostrość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kubaman napisał:

akurat ZWO twierdzi, że są parafokalne.. i że sa dedykowane do tej kamery..

Ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha!

Przecież inaczej nie mogą. Ani Baadera aczy Astrodona nie polecą.... One również nie są parafokalne w 100%.

 

Niestety słowo Maćka jest silniejsze niż cała polityka filtrowa ZWO ;-)

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O sile ich marketingu świadczy wlaśnie to sformułowanie - dedykowane do tej kamery. Jedynym parametrem który może " dedykować" filtr danej kamerze jest jego średnica - tak dobrana aby nie było winiety. Policz sobie strefę ostrości dla swojej optyki ( nie mylić z głębią ostrości !) a zobaczysz jakie możesz mieć różnice. 

Z doświadczenia powiem ci , że nawet markowa optyka - na przyklad Takahashi - świetnie skorygowana barwnie wymaga przy filtrach wyższej klasy - interferecyjnych Baadera czy Astrodona - ostrzenia przy każdej zmianie filtru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.