Skocz do zawartości

Alternatywa dla WO Megrez 88


grzybu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od kiedy w moim stałem się posiadaczem małego EDka TS 70/420 to okazało się, że jest to praktycznie jedyny wykorzystywany przeze mnie teleskop.

Mam też fajnego achromata 102/600 z bardzo przyzwoitym wyciągiem itd, ale to już jest nieco większy sprzęt i średnio mi się sprawdza na małym balkonie a na wyjazdy czasem się już nie załapie, bo brakuje miejsca. A Mak 127 leży i się kurzy, bo rzadko mam okazję zaplanować obserwacje i nie ma czasu na wychłodzenie sprzętu.

Wykombinowałem sobie, że taki Megrez 88, który aktualnie jest w ofercie TS byłby akurat dla mnie. Po złożeniu jest raptem o 10 cm dłuższy niż 70/420 a jednak apertura nieco większa. Niby jest jeszcze dublet ED 100/600, ale jednak nieco za duży na balkon, bo praktycznie takiego samego rozmiaru jak mój achromat. 

Czyli coś w okolicach ED 90mm f/6, małe po złożeniu byłoby akurat dla mnie. Realnie pokaże nie mniej niż achromat 102 f/6, a będzie ładniej.

Pytanie czy jest coś na rynku podobnego co przeoczyłem, tak do 1000 Euro? A może jakiś tryplet 80mm? 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

       Miałem jednocześnie tego  TS  i  ED 80. Na planetach było już widać różnicę. Może też szkło w ED80 lepsze bo FLP53. Pozostałe obiekty raczej bez istotnej różnicy. Może gwiazdy bardziej szpileczki na korzyść ED80. Myślę że trzeba by celować chociaż w 90mm. Fajny jest triplet TS90/600. Tubus jest zbudowany z sekcji. Wizualnie da się obserwować bez jednej sekcji, kątówka plus okular. Patrzyłem przez niego na Księżyc. Piękne obrazy. Ale cena nowego to około 6tyś zł. Nie wiadomo co to jest LONG PERNG S500M. Wygląda fajnie, ale nie ma o nich bliższych informacji.

Moim zdaniem wybierz coś na szkle FPL53 i 90mm średnicy. Wtedy zauważysz różnice w stosunku do TS70. Dublet zawsze będzie lżejszy. Podsumowując, myślę że ten Megrez spełni Twoje oczekiwania. Jest szkło FPL53, jest lekki, krótki, ma stopkę- zawsze to lżej niż obejmy. Ma 88mm.

Pozdrawiam Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TS90/600 byłby najlepszy, ale tyle nie chcę wydać na sprzęt, którego w sumie używam sporadycznie ale fajnie byłoby wymienić trzy teleskopy na jeden i nie zastanawiać się, czy jednak nie wyciągać innego sprzętu. 

Mniejszy tryplecik TS 80/480 wygląda fajnie, wydaje się dobrze skorygowany (wszędzie piszą, że zawiera FPL53), lepszy wyciąg niż w Megrezu 88, rozmiar i waga minimalnie mniejsze.  No i zawsze to 200 Euro mniej. 

Co do Megreza 88 to różne są informacje co do szkła, chociaż to akurat jest mniej istotne, bo wg. testów wychodzi, że jest dobrze. 

Astrofoto mnie nie interesuje (może czasem zrobię zdjęcie Księżyca) więc dobrze skorygowany dublet pewnie też by wystarczył. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się, że jest jeszcze tryplecik ES 80: ES 80 APO za 630 Euro, który ponoć daje radę i to nawet w porównaniu do klasycznych 80/600.  

Rozmiary kompaktowe, waga niewielka, tylko ten pękaty odrośnik, przez który wygląda jak teleobiektyw ;)

W ten sposób zostałoby parę euro na jakiś okular...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, grzybu napisał:

Okazało się, że jest jeszcze tryplecik ES 80: ES 80 APO za 630 Euro, który ponoć daje radę i to nawet w porównaniu do klasycznych 80/600.  

Rozmiary kompaktowe, waga niewielka, tylko ten pękaty odrośnik, przez który wygląda jak teleobiektyw ;)

W ten sposób zostałoby parę euro na jakiś okular...

Tu macie taki teleskop za 450 eurasków plus koszt wysyłki:

https://www.bresser.de/Sale/Ausstellungsware/ED-APO-80mm-f-6-FCD-1-Alu-2-R-P-Fokussierer.html

 

Na tej wyprzedaży kupiłem u nich okulary Maxvision 40 mm i 28 mm, i jestem bardzo zadowolony - optyka w stanie nienagannym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena dobra, nawet bardzo, ale w trochę poczytałem na temat tego sprzętu i jednak mechanicznie tak sobie wypada. Do tego są dwa warianty i ten tańszy ma wyraźnie gorszą korekcję niż wersja na lepszym szkle. Wariant ze szkłem FCD-100 kosztuje tyle co tryplet TS na FPL-53, a TS ma lepszy wyciąg i generalnie wydaje się lepszy mechanicznie. 

Ale, żeby nie było łatwo to znalazłem fajny dublecik 80 f/7 na FPL-53. Całość jest niewiele dłuższa po złożeniu od 80/480. Dublet do wizuala wystarczy, a będzie się szybciej chłodził. TS ED 80 f/7

Z drugiej strony przygotowany jestem na wydatek do 1000 Euro więc Megrez 88 nadal pozostaje w grze, chociaż różnica 330 Euro piechotą nie chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh... kiedyś tez tak kombinowałem jak Ty :), najpierw ten triplet ES, potem stopniowo zwiększałem długość ogniskowej i wylądowałem na 80mm f15 :D

Niemniej jednak jeszcze miałem mocne ciśnienie na 80ED Celestrona (bardziej poręczny od EDka SW), ale jakoś nikt się nie chciał go pozbyć na giełdzie (już go nie produkują), wiec szukałem innych...

PS Nie wiem czy już brałeś pod uwagę ED Equinoxa? https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p1069_Skywatcher-Equinox-80---80-500mm-Apo-with-aluminium-case.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem podobne dylematy, w końcu wylądowałem ze zwykłym ED 80 Skywatchera. Krótsze ogniskowe dają za dużą (jak dla mnie) krzywiznę pola, wkurza mnie to przy szerokokątnych okularach. A ten Equinox ponoć ma gorsze osiągi od EDka, gdzieś widziałem porównanie optyk tych teleskopów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Equinox też jest fajny i pewnie budowa jego jest bardzo podobna do achromatu, który mam czyli Finderscope 102/600. Jeżeli tak to kawał, solidnego sprzętu, ale jeszcze muszę go porównać z TS 80/560. Oba to dublety na FPL-53, jakość wykonania podobna, cena też. Dublet byłby pewnie dla mnie lepszy, bo szybciej się chłodzi. 

Z drugiej strony z tego co widzę to Astroking ma Tryplet 80 FPL-53 z wyciągiem 2"w tej samej cenie co Equinox w TS...

Nie ma lekko z wyborem, ale ciężko może być pobić tryplet w tej cenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zależy Ci na dużej aperturze przy ekstremalnie krótkiej ogniskowej, to może skusisz się na taką nowość: https://www.astrozakupy.pl/teleskop-bresser-messier-ar-102xs-102-460-ota/2092/

Średnica 4" i ogniskowa zaledwie 460mm. Pomimo zastosowania szkła ED korekcja będzie pewnie na poziomie semi apo.

Chętnie przeczytałbym recenzję tego wynalazku. W cenie 1000zł a nie 1000euro może być hitem sprzedaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem jakieś recenzje tego sprzętu i nie jest źle, ale realnie jest to poziom porównywalny z moim achromatem 102/600. To jest tanie szkło ED i cudów nie ma, z drugiej strony cena jest bardzo dobra.

Mi jednak zależy na dobrze skorygowanym, niewielkim sprzęcie na balkon lub na wyjazdy. Pewnie sobie zostawię Maka 127 na rzadkie okazje kiedy jest naprawdę dobry seeing i mam czas na zaplanowanie obserwacji i wychłodzenie sprzętu. 

Jak na razie skłaniam się w stronę trypletu 80/480. 

Do tego może jakaś większa lornetka w okolicach 15x70 przy okazji wyjazdu pod ciemne niebo i powinno to pokryć moje niewielkie potrzeby. 

Ostatnio traktuję obserwację już czysto estetycznie i po prostu cieszę się widokiem. Mniej mnie interesuje polowanie na coraz trudniej osiągalne obiekty. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Megrez to takie bardziej cacko, Mercedesik - wykończenie jest doskonałe (zwłaszcza w starych modelach)
Ale optycznie do foto już trochę gorzej - nie potrafiłem dobrać flattenera do żadnego z posiadanych małych APO WO do Canona APSC.

Za to do wizuala super - no i przyjemnie się na niego patrzy (i podoba się kobietom!) :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.01.2018 o 12:08, jutomi napisał:

Jeśli zależy Ci na dużej aperturze przy ekstremalnie krótkiej ogniskowej, to może skusisz się na taką nowość: https://www.astrozakupy.pl/teleskop-bresser-messier-ar-102xs-102-460-ota/2092/

Średnica 4" i ogniskowa zaledwie 460mm. Pomimo zastosowania szkła ED korekcja będzie pewnie na poziomie semi apo.

Chętnie przeczytałbym recenzję tego wynalazku. W cenie 1000zł a nie 1000euro może być hitem sprzedaży.

To zwykły achromacik, o czym informuje chociażby napis na jego tubie. Korekcja CA na poziomie SW 100/500. Na plus bardziej kompaktowe wymiary i świetny fokuser (choć bez mikro).

http://interferometrie.blogspot.com/2017/06/3-short-achromats-bresser-ar102xs.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Marek_N napisał:

To zwykły achromacik, o czym informuje chociażby napis na jego tubie. 

http://interferometrie.blogspot.com/2017/06/3-short-achromats-bresser-ar102xs.html

Rzeczywiście, AC jak w typowym szybkim achromacie. Zupełnie nie wiem, co w tym wypadku dało zastosowanie szkła ED, którym producent nawet nie chwali się na obudowie, tylko dyskretnie umieszcza dopiero w specyfikacji. :blink:

Z drugiej strony porządny 4-calowy dublet ED, w miarę dobrze skorygowany przy f/4,5 musiałby kosztować minimum 4-6kPLN. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie zamówiłem tryplet TS 80/480, który dzisiaj powinien przyjechać. Jak nie będzie przepaści na planetach między nim a Makiem 127 to będę mógł zredukować ilość teleskopów z trzech do jednego i ewentualnie dokupić jakąś lornetkę w okolicach 15x70. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop wczoraj przyszedł, wygląda bardzo ładnie w bieli.

Całość sprawia naprawdę solidne wrażenie, wyciąg chodzi idealnie.

Rozmiarowo jest dokładnie pomiędzy 70ED i 102/600. 

Na razie na szybko tylko rzuciłem rano okiem na anteny i obraz jest kontrastowy, kompletnie pozbawiony kolorków. 

Co do okularów to na razie się wstrzymam, mam przyzwoitego BST ED 25mm i parki do nasadki bino. Nie szukam nic o super szerokim polu, bo jest dla mnie niezbyt wygodne. 60-70 stopni jest akurat. Pewnie na początek kupię kolejnego BST ED np. 8 mm i będę mógł się zastanawiać nad czymś porządnym, ale już bez pośpiechu.

W niedzielę skasowałem swój rower więc teraz trzeba wyjaśnić sprawę ubezpieczenia, kupna nowego, ile mnie to będzie kosztowało itd. 

Do tego czasu może zrobi się pogoda i będzie można myśleć o testach. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.