Skocz do zawartości

WASP-43 b w Sekstancie (12.40 mag | 0.029 mag)


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Planeta pozasłoneczna WASP-43 b

To gorący Jowisz obiegający niewielką gwiazdę WASP-43 w konstelacji Sekstanta. Dość niska deklinacja (-9 stopni) powoduje, że nie wznosi się wysoko ponad horyzont. W nocy 1/2 stycznia 2018 roku mieliśmy szczęście, gdyż tranzyt wypadał idealnie podczas górowania. Wstępnie wygląda to na niezbyt trudny cel - dość duży spadek jasności przy rozsądnej jasności dla mojego zestawu (nie za jasna, ale też nie do końca ciemna). W związku z tym, przy dobrych warunkach powinienem uchwycić wyraźny dołek trwający nieco ponad godzinę (tylko!). Ale łatwo nie było - mgła, cirrusy, superksiężyc skutecznie utrudniały rejestrację. Już przy 10s poziom tła był tak wysoki, że miałem wątpliwość w pozytywną rejestrację zjawiska.

Zaryzykowałem i przeprowadziłem jednak obserwacje od 01:10 do 04:15. Po zestackowaniu po 25 klatek na pomiar, spadek jasności jednak okazał się być wyraźnie widoczny. Wynik pozytywny. Co prawda, algorytm ETD wyznaczył długość trwania nieco większą (około 85 minut zamiast 70 minut), jednak przy takich warunkach nie ma co mówić o pomiarach wysokiej jakości. Ale pasuje na tyle, że można spokojnie mówić o zarejestrowaniu tranzytu. Robione za pomocą kamery ASI178MM-c, obiektywu Canon FD 300mm f/2.8L postawione na montażu EQ5. Dwie kartki z bloku technicznego A3 skutecznie osłoniły obiektyw przed sporą wilgocią. Nie znalazłem też żadnych nowych zmiennych - to nie są dobre warunki, aby je szukać. Na stackach Muniwin odnajduje zaledwie 500-600 gwiazd, podczas gdy w typowej rejestracji mam od 3 do 15 tysięcy.

WASP-43 b ETD.png

26168173_1973370762985880_7252966906519028068_n.jpg

To moja piętnasta zarejestrowana planeta pozasłoneczna i dziewiętnasty kiedykolwiek pozytywnie zaobserwowany tranzyt egzoplanety (nie licząc zaobserwowanej kandydatki na egzoplanetę: https://astropolis.pl/topic/60951-pierwsza-kandydatka-na-egzoplanetę-epic-24709836101/). Fajnie zaczęty rok, a będzie tego zdecydowanie więcej :)

Dane o obiekcie:
Jasność: 12.40 mag
Spadek jasności: 0.028 mag
Okres: 0.813475 dni
Czas trwania tranzytu: 70 minut
Rektascensja: 10h 19m 38s
Deklinacja: -09° 48' 22"
Konstelacja: Sekstans

Zachęcam też do śledzenia strony SOTES (Stacja Obserwacji Tranzytów Egzoplanet w Suwałkach) na Facebooku, gdzie będą pojawiały się nowinki z obserwacji tranzytów planet pozasłonecznych oraz innych projektów (między innymi gwiazd zmiennych). Pojawiła się potrzeba stworzenia nazwy dla stacji, aby pomóc w realizacji dalszych planów związanych z egzoplanetami.

https://www.facebook.com/ObserwatoriumSOTES/

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.