Skocz do zawartości

[ Giełda ] Dobson 10" z bogatym praktycznym wyposażeniem


zbignieww

Rekomendowane odpowiedzi

Dobson 10" z bogatym praktycznym wyposażeniem


Zdecydowałem się sprzedać - wiek i problemy zdrowotne wymagają redukowania cięższego sprzętu. Jestem pierwszym właścicielem.

Zaraz na wstępie zaznaczam dwa momenty : 

-  oferta kierowana jest raczej do astro-amatorów z południowej Polski, gdy sensowny jest odbiór osobisty albo w Ostrawie, albo gdzieś w połowie drogi

   na terenie Polski. Oczywiście nie wyklucza to innych sytuacji, ale odpada wysyłka kurierem/pocztą - za dużo klamorów !

-  stosunkowo wysoką cenę, jak na sprzęt używany,  uzasadniam  mocnym doinwestowaniem , szczególnie w możliwość komfortowego korzystania

   z nasadki bino - ale nie tylko !

 

W podstawowym wyposażeniu  jest :  nowiutki prawie szukacz 9x50 z krzyżem, redukcja 2" /1,25", niezbędny extender 2" /2" o długosci optycznej 40 mm

do obserwacji jednym okularem ( wyciąg jest niskoprofilowy, stosowny do nasadki bino, więc wymaga kompensacji przy normalnym wizualu jednym okularem

-  ale o tym później ) ,  oraz setowy okular SW LET 28mm  2 calowy.

                    

Obszary naprzeciw okularowego wyciągu , oraz nad lustrem głównym ( LG ) są wyczernione matową niemiecką tapetą dc-fix .

 

Teraz szereg fotek z niezbędnym komentarzem:

 Fotka nr 1    Standardowe parkowanie dobsona . Te ciemne nawleki od góry i z dołu zapobiegają efektowi kominowemu, gdy np. tuba się orosiła, więc potem

                           suszyła po nocnych  obserwacjach . Wraz z powietrzem od spodu wnikałby drobny pył i osiadał na lustrze.

Fotka nr 2    Wymieniony został setowy wyciąg Crayforda na nisko- profilowy Baader Steel Track  o długości wysuwu 30mm. Wymiana celowa, umożliwia bowiem

                          korzystanie z nasadki bino, układ ostrzy już przy zastosowaniu korektora ogniska 1,7x . Ja dysponuję nasadką Baadera Max Bright, która ma długość

                          optyczną 110 mm, wcześniej miałem nasadkę Bino WO - ta ma drogę optyczną 100 mm. Do nasadki Max Bright stosowałem dedykowany korektor

                          ogniska 1,7x , do większych powerów mam też korektor 2,6x. Wcześniej, do nasadki WO, stosowałem dedykowany korektor 1,6x

                          W  kombinacjach z ostrzeniem przy użyciu nasadki - w razie konieczności - możemy sobie pomóc podniesieniem LG o kilkunaście milimetrów

                           celem uchwycenia ogniska

                       xctmpCnSuUW.jpg

Fotka nr 3      Przy korzystaniu z nasadki bino natychmiast wznika problem wyważenia układu; nasadka z okularami co-nieco jednak waży !

                           Wykorzystałem 4 gwintowane otworki w celi lustra i przymocowałem tam aluminiowy krzyżak z gwintowaną śrubą. Na tę śrubę nakręca się

                           1,25 kg  odważnik z hantli z dorobioną gwintowaną i wsuniętą na wcisk wkładką .  Nakręcony przeciwciężar nie przeszkadza w przejściowym postawieniu tuby

                            na trawie, asfalcie czy betonie ; nie wystaje nad krawędź tuby

Fotka nr 4      Wymienione zostały teflonowe podkładki do ślizgania w azymucie na łożysko wałeczkowe, oferowane przez TS. Sprawdza się bez zastrzeżeń, płynniejsze

                           obracanie w AZ, opór można sobie w każdej chwili regulować  śrubą centralną

Fotka nr 5      Do dyspozycji jest  bardzo lekki i składny stołeczek . Po rozsunięciu  nóżek do oporu nie ma potrzeby korzystania z jakichś rozpórek blokujących - nóżki wciskane

                          są na klik we wyprofilowane nierdzewne konsole

Fotka nr 6     Zdarzało się, że obserwowałem z otwartego okna czy gościnnie z balkonu. Korzystałem wtedy z podstawki z gniazdami na nóżki dobsona.

                          Wbrew słusznym skądinąd opiniom że nie obserwuje sią z okna ( falowanie obrazu etc ) - po ociepleniu budynku styropianem bywały czasem sytuacje, że

                          temperatury były idealnie wyrównane i nie problem było zaobserwować  przerwę Cassiniego na Saturnie czy Czerwoną Plamę na Jupiterze.

Fotka nr 7     Mała rzecz, ale pocieszy...  aluminowy uchwyt do sterowania dobsonem . Widoczny nad wyciągiem Baader Steel Track

Fotka nr 8     Filtr słoneczny z folii Baadera  a przy okazji maska na jasne obiekty ( Wenus ... )

Fotka nr 9    Widok filtru i maski z odwrotnej strony

Fotka nr 10  Nosidło do transportu tuby. Sprawdziło się na 1000 % !  Przy otwieraniu i zamykaniu różnych drzwi - mieszkania, windy, samochodu...

                          Wykorzystałem oryginalny karton wewnętrzny z profilowanym styropianem, reszta to sprawa inwencji ...

Fotka nr 11  Detal - wkręcany uchwyt do przenoszenia kartonu z tubą

 

 Z racji dokonanego tunningu i wprost idealnego stanu optyki i mechaniki  - stanowię cenę  na 2200.- zł - do b. lekkiej negocjacji  :)

                                            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.