Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim :)

Jako że wczoraj nad Gdańskiem w końcu się rozchmurzyło, spakowałem sprzęt i wyjechałem 40km poza Gdańsk, żeby w końcu móc zobaczyć ciut więcej niż tylko Betelgezę i Pas Oriona z okna :)

No i przy okazji obserwacji, po cichu furkotał mój EQ3-2 z podpiętym Nikonem D5100 oraz Nikkorem 50mm f/1.4 co ukazuje poniższe zdjęcie :)

Nikon D5100 astromod,  Nikkor AF 50mm + Baader UHC-s,  ISO2000 @ f/2.5

Light: 46x40s 

Dark: 50x40s

Flat: 23

Bias: 58

~30min

 

Niezmiernie cieszy mnie, że udało się uchwycić Pętlę Barnarda oraz Rozetę, o których mogłem tylko pomarzyć przed modyfikacją mojego Nikona :) Zawsze było widać tylko lekko rozmyty kształt :)

 

Na większych gwiazdach mam problem z obwódkami i halo wokół nich i nie wiem czy spowodowane jest wadą mojego setupu czy nieprzejrzystością powietrza, jak myślicie?

 

Komentarze mile widziane :)

orion_wide.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Bartek Ochen Ochenduszka napisał:

możesz napisać coś więcej o modyfikacji nikona?

Nie chciałem ciągle męczyć mojego Nikona D7000, więc kupiłem sobie używanego D5100, który ma taką samą matrycę, a kosztował mnie tylko 470zł na Alledrogo :) Zmodyfikowałem go zgodnie z poniższym tutorialem: http://noctilove.co.uk/astro-modification-guide/

Rozebrałem lustrzankę, odlutowałem złącze do mechanizmu czyszczenia matrycy, zdjąłem oryginalny filtr z przed matrycy i złożyłem ponownie całość :) Miałem w planach zainstalowanie sobie filtru baadera, ale miałem wcześniej kupiony clip filter Optolong L-pro i na razie on robi za UV-IR cutter oraz ogranicza mi LP. Ale wydaje mi się, że właśnie przez niego mogę mieć delikatne problemy z halo wokół gwiazd, bo filtr jest za daleko od matrycy. Tak czy siak, modyfikacja się udała i zajęła mi jakieś pół godziny roboty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Wojsa napisał:

uhc-s chyba i tak obcina podczerwień czy czasem nie więcej by wyszło bez filtra skoro to modyfikowany nikon?

Tu masz rację, zrobiłem parę klatek bez UHC-sa i rejestrowało się więcej mgławicy, ale LP zbyt mocno dawało się we znaki i bałem się, że potem nie dam rady tego zniwelować - stąd decyzja o dołożeniu jednak tego UHC-sa na obiektyw :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, .michaś napisał:

Na tej stronie o modyfikacji, widać że po modyfikacji te halo też się pojawiają.

Słuszna uwaga - pytanie tylko czy to przypadek (np. podobne warunki jak u mnie wczoraj - lekko zamglone niebo) czy Nikon tak ma ;)

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.