Skocz do zawartości

WASP-13 b w Rysiu (10.40 mag | 0.0085 mag)


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

To już dwudziesty zarejestrowany tranzyt planety pozasłonecznej i pierwszy pozytywny dla spadku poniżej 0.01 mag. W nocy 7/8 stycznia miałem dobre warunki obserwacyjne, więc poświęciłem blisko 7 godzin na złapanie kolejnej egzoplanety.

WASP-13 b image.png

Celem był WASP-13 b. Znajduje się w konstelacji Rysia i krąży wokół gwiazdy o jasności 10.4 mag. Spadek jasności to zaledwie 0.0085 mag, więc zaczynamy schodzić coraz dalej :) Po 2019 roku pojawi się wysyp tranzytujących planet o spadkach po kilka tysięcznych części magnitudo, więc w zasadzie teraz ciężko wybrać cokolwiek po 0.003-0.007 mag... bo właściwie mało takich znamy.

received_1931606216867577.gif

Dzięki idealnej jasności gwiazdy dla zestawu (między 10 a 11 mag), spadek udało się ukazać bardzo wyraźnie. Wznosząc się coraz wyżej ponad horyzont, udało się uzyskać jeszcze lepszą dokładnośc pomiarową, która dla pomiarów 200-sekundowych wynosi blisko +/- 0.002 mag. Zestaw obserwacyjny nadal ten sam, czyli ASI178MM-c, Canon FD 300mm f/2.8 i EQ5. Wkrótce na montaż posadzę tubę 8" i takie zabawy zaczną się dla obiektów o jeszcze 1 mag słabszych.

26170437_1973370762985880_7252966906519028068_o.jpg

W tej sesji udało mi się odkryć trzy nowe zmienne, których raporty przygotuję w weekend. Jedna to EW, druga DSCT, a trzecia jeszcze wymaga analizy. Będzie to DSCT lub HADS.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, LibMar napisał:

 

Dzięki idealnej jasności gwiazdy dla zestawu (między 10 a 11 mag), spadek udało się ukazać bardzo wyraźnie. Wznosząc się coraz wyżej ponad horyzont, udało się uzyskać jeszcze lepszą dokładnośc pomiarową, która dla pomiarów 200-sekundowych wynosi blisko +/- 0.002 mag. Zestaw obserwacyjny nadal ten sam, czyli ASI178MM-c, Canon FD 300mm f/2.8 i EQ5. Wkrótce na montaż posadzę tubę 8" i takie zabawy zaczną się dla obiektów o jeszcze 1 mag słabszych.

Dla jasności dokładność +/-0.002 mag uzyskujesz swoja kamerą dla pojedynczego pomiaru z klatko 200 sek? Czy jest to średni błąd z serii pomiarów która (ta seria) trwała 200 sek.

Jak dla mnie to wynik rewelacyjny, gratuluję.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Grzędziel napisał:

Dla jasności dokładność +/-0.002 mag uzyskujesz swoja kamerą dla pojedynczego pomiaru z klatko 200 sek? Czy jest to średni błąd z serii pomiarów która (ta seria) trwała 200 sek.

Jak dla mnie to wynik rewelacyjny, gratuluję.

Właściwie to +/- 0.0025 mag, żeby tak dokładniej :) Każdy pomiar to 40 sąsiednich klatek po 5s lub 6s. Dłuższe na początku, bowiem gwiazda była dość nisko nad horyzontem i przez ekstynkcję musiałem zrobić poprawkę. Pomimo, że było 240s, to wyszło ciutkę gorzej (+/- 0.003 mag), a polepszyło się wraz z czasem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.