Skocz do zawartości

Zakrycie gwiazdy 8 mag przez planetoidę (8) Flora


burza

Rekomendowane odpowiedzi

Wieczorem 13 stycznia (sobota) dojdzie do zakrycie gwiazdy TYC 1341-00957 przez planetoidę (8) Flora - http://www.iota-es.de/flora2018x1.html

Prośba o to, aby kto tylko może to niech obserwuje to zjawisko dbając o jak najbardziej precyzyjną służbę czasu.

Należy obserwować 19:15:30-19:17:00 CSE (18:14-18:16 UT) - przez kilkanaście sekund spadek jasności gwiazdy o ok. 1 mag.

Gwiazda ma 8,1 mag, planetoida 8,6 mag - jasność układu w momencie zakrycia 7,6 mag.

Dodatkow efemeryda : 0113_8_53910_MapE.gif

 

Doświadczeni zakryciowcy użyją czułych kamer analogowych i inserterów czasu.

Jeśli nie posiadamy takiego zestawu można próbować nagrać to zjawisko jakąkolwiek kamerą astronomiczną podłączoną do teleskopu, ale tak aby na nagraniu był czasowy punkt odniesienia

W obserwacji najważniejsze jest określenie z jak największą precyzją momentu zakrycia i odkrycia gwiazdy - najlepiej z dokładnością 0,1 sek lub większą

Dla posiadaczy smartfonów polecam program Occult Flash Tag: https://play.google.com/store/apps/details?id=br.eti.erickcouto.occultflashtag&hl=pl

Program synchronizuje czas telefonu z czasem atomowym (należy to wykonać na kilka minut przed obserwacją) i wykonuje latarką błysk - dokładny znak odniesienia w żądanym momencie, który będzie widoczny na nagraniu z kamery.

Latarkę telefonu kierujemy przed tubus teleskopu, błyska w momencie przez nas  zadanym, tuż przed i tuż po zjawisku (w tym przypadku 18:15 UT oraz 18:17 UT)

 

 

 

Edytowane przez burza
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Marcin_G napisał:

Gwiazdę indentyfikuję bez problemów. Zastanawia mnie różnica w jasności Stellarium kontra efemeryda.

Nie polecam używania Stellarium do oceniania jasności gwiazd, gdyż bardzo często są niedokładne. Skorzystaj z katalogu APASS, który ma dobrze wyznaczone jasności w V (oraz nie są one przesunięte z powodu jakiegoś trendu itp).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś coś zarejstrował?

  • U mnie chmury pokrzyżowały plany ALE: postanowiłem jaki zasięg da mi "zwykła" lustrzanka cyfrowa z jasnym obiektywem na nagraniu video. No i się okazuje, że Nikon D500 przy ustawieniu ISO "Hi 0,3" czyli nieco powyżej 51 200 ISO z obiektywem 200/2 na f/2, na filmie 24 kl/s daje z zaświtlonego miasta około 8,5 magnitude! Załączam kilka sekund wyciętych z filmu; w roli głównej Castor i okolice. Filmowane w opcji "crop 1,3" czyli całe pole widzenia odpowiada ogniskowej 400mm

DSC_1036.MOV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka ode mnie. Wgrałem najnowszą orbitę Flory z pliku MPCORB.DAT i pas zakrycia ewidentnie nie pasował.

A to dlatego że elementy orbity dla tej (i całej reszty asteroid) są z 4 września 2017 r.

Przekalkulowałem więc orbitę (programem integrat) na Epokę z datą dzisiejszą czyli 14 stycznia 2018 r. i wszystko się zgadza.

Pokazuje  to jak ważne są dane orbitalne asteroid, konkretnie dla jakiego momentu w czasie są wyliczone :)

 

2018-01-14_203911.thumb.png.3cab8af143d37baac74bcd40a6bc9070.png

 

Trasa zakrycia dla Epoki 4 września 2017 r.

 

 

 

------------------

 

 

 

 

2018-01-14_203727.thumb.png.ca9fd7712f19f3359ec0aaba73650d7d.png

 

Trasa zakrycia dla Epoki 14 stycznia 2018 r.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.