Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, JSC napisał:

Te moje sugestie, to żaden mus - taki głos "ludu"  - po prostu jak będziesz miał trochę czasu i ochoty...

Jasne, tak to zrozumiałem:Beer:. W "wolnej chwili" zapoznam się z przyjemnością. Dzieci są słodkie aczkolwiek absorbujące i ciężko tylko.. bawić się w hobby, na które mam niestety ograniczony czas. Dziękuję za wsparcie:)!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 godzin temu, pmamot napisał:

Robert 75      Tutaj Robert w tym wątku są najlepsze foty Jowisza w Polsce . Fotki które tu widzimy robią najlepsi specjaliści . Jeżeli będziesz potrzebował jakiejś pomocy tu na pewno będziemy mogli Tobie pomóc .

@pmamotBardzo dziękuję za wyjaśnienie i pochlebną recenzje dotychczasowych skromnych osiągnięć:Beer:. Tak w istocie śledzę wątki, zresztą nie tylko planetarne - istna kopalnia wiedzy! Naprawdę, podziwiam doświadczenie, wiedzę i osiągane wyniki. Życia mi chyba nie starczy by poznać wszystko.. Jasne jest tylko będę miał z czymś problem zwrócę się pytaniem do bardziej doświadczonych kolegów z forum. DZIĘKUJĘ!

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
20 godzin temu, 21szpak napisał:

Robert73 udostępnij najlepszy film przeciętny w castratorze. Zobaczymy co się da z niego wycisnąć. 

@21szpakJak tylko znajdę "wolną chwilę" wrzucę na pewno. Bardzo dziekuję za pomoc! Sam jestem ciekaw co bardziej doświadczeni wycisną  z materiałów. Z pewnością aviki z zeszłego roku w opozycji byłyby lepsze.. (strona 36 Jowisz 2017) ale spróbujemy z tej sesji 21.02. Przyznam od razu, że jeszcze nie miałem okazji poznać tego programu (stąd nie potrafię tego zrobić od ręki) aczkolwiek już obił mi się w czytanych wątkach. Proszę o wyrozumiałość za opóźnienie w odpowiedzi. Trójka maluchów naprawdę absorbuje :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@21szpak Cześć, ściągnąłem ze strony program Castrator z tym, że niestety moje filmiki były nagrywane w Firecapture, ale w formacie .ser a nie .avi (przepraszam za pomyłkę) i program ich nie widzi... Dodatkowo wobec ręcznego prowadzenia na AZ3 Jowisz jest tylko na części klatek, bo nie jest wycentrowany... (wziąłem przykładowe .aviki z 2017 z opozycji te widzi i otwiera) pewnie by trzeba PIPP, ale to zabawa... Jak udostępnić plik avi (Dropbox?) - tak na przyszłość pytam - bo to ze 800MB lub 1GB ma (oryginalny 1.8-2.4 GB)? I jak przyciąć taki avi? Jakiś dodatkowy program?, bo w Castratorze nie widzę takiej opcji.. Plik avi to nie problem przy najbliższej sesji wybiorę format .avi, a wycentrowany obiekt będzie.. jak Eq5 Goto zacznę używać.. Przepraszam za nieścisłość, zawsze  tj. w 2017 nagrywałem .avi, a w tym roku przypadkowo wybrałem .ser notabene mniej.. mi zacina laptop stąd z rozpędu tak napisałem. Jest może jakieś ewentualnie proste rozwiązanie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
13 godzin temu, Paweł 103 napisał:

Mój pierwszy w tym roku Jowisz. Refraktor Bresser 102/1000 mm + barlow x3, Canon 550D.

MVI_2512_pipp_g3_ap5 stack x5_11.jpg

^^Szkoda, że WCP już się prawie schowała ;) 

Zadziwiające jak można dużo uzyskać z lustrzanki.

PS

@Paweł103 - to z cropa 640x480 jak mniemam? Kiedyś już się zgadaliśmy i zalinkowałem wtedy tę stronę http://astro.ecuadors.net/planetary-imaging-comparison-webcams-vs-dslrs-vs-planetary-cams/  Próbowałeś może  opisanej tam metody stosując ustawienie 1024×680@25fps (5x LV) , jestem ciekaw czy byłby jakieś różnice?

PS2

Przeglądając instrukcję Canona 550D - nie wiem czy to ustawienie jest możliwe? Tam chyba da się tylko 1920x1080 (25 lub 30 klatek w zależności od ustawienia PAL czy NTSC) i nie wiem co wtedy z Live View? Zapytuję, bo cały czas chodzi mi po głowie zakup tego Canona :)

Edytowane przez JSC

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 minut temu, JSC napisał:

^^Szkoda, że WCP juz się prawie schowała ;) 

Zadziwiające jak można dużo uzyskać z lustrzanki.

PS

@Paweł103 - to z cropa 640x480 jak mniemam? Kiedys juz się zgadaliśmy i zalinkowałem wtedy tę stronę http://astro.ecuadors.net/planetary-imaging-comparison-webcams-vs-dslrs-vs-planetary-cams/  Próbowałeś może  opisanej tam metody stosując ustawienie 1024×680@25fps (5x LV) , jestem ciekaw czy byłby jakieś różnice?

Tak, obraz planety avikuję z cropa matrycy, czyli rozdzielczości 640x480, 50 kl/s. Z większej rozdzielczości nie próbowałem, ponieważ aby zestackować film to muszę przekonwertować go w programie DIPP, z formatu MOV na AVI, który to program równocześnie wyrównuje mi obraz planety. Niestety w wyniku takiej konwersi plik filmu w AVI długości 2,5 mn to już prawie 4Gb .AutoStakkert i tak długo się męczy z zestackowaniem 4 czy 5 Gb materiału :) A muszę robić konwersję, ponieważ ani AutoStakkert, ani RegiStax nie stackuje bezpośrednio filmu w MOV. Co do WCP,  to według Stellarium miała być o tej godzinie dokładnie pośrodku tarczy planety. Jednym słowem program zrobił mnie w karolka :) Na przyszłość sprawdzę jeszcze w innym programie, np Calsky.

• Lubię 1
  • Dziękuję 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, Paweł 103 napisał:

Co do WCP,  to według Stellarium miała być o tej godzinie dokładnie pośrodku tarczy planety. Jednym słowem program zrobił mnie w karolka :) Na przyszłość sprawdzę jeszcze w innym programie, np Calsky

Można też wypróbować aplikację na stronie czasopisma Sky and Telescope. Na dzisiaj przewidują tranzyt WCP na godzinę 19:41(u nas niewidoczny) naszego czasu, jutro o 5:37, 8 marca o 1:28.

Edytowane przez majer

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Paweł 103 napisał:

Co do WCP,  to według Stellarium miała być o tej godzinie dokładnie pośrodku tarczy planety. Jednym słowem program zrobił mnie w karolka :) Na przyszłość sprawdzę jeszcze w innym programie, np Calsky.

WCP nie ma stałej pozycji i dryfuje w długości. Jeżeli program nie pobiera aktualnych danych z sieci, to powinien mieć gdzieś okno konfiguracji, w którym można podać aktualne położenie odczytane np. tutaj:

http://jupos.privat.t-online.de/rGrs.htm

Zawsze aktualizuję te dane przed sezonem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, majer napisał:

Można też wypróbować aplikację na stronie czasopisma Sky and Telescope. Na dzisiaj przewidują tranzyt WCP na godzinę 19:41(u nas niewidoczny) naszego czasu, jutro o 5:37, 8 marca o 1:28.

Dzięki majer za tą apkę. Na moje potrzeby jest wystarczająco dokładna i będę z niej korzystał w razie potrzeby. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, GrzegorzP napisał:

WCP nie ma stałej pozycji i dryfuje w długości. Jeżeli program nie pobiera aktualnych danych z sieci, to powinien mieć gdzieś okno konfiguracji, w którym można podać aktualne położenie odczytane np. tutaj:

http://jupos.privat.t-online.de/rGrs.htm

Zawsze aktualizuję te dane przed sezonem.

Sęk w tym że nie mam pojęcia jak w Stellarium zaktualizować te dane odnośnie aktualnego położenia WCP. Jak dodawać np. komety czy planetoidy to już potrafię to zrobić. A Stellarium na jutro znów mi błędnie pokazuje położenie WCP, ( zobacz zrzut ekranu)  która o godz 5:37 powinna być dokładnie w centrum tarczy, a jest na wschodzie.

stellarium-000.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
15 godzin temu, Paweł 103 napisał:

Sęk w tym że nie mam pojęcia jak w Stellarium zaktualizować te dane odnośnie aktualnego położenia WCP. Jak dodawać np. komety czy planetoidy to już potrafię to zrobić. A Stellarium na jutro znów mi błędnie pokazuje położenie WCP, ( zobacz zrzut ekranu)  która o godz 5:37 powinna być dokładnie w centrum tarczy, a jest na wschodzie.

Niestety nie pomogę - Stellarium nigdy nie miałem zainstalowanego. W SkyMap jest taka opcja na zakładce "Misc" w "Planets andSatelites" w CdC "Ustawienia->Układ Słoneczny", zakładka "Planeta".

Edytowane przez GrzegorzP

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, Paweł 103 napisał:

Sęk w tym że nie mam pojęcia jak w Stellarium zaktualizować te dane odnośnie aktualnego położenia WCP.

Pogrzebałem trochę w sieci i oto, co znalazłem: http://www.covingtoninnovations.com/michael/blog/1603/index.html#x160315A (mniej więcej to samo było w innych miejscach, ale tu chyba jest najdokładniej opisane). Przy okazji odkryłem ciekawy chyba blog.

W skrócie (jeśli dobrze zrozumiałem instrukcję):

1. trzeba sprawdzić 2 pliki:

C:\Program Files\Stellarium\data\ssystem.ini

%appdata%\Stellarium\data\ssystem.ini 

mogą być  identyczne, jeśli nie są -- skopiować plik z C: do %appdata (gościu pisze, że powinien być nowszy,  u mnie w danych aplikacji nie ma w ogóle takiego pliku, mam starego kompa z Windowsem XP, może to dlatego), na wszelki wypadek

2. otworzyć plik ssystem.ini w jakimś edytorze tekstów (bardziej zaawansowanym, niż windowsowy notatnik, bo w notatniku wychodzi kaszana, sprawdziłem),

3. wcisnąć Ctrl+f i wpisać [Jupiter]

4. odnaleźć linijkę: rot_rotation_offset

I teraz:

-- jeśli ustawi się  rot_rotation_offset=-1  to włączy się wbudowany do Stellarium algorytm wyszukujący położenie WCP, który podobno  działa całkiem dobrze. Potem trzeba regularnie uaktualniać plik ssystem.ini,

-- można też ustawić ten offset samemu, patrząc na  obrazek ze Stellarium dla godziny, w której WCP powinna być na południku centralnym i zmieniać wartość offsetu, aż osiągnie się pożądany efekt. Potem trzeba regularnie, co kilka miesięcy sprawdzać, czy nic się nie rozjechało, przynajmniej raz w sezonie obserwacyjnym (najlepiej na jego początku).

Jeszcze taki dopisek, że jak ustawi się wartość -1, to Stellarium oblicza położenie WCP od zera, ignorując okres obrotu Jowisza i korzystając z modelu rotacji samej WCP, co nie jest  przewidywalne na 100%, ale działa raczej dobrze. A jeśli ustawi się liczbę dodatnią, to ona nadal będzie dostosowywana do dryfu długoterminowego WCP.

Ja mam Stellarium w wersji 0.13.0 i sprawdziłem, że po wpisaniu -1 (miałem 310) dla daty 8 marca, godzina 1:28 może centrum WCP nie jest na południku centralnym, ale jest prawie na środku (przez południk centralny przechodzi jej brzeg), tak samo 7 marca o 5:37. Różnica wynosi jakieś 15 minut, tzn. plama jest na środku tarczy 15 minut wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
19 godzin temu, majer napisał:

Pogrzebałem trochę w sieci i oto, co znalazłem: http://www.covingtoninnovations.com/michael/blog/1603/index.html#x160315A (mniej więcej to samo było w innych miejscach, ale tu chyba jest najdokładniej opisane). Przy okazji odkryłem ciekawy chyba blog.

W skrócie (jeśli dobrze zrozumiałem instrukcję):

1. trzeba sprawdzić 2 pliki:

C:\Program Files\Stellarium\data\ssystem.ini

%appdata%\Stellarium\data\ssystem.ini 

mogą być  identyczne, jeśli nie są -- skopiować plik z C: do %appdata (gościu pisze, że powinien być nowszy,  u mnie w danych aplikacji nie ma w ogóle takiego pliku, mam starego kompa z Windowsem XP, może to dlatego), na wszelki wypadek

2. otworzyć plik ssystem.ini w jakimś edytorze tekstów (bardziej zaawansowanym, niż windowsowy notatnik, bo w notatniku wychodzi kaszana, sprawdziłem),

3. wcisnąć Ctrl+f i wpisać [Jupiter]

4. odnaleźć linijkę: rot_rotation_offset

I teraz:

-- jeśli ustawi się  rot_rotation_offset=-1  to włączy się wbudowany do Stellarium algorytm wyszukujący położenie WCP, który podobno  działa całkiem dobrze. Potem trzeba regularnie uaktualniać plik ssystem.ini,

-- można też ustawić ten offset samemu, patrząc na  obrazek ze Stellarium dla godziny, w której WCP powinna być na południku centralnym i zmieniać wartość offsetu, aż osiągnie się pożądany efekt. Potem trzeba regularnie, co kilka miesięcy sprawdzać, czy nic się nie rozjechało, przynajmniej raz w sezonie obserwacyjnym (najlepiej na jego początku).

Jeszcze taki dopisek, że jak ustawi się wartość -1, to Stellarium oblicza położenie WCP od zera, ignorując okres obrotu Jowisza i korzystając z modelu rotacji samej WCP, co nie jest  przewidywalne na 100%, ale działa raczej dobrze. A jeśli ustawi się liczbę dodatnią, to ona nadal będzie dostosowywana do dryfu długoterminowego WCP.

Ja mam Stellarium w wersji 0.13.0 i sprawdziłem, że po wpisaniu -1 (miałem 310) dla daty 8 marca, godzina 1:28 może centrum WCP nie jest na południku centralnym, ale jest prawie na środku (przez południk centralny przechodzi jej brzeg), tak samo 7 marca o 5:37. Różnica wynosi jakieś 15 minut, tzn. plama jest na środku tarczy 15 minut wcześniej.

Dzięki kolego ! Popróbuję to w moim Stellarium zmienić. A jak sam nie dam rady, to poproszę zięcia który jest informatykiem i jest o niebo lepszym ode mnie w te klocki :)  Gdyby się nawet wtedy nie udało, za zawsze mogę sprawdzić w Calsky, który prawidłowo pokazuje położenie WCP. Zapisałem też sobie adres strony z aplikacją pokazującą kiedy WCP jest na południku centralnym, którą to stronę podał mi wyżej kolega GrzegorzP . Jeszcze raz dziękuję za pomoc i pozdrawiam Paweł. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Zazwyczaj, jak widzę Jowisza tak nisko na niebie, to z doświadczenia wiem, że nie warto się zabierać za zdjęcia. Ale dziś rano akurat wstałem wcześniej i z jowiszowej posuchy choć takie maleństwo zrobiłem. SCT 6", DFK 21AU618, 1000kl.

Jowisz_09_03_2018.png

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Następne podejście do Jowisza. Trafiłem na lepsze warunki, jak też zmieniłem telekonwerter na x2 i ogniskowa zmalała do 2000 mm, pozostały sprzęt ten sam co wyżej. Na tarczy  widoczna WCP, jak też cieć księżyca Europa. 

Jowisz.jpg

• Lubię 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Paweł, jak wycinasz tło przez maskę to zwróć uwagę na poziomy. Widać wyraźnie obwódkę wokół planety.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, wessel napisał:

Paweł, jak wycinasz tło przez maskę to zwróć uwagę na poziomy. Widać wyraźnie obwódkę wokół planety.

Tak, też to widzę :(  Sęk w tym że ja nie mam PS-a którego i tak nie potrafię używać, ani nawet nie potrafię pracować na maskach w GIMP.  Jestem po prostu z innej epoki :) Obrabiam tylko w DIPP, Autostakkert, Fitswork i na koniec w FSIV. Jeszcze dużo nauki przede mną , muszę chociaż opanować GIMPA :) A tło wyciągnąłem na maksa, żeby były trochę widoczne Księżyce, przez co niestety widoczna ta obwódka wokół tarczy. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi