Skocz do zawartości

Jowisz 2018


Robert_73

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Sesja z 07.04.2018 Sky-Watcher Maksutov Cassegrain 102/1300mm Barrlow GSO 2x UV IR Cut-L Baader filtr ZWO ASI 120 MC , AZ3 Seeing dobry. Jowisz rozmiar kątowy 43.2" odległość 682.7mln km wraz z Io (1.1").

Załączam także zdjęcie z Winjupois ze złożenia trzech avików (łączny czas 5min) każdy po ok 2000 klatek oraz krótką animację.

Pozdrawiam, Robert

 

PSX_20180407_170536.jpg

InShot_20180407_072014851.jpg

6 avi 800x640_jupi 080418.gif

Edytowane przez Robert_73
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Paweł 103 napisał:

Pierwszy mój Jowisz po zakupie astrokamerki ASI 224MC . Wcześniej nagrywałem filmiki lustrzanką i już widzę że zrobiłem dobry zakup.

Refraktor 102/1000 mm + ASI 224 MC,  wyrównanie w PIPP, 5000 klatek i wybór 30% najlepszych w Autostakkercie.

To teraz możesz zacząć powoli myśleć nad wymianą teleskopu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wczorajszej nocy. Warunki były fatalne. Zarejestrowałem tylko 3 aviki, z czego tylko jeden pokazał w miarę ostry detal po zestackowaniu i obróbce. 

 

Jup.png

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz 14.03, około 3:30. Zdjęcia złożone z dwóch, na jednym wyciągnąłem księżyce a na drugim planetę. 

SW 130/900 i webcam MS HD-3000. Niestety warunki były kiepskawe, podpięcie barlowa x2 powodowało tylko rozczarowanie :)

 

combo3.jpg

 

Edytowane przez burnart
literówki
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym tygodniu okazja do ciekawej animacji: w nocy z 18 na 19 kwietnia najpierw, przed godziną 23 3 księżyce (Io, Ganimedes i Kallisto) ustawią się prawie na jednej linii,  a potem o  godz. 1:20 Ganimedes schowa się w cień Jowisza, aby o  3:08 z niego wyjść, zaś niecałe pół godziny później księżyc ten przejdzie za Jowiszem, za którym spędzi niewiele ponad godzinę. Dodatkowo Kallisto przejdzie na południe od tarczy planety.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po animacji. którą teraz składam  z 85 (niestety) 1-minutowych filmików - pomimo,że 50% pracy wykonuje automat to chyba na dlużej odpuszczę sobie gifowanie.

Siedzę drugą godzinę nad materiałem, a nie jestem nawet w połowie...syzyfowa praca...Trzeba mieć anielską cierpliwość do kwadratu albo być na emeryturze ;)

Krócej zbierałem materiał niż trwa jego obróbka. Planetarny hardcore.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, majer napisał:

W tym tygodniu okazja do ciekawej animacji: w nocy z 18 na 19 kwietnia najpierw, przed godziną 23 3 księżyce (Io, Ganimedes i Kallisto) ustawią się prawie na jednej linii,  a potem o  godz. 1:20 Ganimedes schowa się w cień Jowisza, aby o  3:08 z niego wyjść, zaś niecałe pół godziny później księżyc ten przejdzie za Jowiszem, za którym spędzi niewiele ponad godzinę. Dodatkowo Kallisto przejdzie na południe od tarczy planety.

No to znów budzik na 2.30 trzeba będzie nastawić. Wcześniej mam jupka po złej stronie domu i za nisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Arek_P napisał:

Podobna mi się płynność spokojnego ruchu. Zrobienie filmiku w obecnych warunkach to duże wyzwanie. Kawałek animacji ma u mnie przepalony środek. Czy tylko ja tak widzę?

I w tym sezonie na tym pozostanę ;) Środek przepalony, końcowe klatki z zaparowanym meniskiem po prostu zapodałem automat bez zabawy na poszczególnych klatkach, w autostakkert bez wyrównania jasności, taki żywiec naturalny z teleskopu :)

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwszy mój Jowisz w tym sezonie. Przemieszcza się bardzo niziutko, widoczny u mnie przez około 1,5 godziny między dachami i drzewami

seeing słabiutki, obraz potwornie pływał aż trudno było złapać ostrość. Oceniłbym na 3/10

nagrałem kilka avików, wybrałem jeden z lepszych. Obrobiony na szybko by sprawdzić czy cokolwiek z tego wyszło. Może z pozostałych też uda się coś wyciągnąć

1200/1600 klatek

Jup_015551_9.jpg.5a09adf978882d6f3e2b18e898c83ca9.jpg

 

pozdrawiam

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sebastianus napisał:

Z wczoraj z pierwszego aviku. Testowo pierwszy raz z ICap 2.4

Tak na szybko bo nie mogłem sobie darować. Strasznie lubię nagrywać planety.

Setup 2.

1.jpg

Taki sam miałem tej nocy w wizualu w maku 150, tylko bieguny mniej wyraźny kolor, szczególnie ten północny, południowy delikatnie subtelniejszy. Bardzo ładne zdjęcie, można podawać jako przykład co widać naprawdę w okularze:)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.