Skocz do zawartości

Jowisz 2018


Robert_73

Rekomendowane odpowiedzi

Pmamot: jak warunki są trudne a skala jest duża, to warto na koniec obróbki zmniejszyć zdjęcie. Poniżej 60% Twojego oryginału.

Odnośnie warunków w tym roku, to chyba nikt nie ma wątpliwości, że sezon jest pod tym względem ciężki i avikowanie to prawdziwe wyzwanie. Prędko lepiej nie będzie, wiec trzeba się do tych warunków jakoś dopasować.

Pmamot_Jup.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Arek_P napisał:

Pmamot: jak warunki są trudne a skala jest duża, to warto na koniec obróbki zmniejszyć zdjęcie. Poniżej 60% Twojego oryginału.

Odnośnie warunków w tym roku, to chyba nikt nie ma wątpliwości, że sezon jest pod tym względem ciężki i avikowanie to prawdziwe wyzwanie. Prędko lepiej nie będzie, wiec trzeba się do tych warunków jakoś dopasować.

Pmamot_Jup.png

Niby racja. Ja wrzucam nominalny rozmiar . Zawsze jak ktoś ma ochotę można zmniejszyć lub zwiększyć . Ja robię dlatego nominał gdyż sam często porównuję swoje fotki i resize zakłóci mi punkt odniesienia kiedy było lepiej a kiedy gorzej .  Jak ktoś ma ochotę może robić z moimi fotkami co chce . Dla mnie jest to zabawa i nie biorę tego na poważnie . Dlatego też bardzo podoba mi się że zmniejszyłeś moje fotki. Efekt bardziej przyjazny dla oka , ale pozostanę przy swoich starych nawykach ;)  Pozdrawiam .

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, pmamot napisał:

Niby racja. Ja wrzucam nominalny rozmiar . Zawsze jak ktoś ma ochotę można zmniejszyć lub zwiększyć . Ja robię dlatego nominał gdyż sam często porównuję swoje fotki i resize zakłóci mi punkt odniesienia kiedy było lepiej a kiedy gorzej .  Jak ktoś ma ochotę może robić z moimi fotkami co chce . Dla mnie jest to zabawa i nie biorę tego na poważnie . Dlatego też bardzo podoba mi się że zmniejszyłeś moje fotki. Efekt bardziej przyjazny dla oka , ale pozostanę przy swoich starych nawykach ;)  Pozdrawiam .

To jeszcze jeden argument Ci podam z innej strony. Dla mnie skala jaką przyjąłeś w roli punktu odniesienia pochodzi z czasów dużo lepszych warunków. Przy takim rozmiarze planety w warunkach tego sezonu i pewnie kilku następnych dużo trudniej się ostrzy i trudniej w obróbce odzyskuje rozmyty detal. Gdybyś użył barlowa mniejszej krotności, to byłoby Ci łatwiej ostrzyć i końcowy obraz nie wymagałby pomniejszania by uzyskać ostrzejszy w odbiorze efekt. Pozostawiam pod rozwagę. Czasem warto zmienić nawyki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Arek_P napisał:

To jeszcze jeden argument Ci podam z innej strony. Dla mnie skala jaką przyjąłeś w roli punktu odniesienia pochodzi z czasów dużo lepszych warunków. Przy takim rozmiarze planety w warunkach tego sezonu i pewnie kilku następnych dużo trudniej się ostrzy i trudniej w obróbce odzyskuje rozmyty detal. Gdybyś użył barlowa mniejszej krotności, to byłoby Ci łatwiej ostrzyć i końcowy obraz nie wymagałby pomniejszania by uzyskać ostrzejszy w odbiorze efekt. Pozostawiam pod rozwagę. Czasem warto zmienić nawyki ;)

No ja to rozumiem jak działa Barlow i jak to wypada z krotnością . Na przyszły sezon nie ma mowy o takiej konfiguracji jednak tutaj marginalnie się odważyłem . Jeszcze pozostaje taka kwestia że nasze obrazki ogląda się z różnych urządzeń . Czasem są to małe monitory i smart fony . Nawyki czy warto zmieniać ? Może tak :) . Tylko widzisz każdy oglądający ma inne preferencje każdemu nie idzie dogodzić i ja staram się trzymać jakiś moich standardów . Tak samo w obróbce często zestawiam 2 obrazy Jowisz z przesunięciem czasowym bo wtedy można stwierdzić czy struktury sa powtarzalne czy może jakieś artefakty się wkradły . Mi na większe skali łatwiej sie jest dopatrzyć . Detal jak wspomniałeś rozmyty ale mi i takie majaczenia sprawiają wiele radości . Na przykład w tej sesji zauważyłem takie jakby pionowy pas na północnej półkuli i myślę sobie to pewnie artefakt bo to takie nietypowe . No i druga fotka zdradza że jednak tak jest . Czy to nie fajne odkryć coś  takiego :) . Pozdrawiam Ciebie Arku serdecznie .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli uczę się avikować webkamerką. :) Szału nie ma, ale coś już widać.

Seeing 6/10, czyli krótkie chwile bez pływania.

 

jowisz-20-05-2018.png.cd130abca6cf3d7b732212eb4b7e8c74.png

 

Mak 180 na montażu EXOS-2

Webcam Philips SPC900NC z barlowem 2x SW ED

5000 klatek (50% najlepszych)

Resize 50%
SharpCap + Registax 6

Edytowane przez Snejk
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem (21.05) miałem pierwszy raz w tym roku okazję zarejestrować Wielką Czerwoną Plamę. Jak na warunki tego sezonu było całkiem znośnie.

SCT 9.25", ASI 224MC, ADC

Jup1.png

Jup2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia Arka_P mnie rozniosły, skala i detal....wow.

Aż się krępuję aby swoje wypociny wrzucić, ale co mi tam.

Kolejne podejście do Jowisza achromatem, jest lepiej (niż wcześniej) ale patrząc na powyższe dużo jeszcze mi brakuje.

Jowisz_next.jpg.93b5f26da22026698063302b10d9705f.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wampum napisał:

Zdjęcia Arka_P mnie rozniosły, skala i detal....wow.

Aż się krępuję aby swoje wypociny wrzucić, ale co mi tam.

Kolejne podejście do Jowisza achromatem, jest lepiej (niż wcześniej) ale patrząc na powyższe dużo jeszcze mi brakuje.

Dzięki za docenienie. Dobrze, że swoje zdjęcia wrzucasz, bo to zawsze szansa na uzyskanie wskazówek, które mogą pomóc w ulepszaniu bieżącego i kolejnych zdjęć.  U Ciebie widać przepalony środek. Mogłeś to zrobić już na etapie zbierania materiału lub w trakcie obróbki. W pierwszym przypadku, przy zbieraniu musisz trzymać histogram na 60-70%, w drugim w AS kontrolujesz efekt w "Normalize Stack". Ustaw go na 70% i porównaj efekt. Nawet jeśli wypaliłeś za mocno Jowisza przy jego rejestracji, to poprawisz efekt tym ustawieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.