Skocz do zawartości

Jowisz 2018


Robert_73

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, Arek_P napisał:

Chodziło mi bardziej o efekt końcowy. Barlow to tylko jeden z czynników, którym możemy regulować skalę tarczy rejestrowanej planety. Skoro nie masz barlowa, to możesz użyć kamery o większym pikselu lub teleskopu o mniejszej światłosile lub w ogóle mniejszego teleskopu :)Prościej chyba jednak będzie na koniec obróbki zrobić resize np. 80% i już.

Barlowy mamy i to z wysokiej polki bo Tele Vue x2 i x4;)

Mamy i jeszcze asi 1600 mmc;)

I 2 dobsony z goto i ts aoo 100 quadruplet itp itd;)

 

Problem jest taki ze lx600 stoi na pierze na ktorym sa duze drgania no i ciezko sie avikuje.

 

Z dobsona moze sprobuje i barlow x2 ...?

W wakacje pokombinuje.

 

Choc najfajniejsze obrazy oczywiscie daje lx600. Chyba bede chyba resaizowal i juz;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, RomekAstrobaza napisał:

Problem jest taki ze lx600 stoi na pierze na ktorym sa duze drgania no i ciezko sie avikuje.

A.... jakby go zaspawać do podłogi? :P Pomysł absurdalny, ale może połączenie piera z budynkiem da więcej korzyści niż straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MateuszW napisał:

A.... jakby go zaspawać do podłogi? :P Pomysł absurdalny, ale może połączenie piera z budynkiem da więcej korzyści niż straty.

Myślimy nad rożnymi rozwiązaniami:)
Jednym z nich jest to co napisałeś i myślę, że była by poprawa. Bo na tarasie naszym nie ma problemu drgań.
Też przez głowę nam przechodzić by w ogóle go zdjąć z piera i kupić trójnóg z pierścieniem paralaktycznym i postawić go tam na podłodze w kopule.

 

Edytowane przez RomekAstrobaza
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam jeszcze Jowisza z nocy 6/7 czerwca, kiedy  Europa przechodziła przed jego tarczą.. Animacja obejmuje okres 2 godz. 16 mn czasu. Celestron SCT 8" i ASI 224 MC. Aviki robiłem z centrum miasta, stąd bardzo różna jakość zdjęć .Na koniec jako ciekawostka tranzyt czegoś przed tarczą planety, ale sam nie wiem co to przeleciało. :) 

001 Jup_224915_pipp_g3_ap8 stack_9.jpg

000 anigif Tranzyt Europy na tarczy Jowisza 06-06-2018.gif

002 Jup_230905_pipp_g3_ap8 stack_9.jpg

003Jup_235356_pipp_g3_ap10 stack_9 - Kopia.jpg

Jup_000740_pipp_g3_ap8 stack_9.jpg

Jup_003209_pipp_g3_ap8 stack_9.jpg

Jup_004013_pipp_g3_ap8 stack_9.jpg

Jup_004732_pipp_g3_ap9 stack_9.jpg

Jup_005823_pipp_g3_ap9 stack_9.jpg

Jup_010638_pipp_g3_ap9 stack_12.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tranzytu - myślę, że to było IFO. Czyli "Zidentyfikowany obiekt latający" zwany potocznie ptakiem bądź nietoperzem.

 

PS: Fajne Jowisze :)

Tak to wygląda że to był nietoperz, ze względu na godzinę pierwszą w nocy. Tylko musiał być bardzo daleko ponieważ nie zakrył całej tarczy i dosyć długo przelatywał się przed nią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Paweł 103 napisał:

Też mam jeszcze Jowisza z nocy 6/7 czerwca, kiedy  Europa przechodziła przed jego tarczą.. Animacja obejmuje okres 2 godz. 16 mn czasu

Niby tylko dwie godziny, a tyle dynamiki wokół tej planety. Jowisz nieźle żongluje swoimi księżycami

 

 

 

8 godzin temu, Paweł 103 napisał:

Na koniec jako ciekawostka tranzyt czegoś przed tarczą planety, ale sam nie wiem co to przeleciało

 

8 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Co do tranzytu - myślę, że to było IFO. Czyli "Zidentyfikowany obiekt latający" zwany potocznie ptakiem bądź nietoperzem.

 

Nie no co Wy ludzie - porostu jakiś inny obserwator zbierał materiał i coś mu nie poszło i w nerwach rzucił butem w Jowisza :original:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Paweł 103 napisał:

Aviki robiłem z centrum miasta, stąd bardzo różna jakość zdjęć

Muszę zapytać. Czy te zdjęcia są zrobione z takiej jakości Jowisza, jaki jest na tym filmie avi z przelatującym "nietoperzem" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Adm2 napisał:

Muszę zapytać. Czy te zdjęcia są zrobione z takiej jakości Jowisza, jaki jest na tym filmie avi z przelatującym "nietoperzem" ?

Dokładnie. Z takiej trzęsącej się galarety stackuję te fotki. Innych lepszych avi nie mam, bo to jest środek miasta. Jak do tej pory to tylko 20 kwietnia miałem dobry seeing i nawet na filmach było widać dużo szczegółów. Ale to zdarzyło mi się tylko raz, a w większości to avki wyglądają podobnie do tego z nietoperzem. :)  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adm2 napisał:

Niesamowite :-)

To może mi też się kiedyś uda, bo czasami podobnie Jowisz wygląda.

Trzeba próbować, bo zdarzają się krótkie momenty na filmie kiedy obraz jest ostry. Ja   zbieram na jednym avi 10 000 klatek, co trwa około 1mn 20s. Potem podczas stackowania w Autostakkercie wybieram jako kalibracyjną klatkę w miarę ostrą i zaznaczam żeby wybrał 15 % najlepszych. Z 10 000 klatek to wychodzi 1500 najlepszych do stacku, a to wystarczy. Ten z nietoperzem był co prawda robiony już późno, kiedy Jowisz był nisko o godz. 00:58 . Poprzednie filmy były trochę lepsze, ale niewiele. Zdjęcie z tego avi jest wyżej, to możesz sobie porównać jak malała jakość wraz z upływem czasu i obniżaniem się planety, ale coś tam na zdjęciu widać :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Jowisz z obserwacji z 07.08.2018. Odległość 666.5 mln km rozmiary 43.7". Walczyłem MAK 90mm Virtuoso, Barrlow 2x UV IR Cut-L ASI 120mc EQ5 Goto. Zdjęcia to połączone  4 stacki 6000 klatek w Winjupois plus animacja z ksieżycami od lewego dołu: Calisto Ganymede i Io. Seeing dobry.

Pozdrawiam, Robert

InShot_20180616_143006164.jpg

InShot_20180616_132256573.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Z wczorajszej nocy Jowisz (42.5")  z testowyn użyciem korektora dyspersji ZWO ADC na MAK 90mm Virtuoso. Zastosowanie jest nieco.. kłopotliwe i niezbyt intuicyjne, no ale chrzest sprzętu zaliczony. Trzeba będzie się wprawić. Test był też z Marsem. Dodatkowo Barrlow 2x UV IR Cut-L, ASI 120mc i AZ3. 5100 klatek z trzech avi i derotacji w Winjupois. 

Pozdrawiam, Robert

IMG_20180621_030517_777.jpg

InShot_20180621_025655375.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.Z.gory przepraszam jeśli pisze w nie właściwym miejscu.Jestem tu nowy.Mam na imię Krzysztof od nie dawna jestem właścicielem Sky watchera DOB 10" PYREX ROZSUWANY flex tube.Mam pytanie w związku w obserwacją Jowisza.Mianowicie nie widze pasów na nim.Jesli chodzi o np Saturna widze przez swój teleskop pierścień.To tak dla porównania.Czy muszę zmienić okular czy może jakiś filtr.Tutaj podaje link teleskopu wraz z podstawowym wyposażeniem.http://astrokrak.pl/542-teleskop-syntasky-watcher-dob-10q-2541200-pyrex-rozsuwany-.html  myslalem ze planety też będą nieco większe a przynajmniej zobaczobaczę pasy.Cudow również się nie spodziewam.Prosze o pomoc.Co muszę dokupić do tego sprzętu żeby mieć większe powiekszenie

Edytowane przez Szakalik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.