Jump to content
Robert_73

Jowisz 2018

Recommended Posts

2 godziny temu, majer napisał:

Można też wypróbować aplikację na stronie czasopisma Sky and Telescope. Na dzisiaj przewidują tranzyt WCP na godzinę 19:41(u nas niewidoczny) naszego czasu, jutro o 5:37, 8 marca o 1:28.

Dzięki majer za tą apkę. Na moje potrzeby jest wystarczająco dokładna i będę z niej korzystał w razie potrzeby. 

2 godziny temu, GrzegorzP napisał:

WCP nie ma stałej pozycji i dryfuje w długości. Jeżeli program nie pobiera aktualnych danych z sieci, to powinien mieć gdzieś okno konfiguracji, w którym można podać aktualne położenie odczytane np. tutaj:

http://jupos.privat.t-online.de/rGrs.htm

Zawsze aktualizuję te dane przed sezonem.

Sęk w tym że nie mam pojęcia jak w Stellarium zaktualizować te dane odnośnie aktualnego położenia WCP. Jak dodawać np. komety czy planetoidy to już potrafię to zrobić. A Stellarium na jutro znów mi błędnie pokazuje położenie WCP, ( zobacz zrzut ekranu)  która o godz 5:37 powinna być dokładnie w centrum tarczy, a jest na wschodzie.

stellarium-000.png

15 godzin temu, Paweł 103 napisał:

Sęk w tym że nie mam pojęcia jak w Stellarium zaktualizować te dane odnośnie aktualnego położenia WCP. Jak dodawać np. komety czy planetoidy to już potrafię to zrobić. A Stellarium na jutro znów mi błędnie pokazuje położenie WCP, ( zobacz zrzut ekranu)  która o godz 5:37 powinna być dokładnie w centrum tarczy, a jest na wschodzie.

Niestety nie pomogę - Stellarium nigdy nie miałem zainstalowanego. W SkyMap jest taka opcja na zakładce "Misc" w "Planets andSatelites" w CdC "Ustawienia->Układ Słoneczny", zakładka "Planeta".

Edited by GrzegorzP

6 godzin temu, Paweł 103 napisał:

Sęk w tym że nie mam pojęcia jak w Stellarium zaktualizować te dane odnośnie aktualnego położenia WCP.

Pogrzebałem trochę w sieci i oto, co znalazłem: http://www.covingtoninnovations.com/michael/blog/1603/index.html#x160315A (mniej więcej to samo było w innych miejscach, ale tu chyba jest najdokładniej opisane). Przy okazji odkryłem ciekawy chyba blog.

W skrócie (jeśli dobrze zrozumiałem instrukcję):

1. trzeba sprawdzić 2 pliki:

C:\Program Files\Stellarium\data\ssystem.ini

%appdata%\Stellarium\data\ssystem.ini 

mogą być  identyczne, jeśli nie są -- skopiować plik z C: do %appdata (gościu pisze, że powinien być nowszy,  u mnie w danych aplikacji nie ma w ogóle takiego pliku, mam starego kompa z Windowsem XP, może to dlatego), na wszelki wypadek

2. otworzyć plik ssystem.ini w jakimś edytorze tekstów (bardziej zaawansowanym, niż windowsowy notatnik, bo w notatniku wychodzi kaszana, sprawdziłem),

3. wcisnąć Ctrl+f i wpisać [Jupiter]

4. odnaleźć linijkę: rot_rotation_offset

I teraz:

-- jeśli ustawi się  rot_rotation_offset=-1  to włączy się wbudowany do Stellarium algorytm wyszukujący położenie WCP, który podobno  działa całkiem dobrze. Potem trzeba regularnie uaktualniać plik ssystem.ini,

-- można też ustawić ten offset samemu, patrząc na  obrazek ze Stellarium dla godziny, w której WCP powinna być na południku centralnym i zmieniać wartość offsetu, aż osiągnie się pożądany efekt. Potem trzeba regularnie, co kilka miesięcy sprawdzać, czy nic się nie rozjechało, przynajmniej raz w sezonie obserwacyjnym (najlepiej na jego początku).

Jeszcze taki dopisek, że jak ustawi się wartość -1, to Stellarium oblicza położenie WCP od zera, ignorując okres obrotu Jowisza i korzystając z modelu rotacji samej WCP, co nie jest  przewidywalne na 100%, ale działa raczej dobrze. A jeśli ustawi się liczbę dodatnią, to ona nadal będzie dostosowywana do dryfu długoterminowego WCP.

Ja mam Stellarium w wersji 0.13.0 i sprawdziłem, że po wpisaniu -1 (miałem 310) dla daty 8 marca, godzina 1:28 może centrum WCP nie jest na południku centralnym, ale jest prawie na środku (przez południk centralny przechodzi jej brzeg), tak samo 7 marca o 5:37. Różnica wynosi jakieś 15 minut, tzn. plama jest na środku tarczy 15 minut wcześniej.

19 godzin temu, majer napisał:

Pogrzebałem trochę w sieci i oto, co znalazłem: http://www.covingtoninnovations.com/michael/blog/1603/index.html#x160315A (mniej więcej to samo było w innych miejscach, ale tu chyba jest najdokładniej opisane). Przy okazji odkryłem ciekawy chyba blog.

W skrócie (jeśli dobrze zrozumiałem instrukcję):

1. trzeba sprawdzić 2 pliki:

C:\Program Files\Stellarium\data\ssystem.ini

%appdata%\Stellarium\data\ssystem.ini 

mogą być  identyczne, jeśli nie są -- skopiować plik z C: do %appdata (gościu pisze, że powinien być nowszy,  u mnie w danych aplikacji nie ma w ogóle takiego pliku, mam starego kompa z Windowsem XP, może to dlatego), na wszelki wypadek

2. otworzyć plik ssystem.ini w jakimś edytorze tekstów (bardziej zaawansowanym, niż windowsowy notatnik, bo w notatniku wychodzi kaszana, sprawdziłem),

3. wcisnąć Ctrl+f i wpisać [Jupiter]

4. odnaleźć linijkę: rot_rotation_offset

I teraz:

-- jeśli ustawi się  rot_rotation_offset=-1  to włączy się wbudowany do Stellarium algorytm wyszukujący położenie WCP, który podobno  działa całkiem dobrze. Potem trzeba regularnie uaktualniać plik ssystem.ini,

-- można też ustawić ten offset samemu, patrząc na  obrazek ze Stellarium dla godziny, w której WCP powinna być na południku centralnym i zmieniać wartość offsetu, aż osiągnie się pożądany efekt. Potem trzeba regularnie, co kilka miesięcy sprawdzać, czy nic się nie rozjechało, przynajmniej raz w sezonie obserwacyjnym (najlepiej na jego początku).

Jeszcze taki dopisek, że jak ustawi się wartość -1, to Stellarium oblicza położenie WCP od zera, ignorując okres obrotu Jowisza i korzystając z modelu rotacji samej WCP, co nie jest  przewidywalne na 100%, ale działa raczej dobrze. A jeśli ustawi się liczbę dodatnią, to ona nadal będzie dostosowywana do dryfu długoterminowego WCP.

Ja mam Stellarium w wersji 0.13.0 i sprawdziłem, że po wpisaniu -1 (miałem 310) dla daty 8 marca, godzina 1:28 może centrum WCP nie jest na południku centralnym, ale jest prawie na środku (przez południk centralny przechodzi jej brzeg), tak samo 7 marca o 5:37. Różnica wynosi jakieś 15 minut, tzn. plama jest na środku tarczy 15 minut wcześniej.

Dzięki kolego ! Popróbuję to w moim Stellarium zmienić. A jak sam nie dam rady, to poproszę zięcia który jest informatykiem i jest o niebo lepszym ode mnie w te klocki :)  Gdyby się nawet wtedy nie udało, za zawsze mogę sprawdzić w Calsky, który prawidłowo pokazuje położenie WCP. Zapisałem też sobie adres strony z aplikacją pokazującą kiedy WCP jest na południku centralnym, którą to stronę podał mi wyżej kolega GrzegorzP . Jeszcze raz dziękuję za pomoc i pozdrawiam Paweł. 

Zazwyczaj, jak widzę Jowisza tak nisko na niebie, to z doświadczenia wiem, że nie warto się zabierać za zdjęcia. Ale dziś rano akurat wstałem wcześniej i z jowiszowej posuchy choć takie maleństwo zrobiłem. SCT 6", DFK 21AU618, 1000kl.

Jowisz_09_03_2018.png

Edited by MarcinSn
  • Like 2

Następne podejście do Jowisza. Trafiłem na lepsze warunki, jak też zmieniłem telekonwerter na x2 i ogniskowa zmalała do 2000 mm, pozostały sprzęt ten sam co wyżej. Na tarczy  widoczna WCP, jak też cieć księżyca Europa. 

Jowisz.jpg

• Like 4

Paweł, jak wycinasz tło przez maskę to zwróć uwagę na poziomy. Widać wyraźnie obwódkę wokół planety.

5 godzin temu, wessel napisał:

Paweł, jak wycinasz tło przez maskę to zwróć uwagę na poziomy. Widać wyraźnie obwódkę wokół planety.

Tak, też to widzę :(  Sęk w tym że ja nie mam PS-a którego i tak nie potrafię używać, ani nawet nie potrafię pracować na maskach w GIMP.  Jestem po prostu z innej epoki :) Obrabiam tylko w DIPP, Autostakkert, Fitswork i na koniec w FSIV. Jeszcze dużo nauki przede mną , muszę chociaż opanować GIMPA :) A tło wyciągnąłem na maksa, żeby były trochę widoczne Księżyce, przez co niestety widoczna ta obwódka wokół tarczy. 

Dziś polecam obserwację Jowisza. Cienie Io i Ganimedesa od 22:30 wędrują po jego tarczy, a o 23:04 wchodzi Io.
Od 23:04 do 00:08 możemy obserwować te 3 zjawiska jednocześnie, a później ... godzina mniej spania :(

jowisz.jpg.71080cb99231ac916c5fceb28d089e99.jpg

• Like 1

Planeta pływała niemiłosiernie, ale przed północą dało się momentami wypatrzeć ugryzionego Jowisza przez cień Ganimedesa, oraz Io i jego cień na jednym z pasów :)
W okularze 13mm (refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2) dało się coś zobaczyć, bo w 8mm za duże falowanie, a w 17mm nic nie widać...
Na koniec kilka minut z ciut mniej pływającym terminatorem na Księżycu ... i teraz mogę iść spać :)

W końcu po długiej przerwie odkurzyłem teleskop co by w końcu popatrzeć na Jowisza.

Niestety seeing był fatalny - jak to w centrum miasta, ale momentami dało się dostrzec nawet jakieś szczegóły.

Poniżej Jowisz z 23.03.2018.

SCT9.25E, ASI290MM, Barlow GSO2x2", flitry Baader LRGB.

Jupiter_2018-03-23T02_47_18_LRGB.jpg.4426f7b4cccec7ac020610cd4346c31a.jpg

• Like 8

Cześć,

Po prawie miesięcznej przerwie złapałem krótką sesję 25.03.2018 tuż przed świtem około 5 rano. Stack 1800 klatek plus krótka animacja z 6 avikow (21 min łączny czas) z trzema ksieżycami. Warunki przeciętne.

Sky-Watcher MAK 102mm, Barrlow GSO 2x, ASI 120mc, UV IR Cut-L Baader filtr AZ3. 

InShot_20180327_004246711.jpg

VID_71840626_100422_758.mp4

• Like 9

Robert_73

dodatkowy plus za formę przedstawienia pracy. Wcześniejsze prezentacje planet z w pionie, poziomie, pod skosem itp itd bywały dla mnie irytujące :)

Teraz jest dużo lepiej, chociaż te napisy są wielkie albo się czepiam. To pewnie przez niepogodę, na chwilę się przejaśniło miałem rozstawiać klamoty na Jowisza, Marsa i Saturna.

Dobrze, że tego nie zrobiłem, bo chyba zachmurwiło się na dobre

Edited by gawain74

A to mój dzisiejszy  wczesno-poranny Jowisz w lornetkach 15x70 i 25x100. Pasów niestety nie widziałem, zbyt drgało powietrze.

W 15x70:5ac667c26134c_15j.thumb.jpg.a042fd1ad67046159bc6d1fab4ffb32d.jpg

w 25x100:

5ac6680125fc7_100j.thumb.jpg.e0250a9faf8881cdf7b0f09960a48ac4.jpg

i jeszcze raz w 15x70, ale już zachodzący:5ac6685081a92_15j2.thumb.jpg.3f46a7ff176ef1b4c3f3b70e4b9103c4.jpg

• Like 2

7 godzin temu, pmamot napisał:

Jowisz 07.04.2018

Ładny detal :)

• Thanks 1

2 godziny temu, Lysy napisał:

Ładny detal :)

Dzięki Andrzej . Twój z 8mki również zjawiskowy. Masz dobry  detali przy biegunach to oznacza że trafiło się trochę seeingu . W obecnej chwili są tam tylko małe strukturki które ciężko jest zarejestrować .  Trochę moje fotki maja szum ale to konieczna cena żeby coś wydobyć . Wstawiłem celowo 2 fotki z różnego okresu czasu żeby można było sobie porównać powtarzające się elementy.  To była moja czwarta sesja w której chyba teraz dopiero coś pokazałem . Oj cieniutki sezonik będzie .   

• Like 1

Fakt Jupiterek w tym roku  jest (i będzie) nisko, ale walczyć należy :) To jest pozycja Jowisza, która wymaga po prostu ślęczenia

nad setupem 3 godziny i polowania na te 5 minut w miarę przyzwoitego seiingu (a takie "dziury" autentycznie wystepuja, nawet dośc często.

Czysty hardcore i to właśnie mnie kręci w avikowaniu :)

Im trudniej tym większe wyzwanie! :)

• Like 3

6 godzin temu, Lysy napisał:

Im trudniej tym większe wyzwanie! :)

To chyba będzie motto tego sezonu ;)