Skocz do zawartości

Jowisz 2018


Robert_73

Rekomendowane odpowiedzi

49 minut temu, Lysy napisał:

Histogram powinien byc na okolo 80-90%...

Nie wiem czy akurat 'powinien' jest dobrym słowem...

Na CN - wyjadacze od planet twierdzą, że nie ma za bardzo różnic czy trzymasz histogram w okolicach 50 czy 90%.

Może kiedyś sam przeprowadzę testy - jak na razie trzymam się tych 50%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pierwsze podejście do Planety - padło na Jowisza.

Ogólnie ciągle nie jestem zadowolony z efektu, patrząc na zdjęcia innych, ale co mi tam - każdy kiedyś zaczynał.

Refraktor SW150/1200, kamerka Bresser 2Mpx, AutoStackert + FitsWork. 

jupek.jpg.10663fa2fa1a8683f5783d3e7eeb197b.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wampum

Jak na pierwsze zdjęcie jest dobrze i mimo niedosytu, że mogło wyjść lepiej, to z pewnością ta fotografia cieszy

Próbowałeś po AS wrzucić plik do Ragistaxa i tam wyostrzać, zamiast do Fitsworka ?

Pozdrawiam

Edytowane przez gawain74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, gawain74 napisał:

wampum

Jak na pierwsze zdjęcie jest dobrze i mimo niedosytu, że mogło wyjść lepiej, to z pewnością ta fotografia cieszy

Próbowałeś po AS wrzucić plik do Ragistaxa i tam wyostrzać, zamiast do Fitsworka ?

Pozdrawiam

Dzięki.

Tak, to pierwsze co robiłem to próbowałem ostrzenia w Registaxie.

Totalnie mi ten program nie podszedł, po każdej zmianie suwaka w walvetowaniu trzeba długi czekać, suwaków jest 6 i ciężko się połapać który za co odpowiada i co daje tak naprawdę.

Wczoraj odkryłem FitsWorka - mam porównanie tego co robę i oryginalnego stacka na jednym ekranie i jakoś bardziej i szybciej łapię ostrzenie w tym programie.

Edytowane przez wampum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wampum napisał:

Dzięki.

Tak, to pierwsze co robiłem to próbowałem ostrzenia w Registaxie.

Totalnie mi ten program nie podszedł, po każdej zmianie suwaka w walvetowaniu trzeba długi czekać, suwaków jest 6 i ciężko się połapać który za co odpowiada i co daje tak naprawdę.

Wczoraj odkryłem FitsWorka - mam porównanie tego co robę i oryginalnego stacka na jednym ekranie i jakoś bardziej i szybciej łapię ostrzenie w tym programie.

http://planetaryimagingtutorials.com/processing/

 

https://www.awesomeastronomy.com/tutorials/planetary-imaging/60-a-step-by-step-guide-to-processing-planetary-images

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Sebastianus napisał:

Dziękuję bardzo, mam teraz co czytać i próbować przez weekend.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się kompletnie na astrofoto planet, ale z pomocą INTERNETÓW po raz pierwszy w życiu zestackowałem i wstępnie obrobiłem jakieś nagranie.

 

Rejestrowałem bezlusterkowcem Nikon 1 J1 w ognisku głównym Maka 180 (ogniskowa około 2800 mm). 

 

Nagrałem 1500 klatek, które obciąłem w Castratorze i wrzuciłem do Registaksa 6. Zestackowałem, pomachałem trochę waveletami i... już.

 

Zależało mi, by Jowisz wyglądał w miarę naturalnie. Podobnie do wizuala. W dużej mierze tak właśnie widziałem go poprzedniej nocy:

jowisz_6maja2018_2.png.668402d6cedf0e01e197bb606d7e47c3.png

 

Ta kropeczka to oczywiście cień Europy. :) 

 

A tu jeszcze wersja celowo przeostrzona, żeby uwydatnić te białe owale pod najkrótszym pasem:

jowisz_6maja2018_ostro.png.ae26faecc5636cbbbb4eda3194e0c831.png

 

Edytowane przez Snejk
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz z dzisiejszej nocy (07.05 między 0:30 a 1:30). Na tranzyt Ganimedesa się nie załapałem, niestety sąsiednie bloki zasłaniały widok z mojego balkonu... 

Ale byłem tuż po i w sumie efekt też wyszedł ciekawy. SW 130/900, webcam MS HD-3000, wersja z barlowem x2 i bez (złożone z dwóch zdjęć).

 

 

jowisz.jpg

jowisz combo podpisane.jpg

 

 

Edytowane przez burnart
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, burnart napisał:

Jowisz z dzisiejszej nocy (07.05 między 0:30 a 1:30). Na tranzyt Ganimedesa się nie załapałem, niestety sąsiednie bloki zasłaniały widok z mojego balkonu... 

Ale byłem tuż po i w sumie efekt też wyszedł ciekawy. SW 130/900, webcam MS HD-3000, wersja z barlowem x2 i bez (złożone z dwóch zdjęć).

 

Mi się udało na niego załapać podczas wczorajszych obserwacji galaktyczorów :). Na koniec sobie popatrzyłem na Jowisza, a tu niespodzianka. Zdjęcie zrobione ze stacka kilku klatek z nakręconego filmiku smartfonem.

 

 

1.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, burnart napisał:

Na tranzyt Ganimedesa się nie załapałem

 

W poniedziałek 14 maja kolejna okazja, niewiele przed świtem, 2:52 - wejście Ganimedesa na tarczę, o 4:52 - zejście cienia Ganimedesa z tarczy. Wejście dobrze widoczne, zejście -- tuż przed zachodem.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Lysy napisał:

Jupiterek z wczoraj, z godziny 00.27, seeing zmienny.

Derotacja "streamowa" całego avika zawierającego 12 tys. klatek.

Selekcja klatek 40%.

 

Bardzo ładny efekt . Ja właśnie zszedłem z placu boju . Taka lipa że nawet tych avików nie będę stackował . Taki to nasz los . Jeszcze raz gratuluję .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Obserwacja 06.05.2018 z tranzytem księżyca Europy i cieniem na tarczy. Seeing przeciętny, zmienny.

Sky-Watcher MAK 102mm, EQ5 Goto, Barrlow GSO 2x UV IR Cut-L. Winjupois po derotacji 4 avików około 7000 klatek między 2:03 a 2:09

Pozdrawiam Robert

IMG_20180508_022145_450.jpg

IMG_20180508_022145_449.jpg

IMG_20180508_022145_451.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ANowak napisał:

Mam i ja mojego (wreszcie obrobionego) pięknego Jowisza z wczoraj :)

SW200/1000, barlow x2, ASI178MM-c, 25% z 3000 klatek
31960140_616739035350428_2508477869726892032_n.jpg?_nc_cat=0&oh=113cbf0d4b14c532dcb4dc4287dc64c0&oe=5B9D7370

A co się dzieje z tym pociemnieniem na którym jest cień Ganimedesa? Czemu ono jest takie małe wyraźne. W wizualu tez takie mam, że tylko chwilami jest inny kolor od białego pasa zaraz pod równikowym pasem. W ubiegłym roku było doskonale widoczne a w tym? Czyżby to za sprawą wysokości planety nad horyzontem?

P.S. Fajne zdjęcie. Lubie te takie trochę mniej ostre bo przypominają mi obserwacje wizualne, te falowania atmosfery i nierzadko ślęczenie kilkugodzinne nad jednym biednym Jowiszem, żeby czekać na tą chwilę seeingu żylety. Tak mniej więcej wygląda mi Jowisz ostatnim czasie w maku 150.

Odjąłbym tylko te dwa małe owale na górnym pociemnieniu bo ich nie mogę potwierdzić na 100% w tych warunkach i ten jasny pas nad nimi bo jego widzę tylko jak się uspokoi atmosfera.

Super praca, z takimi widokami osobiście się utożsamiam, pozdrawiam.

Łukasz

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.