Skocz do zawartości

Jowisz 2018


Robert_73

Rekomendowane odpowiedzi

I mnie się udało  uwiecznić tranzyt Ganimedesa.

 

Zdjęcie wykonane po północy z 06 na 07. maja.

Newton 8", ASI 174 mm, 30% z 1200 klatek. Zastosowałem filtr IR Badera, stad tak mała ilość klatek. Łączny czas naświetlania to 1,30 min.

 

pozdrawiam

Jup_001651_Final_01.jpg

 

Jup_002814_Final_01.jpg

Jup_004845_Final_01.jpg

Edytowane przez Przemek 1976
wzbogacenie tematu
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, lolak89 napisał:

A co się dzieje z tym pociemnieniem na którym jest cień Ganimedesa? Czemu ono jest takie małe wyraźne. W wizualu tez takie mam, że tylko chwilami jest inny kolor od białego pasa zaraz pod równikowym pasem. W ubiegłym roku było doskonale widoczne a w tym? Czyżby to za sprawą wysokości planety nad horyzontem?

Prawdopodobnie z dwóch przyczyn. Pierwsze, że księżyc ten tranzytuje na dość ciemnym obszarze planety, więc kontrast jest nieco mniejszy. Drugie, że średnica kątowa Ganimedesa widziana z Jowisza jest znacznie mniejsza niż dla Io, ale też dla Europy. Przyzwyczailiśmy się, że one są bardzo kontrastowe, bo zdarzają się znacznie częściej. Właśnie ten niewielki rozmiar powoduje, że większość widocznego cienia to tak naprawdę półcień. I to rozmycie widać :)Z Callisto byłoby to jeszcze bardziej widoczne, ale na razie w ogóle nie rzuca cienia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, LibMar napisał:

Prawdopodobnie z dwóch przyczyn. Pierwsze, że księżyc ten tranzytuje na dość ciemnym obszarze planety, więc kontrast jest nieco mniejszy. Drugie, że średnica kątowa Ganimedesa widziana z Jowisza jest znacznie mniejsza niż dla Io, ale też dla Europy. Przyzwyczailiśmy się, że one są bardzo kontrastowe, bo zdarzają się znacznie częściej. Właśnie ten niewielki rozmiar powoduje, że większość widocznego cienia to tak naprawdę półcień. I to rozmycie widać :)Z Callisto byłoby to jeszcze bardziej widoczne, ale na razie w ogóle nie rzuca cienia.

Mi chodzi o sam pociemnienie biegunowe a nie o cień księżyca bo akurat obydwa widziałem doskonale nawet pomimo drakońskiego powiększenia 450x w maku 150:). W tamtym roku "North Polar Region" był zdecydowanie lepiej widoczny, tzn może też nie przy każdych obserwacjach aczkolwiek w tym roku, żeby się go dopatrzeć to muszę się skupić i wypatrywać chwili dobrej przejrzystości/seeingu/niewiemczego?:)

Zarówno w starym, pewnie 10 letnim maku 127 którego już nie mam jak i półrocznym Skymaxie 150 był taki sam widok. Ledwie odcina się od North Temperate Zone.

jupitermap.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ponad rocznej przerwie odkurzyłem "betoniarkę".

 

Od razu po wycelowaniu Jowisza przypomniałem sobie, dlaczego avikowanie planet jest tak niewdzięczne - seeing, seeing i jeszcze raz seeing.

 

Słaby mamy ten klimat na planety. Po 15 minutach zakończyłem swoją wczorajszą przygodę z Jowiszem. Będę jednak polować dalej.

 

Wrzucam swoje wypociny, jako punkt, od którego zaczynam ten sezon.

 

SCT11, ZWO ASI 1600 MM-C, filtr R Baadera.

 

Stack 1500 klatek.

 

JUPI.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Z sesji z 06.05.2018 udało się przeprocesować trochę materiału i zrobić animację tranzytu Europy. 12 zderotowanych stacków każdy po około 4000 klatek. 65 minut od 1:35 do 2:40. Seeing przeciętny zmienny. Sky-Watcher MAK 102mm, ASI 120mc Barrlow 2x UV IR Cut-L EQ5. Dodatkowo wrzucam zdjęcie z sesji z 05.05.2018. (1800 klatek) po prawej księżyc Io.

Pozdrawiam Robert

InShot_20180506_003132390.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adm2 Bardzo dziękuję za miły komentarz. Faktycznie ten Maczek wciąż mnie pozytywnie zaskakuje. Daje świetne kontrastowe obrazy Księżyca z Sony a5000, a jak widać z kamerką ASI 120mc też co nieco detalu na planetach pokazuje. W porównaniu do zeszłego roku, gdy rozpocząłem przygodę z astro warunki w tym roku zdecydowanie trudniejsze i ciężko o detal jaki rok temu. Zobacz proszę kilka animacji i zdjęć z wątku Jowisz 2017 tym Maczkiem to będziesz widział ile można z niego wycisnąć. Pozdrawiam Robert

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj seeing był bardzo słaby. W wizualu ledwo widoczne były główne pasy. Podobnie było na podglądzie podczas avikowania. Oprócz niskiego położenia planety przeszkadzały cirrusy

obok Jowisza widoczna Europa

 

_Jup_002313_8_p.jpg.ab9c18a6e8ade249275d85780d9fdd2c.jpg

 

pozdrawiam

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie seeing był najlepszy w tym roku jak dotąd. Niestety nie rozstawiłem 12", a tylko SCT 6", czego teraz żałuję.

6 godzin temu, ZbyT napisał:

dzisiaj seeing był bardzo słaby. W wizualu ledwo widoczne były główne pasy. 

U mnie seeing był za to najlepszy w tym roku jak dotąd. Niestety nie rozstawiłem 12" (zmęczenie), a tylko SCT 6", czego teraz żałuję. W wizualu momentami przejawiały się drobniejsze struktury, a księżyce były malutkimi tarczkami (w okularze 5mm).

Jowisz_Europa_2000kl_100proc.png

Jowisz_Europa_2000kl_100proc_4.png

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MarcinSn napisał:

U mnie seeing był najlepszy w tym roku jak dotąd. Niestety nie rozstawiłem 12", a tylko SCT 6", czego teraz żałuję.

dlaczego nie odszumiłeś zdjęcia? Kilka kliknięć i efekt chyba nieco lepszy. Trochę detalu ginie w tym szumie

Jowisz_Europa_2000kl_100proc_v2.png.5afcd98ed7b0a2ba5c30e9693b6f72ea.png

 

pozdrawiam

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest wyraźnie lepiej

w Fistworku pobaw się parametrami filtrów odszumiania ... oczywiście delikatnie :). Wypróbuj Filtr rozmycia Mediana. Ładnie usuwa drobny szum. Przydaje się też NLM Filtr szumu

ja zazwyczaj używam 2-3 filtrów, a każdy z umiarem by nie utracić detalu

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj warunki i u mnie były kiepskie. Mimo wszystko udało mi się wycisnąć z Jowisza trochę detalu.

SCT 9.25, ASI 224MC, ADC, 3 aviki tuż sprzed północy derotowane w WinJuposie.

Edit: dodałem wersję po dopracowaniu

Jup12.05.png

Jup2.png

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.