Skocz do zawartości

Obiekt na tle gwiazdy ?


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Podczas przeglądania fotek mgławicy Mewa zauważyłem że przez pewien czas coś się poruszało na tle jednej z gwiazd. Co to jest? jakiś obiekt czy może zwykłe błędy matrycy?

Gwiazda HIP34066, na granicy Jednorożca i Wielkiego Psa.

Dzień to 2018-01-09, godzina od 0:33 do 0:55.

mapa.jpg

gw.gif

Edytowane przez cwic
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś podejdzie serio do tematu? Planetoida? Jest ktoś w stanie to sprawdzić?

Możesz coś więcej na temat setupu? Zdjęcia robiłeś z ditheringiem?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robione było canonem 450d z obiektywem Jupiter 37A 135mm. Klatki kolejne po sobie, około 20 klatek po 60s z ISO 1600, czyli łącznie na gifie około 20 minut. Czasem ręcznie przesunę kadr żeby wyeliminować nakładanie się pasów, ale w tym wypadku raczej tego nie zrobiłem, na fotce głównej niestety widać pasy z matrycy.

Nie szukam sensacji, planet, planetoid ani UFO po prostu często przeglądam zdjęcia w powiększeniu i patrzę jak radzi sobie mój zestaw z ostrością i prowadzeniem. Do tego sprawdzam sobie co widać w tle, wiele razy znalazłem "coś" co okazywało się np. galaktyką o której nie miałem pojęcia że tam jest, fajna zabawa, polecam wszystkim. Generalnie to jak czegoś nie wiem to się pytam,dzięki temu ostatnio na tym forum dowiedziałem się że uchwyciłem promieniowanie kosmiczne :

 

W tym przypadku zobaczyłem na którymś zdjęciu wyraźną kropkę na gwieździe przy 100% powiększenia i jak zacząłem przeglądać sąsiednie zdjęcia zaciekawiło mnie to.

Jak nie pytasz to nie wiesz :)

 

Jak ja to znalazłem?

.

.

.

Nie nie mam do tego specjalnego programu.

Nie wiem, może mam szczęście albo po prostu dokładniej przeglądam swoje fotki niż inni, nie gram w gry (dużo) więc jak nie czytam, nie maluje, albo nie obserwuje gwiazdy to sobie przeglądam fotki :)

 

Edytowane przez cwic
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wessel napisał:

Dlatego pytałem o dithering. Zakładam ,może niesłusznie, że to kolejne klatki...

Jak ja foce OAG-iem na ogniskowej 1500mm to mam kadr w kadr/pixel  pixel, ale guidingi na szukaczach i innych lunetkach nawet bez ditheringu będą latać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam guidingu, ale sprawdziłem sobie darki i to chyba jakiś hot pixel, nie jestem do końca pewien dlaczego został ale to raczej wada sprzętu albo składania zdjęć.  No nic tym razem nic nie "odkryliśmy", ale czujnym trzeba być ;)

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, cwic napisał:

Nie mam guidingu, ale sprawdziłem sobie darki i to chyba jakiś hot pixel, nie jestem do końca pewien dlaczego został ale to raczej wada sprzętu albo składania zdjęć.  No nic tym razem nic nie "odkryliśmy", ale czujnym trzeba być ;)

Na surowych klatkach też tak jest? Możesz sprawdzić, czy na tym pikselu zawsze masz czarne, np. na fotce z innego dnia? Tak żeby potwierdzić na 100% że to wina matrycy, a nie.... ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.01.2018 o 11:35, wessel napisał:

A może ktoś podejdzie serio do tematu? Planetoida? Jest ktoś w stanie to sprawdzić?

Możesz coś więcej na temat setupu? Zdjęcia robiłeś z ditheringiem?

Nie ma opcji, żeby tak wyglądała planetoida - gwiazda jest z naszego punktu widzenia obiektem punktowym (mowa oczywiście o sprzęcie amatorskim), dlatego na jej tle niczego nie zarejestrujemy.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.