Skocz do zawartości

Uran 2018


Sebastianus

Rekomendowane odpowiedzi

  • 5 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

@gawain74 Bardzo dziękuję za miły komentarz. Tak MAK 150mm wciąż w sumie debiutuje poznaję go, bo używając dotychczas 90mm i 102mm to jednak duży przeskok. Jednak od momentu zakupu w wakacje za wiele sesji nim niestety nie zrobiłem (brak czasu), ale moge stwierdzić, że na EQ5 Goto świetnie się spisuje. Po przejściu z AZ3 to jednak inny wymiar. PS Widzę, że skutecznie szalejesz w trudnych księżycowych misjach lodowych gigantów. Niesamowite te zdjęcia! Gratulacje!

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.11.2018 o 00:53, Robert_73 napisał:

księżycowych misjach lodowych gigantów

Bardzo podoba mi się to zdanie, jakże trafne do tego co czuję, gdy nagrywam aviki odległych księżyców. Na ekranie laptopa widzę kropkę, szarpaną seeingiem, ale czuję się jakbym tam był...wyobraźnia - piękna rzecz :)

Cieszę się @Robert_73, że masz już MAK-a 150, teraz tylko nowy planetarny sezon trzeba poczekać. Też jadę na EQ5 do planet, Księżyca, na nasze tuby jest jak najbardziej ok :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile to trzeba naświetlać Urana, aby złapać księżyce ? Canonem pod niezłym niebem zrobiłem kilka klatek od 4 do 15 sekund i nic nie złapałem. Próbowałem to nawet stackować i nic. Dziwne, bo z balkonu w przypadku Neptuna nie było problemów ze złapaniem Trytona. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie ustawienia miałem dla ASI 224 i ED80

Shutter=910.0ms
Gain=375 (62%)

na podlądzie na żywo widziałem trzy księżyce, Ariel pojawił się dopiero po stackowaniu.

Do wstępnego celowania używam lustrzanki Pentaxa K3. Trytona na K3 widziałem, a księżyce Urana...nie pamiętam, ale jeśli na karcie zachowały się tam kadry z Uranem, to dam info czy księżyce się tam zarejestrowały i jakie parametry miałem z lustrzanką.

Edytowane przez gawain74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Charon_X napisał:

Canonem pod niezłym niebem zrobiłem kilka klatek od 4 do 15 sekund

Nie wiem jakie miałeś ISO oraz tubę, ale wydaje mi się, że za już te 4 sekundy było za długo i wszystkie księżyce zginęły w blasku Urana.

Sprawdziłem u siebie. ED80 + lustrzanka Pentax K3, ISO 3200, czas 3 sekundy, księżyce nie były widoczne, ale aparat z racji większego fov służy mi do naprowadzania na cel.

Dopiero po podpięciu kamerki, dobrałem odpowiednio krótki czas, czyli poniżej sekundy. Pamiętam, że nieco dłuższe naświetlanie coś koło 1,5 sekundy  już nie przypalały księżyców, ale wolałem zejść z czasem, aby lepiej zarejestrować Ariela.

Myślę też, że księżyce Urana jest trudniej sfotografować niż Trytona. Różnica jasności między Uranem, a najłatwiejszym z całej piątki Oberonem jest znacznie większa niż w przypadku Neptun / Tryton

Edytowane przez gawain74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.