Jump to content
Sign in to follow this  
Sebastianus

Uran 2018

Recommended Posts

Cześć,

Uran z 23.09.2018 z MAK 150/1800mm na EQ5 Goto w projekcji okularowej 6mm WA SW i Sony a5000 plus zooming 2x. Stack 5000 klatek PIPP, Registax, Winjupois plus PS edycja. 

Pozdrawiam, Robert

PSX_20181101_184013.jpg

 • Like 9

Share this post


Link to post
Share on other sites

@gawain74 Bardzo dziękuję za miły komentarz. Tak MAK 150mm wciąż w sumie debiutuje poznaję go, bo używając dotychczas 90mm i 102mm to jednak duży przeskok. Jednak od momentu zakupu w wakacje za wiele sesji nim niestety nie zrobiłem (brak czasu), ale moge stwierdzić, że na EQ5 Goto świetnie się spisuje. Po przejściu z AZ3 to jednak inny wymiar. PS Widzę, że skutecznie szalejesz w trudnych księżycowych misjach lodowych gigantów. Niesamowite te zdjęcia! Gratulacje!

 • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 17.11.2018 o 00:53, Robert_73 napisał:

księżycowych misjach lodowych gigantów

Bardzo podoba mi się to zdanie, jakże trafne do tego co czuję, gdy nagrywam aviki odległych księżyców. Na ekranie laptopa widzę kropkę, szarpaną seeingiem, ale czuję się jakbym tam był...wyobraźnia - piękna rzecz :)

Cieszę się @Robert_73, że masz już MAK-a 150, teraz tylko nowy planetarny sezon trzeba poczekać. Też jadę na EQ5 do planet, Księżyca, na nasze tuby jest jak najbardziej ok :)

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ile to trzeba naświetlać Urana, aby złapać księżyce ? Canonem pod niezłym niebem zrobiłem kilka klatek od 4 do 15 sekund i nic nie złapałem. Próbowałem to nawet stackować i nic. Dziwne, bo z balkonu w przypadku Neptuna nie było problemów ze złapaniem Trytona. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takie ustawienia miałem dla ASI 224 i ED80

Shutter=910.0ms
Gain=375 (62%)

na podlądzie na żywo widziałem trzy księżyce, Ariel pojawił się dopiero po stackowaniu.

Do wstępnego celowania używam lustrzanki Pentaxa K3. Trytona na K3 widziałem, a księżyce Urana...nie pamiętam, ale jeśli na karcie zachowały się tam kadry z Uranem, to dam info czy księżyce się tam zarejestrowały i jakie parametry miałem z lustrzanką.

Edited by gawain74

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 godzin temu, Charon_X napisał:

Canonem pod niezłym niebem zrobiłem kilka klatek od 4 do 15 sekund

Nie wiem jakie miałeś ISO oraz tubę, ale wydaje mi się, że za już te 4 sekundy było za długo i wszystkie księżyce zginęły w blasku Urana.

Sprawdziłem u siebie. ED80 + lustrzanka Pentax K3, ISO 3200, czas 3 sekundy, księżyce nie były widoczne, ale aparat z racji większego fov służy mi do naprowadzania na cel.

Dopiero po podpięciu kamerki, dobrałem odpowiednio krótki czas, czyli poniżej sekundy. Pamiętam, że nieco dłuższe naświetlanie coś koło 1,5 sekundy  już nie przypalały księżyców, ale wolałem zejść z czasem, aby lepiej zarejestrować Ariela.

Myślę też, że księżyce Urana jest trudniej sfotografować niż Trytona. Różnica jasności między Uranem, a najłatwiejszym z całej piątki Oberonem jest znacznie większa niż w przypadku Neptun / Tryton

Edited by gawain74

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnie się marzyło złapać chociaż Tytanię i Oberona. Krótszych niż 4 sek niestety nie próbowałem, próbowałem stackować, ale też w zasadzie nic się nie pokazało. Będzie trzeba spróbować krótszych następnym razem. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.