Jump to content
Auron84

Pomoc przy fotografii Słońca

Recommended Posts

Witajcie,

Mam do Was prośbę. Ostatnio nabyłem następujcy sprzęt: 

Zestaw sky watcher sky adventurer 

Lunt LS50THa /B600PT 

Kamerki neximage Celestron kolorowa i czarnobiała 

Mówiąc po krótce chciałbym robić za pomocą tego sprzetu fajne zdjęcia Słońca, czy ktoś z was mógłby mi doradzić jak podejść do tematu. Próbowałem już ale sporo nauki przede mną program Icap obsługujący neximage kamerki musi być dobrze skonfigurowany ponieważ pojawiają mi się dziwne paski podczas rejestrowania obrazu ponoć zły kodek lub konfiguracja. Będę wdzięczny za pomoc.

20180114_194032.jpg

18 minut temu, Auron84 napisał:

Icap obsługujący neximage

Używam tego programu z  kamerką Celestron'a. Co prawda nie nagrywam słońca, ale może pomogę. Zrób zrzut ekranu jak masz włączony ICap.

• Like 1

Witaj

Będę mógł najwcześniej w piątek podesłać zrzuty ponieważ obecnie nie mam fizycznej możliwości ażeby podesłać. Także w piątek się skontaktuje z Tobą 

10 minut temu, Auron84 napisał:

Witaj

Będę mógł najwcześniej w piątek podesłać zrzuty ponieważ obecnie nie mam fizycznej możliwości ażeby podesłać. Także w piątek się skontaktuje z Tobą 

ok

• Like 1

Takie rady na szybko:

- te kamerki to CMOSy z małym pixelem. Stąd duże prawdopodobieństwo wystąpienia pierścieni Newtona. Jak są małe to można z nimi żyć, jak duże to trzeba je usuwać flatem.

chodzi o takie coś: https://astrosho.files.wordpress.com/2015/03/sonne_2015_03_08_s.jpg

- nie znam Icap, więc nic o nim nie powiem. Za to FireCapture współpracuje z Celestronami i daje ogromne możliwości pre-procesingu (w tym flat). Polecam przesiadkę na ten darmowy soft

- do Słońca w H-alpha tylko kamera B/W. W kolorowych tracisz na czułości i czasami wychodzą jaja jak się debayeryzuje filmy (jakieś dziwne artefakty i kolory)

Edited by Lukasz83
  • Like 3

W dniu 16.01.2018 o 11:44, Sebastianus napisał:

Używam tego programu z  kamerką Celestron'a. Co prawda nie nagrywam słońca, ale może pomogę. Zrób zrzut ekranu jak masz włączony ICap.

Tak jak obiecywałem podsyłam zrzut ekranu przy użyciu kamerki Celestrona neximage

111.JPG

Godzinę temu, Auron84 napisał:

Tak jak obiecywałem podsyłam zrzut ekranu przy użyciu kamerki Celestrona neximage

111.JPG

Dziwne... To była kamerka mono czy kolor?

Tak na pierwszy rzut oka to wygląda jak klatka z kamery kolorowej bez włączonej/wykonanej debyeryzacji.

• Like 1

Cześć,

kamerka kolorowa, jak pisałem wcześniej mam jeszcze czarno biała, ale jej nie używałem. Jeśli pogoda choć na godzinkę jutro pozwoli to postaram się posłać sygnał przez FireCapture

No jeśli to był kolor to musisz teraz wziąć avika i zrobić debayeryzację - ja to robię w PIPP

Można też ustawić debayeryzację na etapie nagrywania (w Fire Cpature).

Ale ogólnie to polecam używać kamery mono - mniej problemów i efekt kilka razy lepszy.

https://sites.google.com/site/astropipp/pipp-manual/input-options

Edited by Lukasz83
  • Like 1

Teraz, Lukasz83 napisał:

No jeśli to był kolor to musisz teraz wziąć avika i zrobić debayeryzację - ja to robię w PIPP

Można też ustawić debayeryzację na etapie nagrywania (w Fire Cpature).

Ale ogólnie to polecam używać kamery mono - mniej problemów i efekt kilka razy lepszy.

Ok Łukasz przechodzę na mono a powiedz mi przy użyciu FC ji kamerki mono musze również zastosować debayeryzację ? jeśli tak to jak to zrobić ?. Z góry dzięki za pomoc

Nie - przy mono nie masz debayeryzacji bo cała materyca nagrywa w B/W

Debayeryzacja tą połączenie obrazów z mikrofiletrków RGGB umieszczonych  nad matrycą B/W w celu uzyskania koloru :) Procedura tylko dla kamer kolorowych

Dlatego praca z kamerą mono przy Słońcu jest prostsza bo odchodzi Ci zabawa z debayeryzacją

Edited by Lukasz83
  • Like 2