Skocz do zawartości

Galaktyka M 106 ze zlotu w Lipowcu


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki Piotrze za miłe słowa :) .  Dla mnie spotkanie z Tobą było, jak i zresztą  poprzednio, wielką przyjemnościa i  wielką inspiracją do pogłębiania także i innych dziedzin astronomii.

 

A co do zdjęcia - przepaliłeś jądro galaktyki oraz środki gwiazd :).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Duser napisał:

A co do zdjęcia - przepaliłeś jądro galaktyki oraz środki gwiazd :).

Tak, fatalnie przepalone jądro, ale nic nie mogłem zrobić w obróbce, bo na pojedynczych klatkach miałem ADU 65k. Nie potrzebnie tak długo paliłem  -nauczka, że trzeba było sprawdzić podczas sesji. Postaram się dopalić kolor i wtedy dodatkowo krótką luminancję na samo jądro. Ale dla mnie wartość zdjęcia stanowi też sporo maleńkich kłaczków, które się zarejestrowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tayson napisał:

Oooo, przy 10min się przepalilo. Dobrze wiedzieć.

 

9 godzin temu, dziki napisał:

Czy ta galaktyka jest aż tak jasna, żeby przepalić ją przy 10 minutach, nawet na f/5.1?

Paliłem ją rok temu na f/5.4 (no dobra newton więc z obstrukcją), nie było problemu z przepałami.

Grzędziel udostępniłbyś stacka?

Przepaliło panowie, zobaczcie sami. Poniżej stack:

https://drive.google.com/open?id=1zTkF_rS1d1SbKc-HFH5d5-K-rYXomobZ

i pojedyncza klatka:

https://drive.google.com/open?id=1KpTU4tYHqodDV1xS_FhxwGOAGbBcs2Yb

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdy nie rzucają się tak w oczy jak to jądro, ale i tak mi się podoba , w dodatku cieszę się ,że udało Ci się cokolwiek wypalić. 

Tak na marginesie trzeba było zamiast  APO 102 fotografować tym  refraktorem chowanym  w bagażniku i który dopiero w dniu wyjazdu ujrzał światło dzienne :)  . Ale wiem on jest zbyt cenny ,żeby go  byle kiedy używać. :D 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzędziel napisał:

dlaczego ten stack jest taki jasny? musi byc juz wstepnie rozciagniety, albo jak uzywasz DSS to zle zapisales plik.

dlaczego sub jest w tif, a nie fit?

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stack jest zrobiony w DSS. Stackuję fitsy, i w Fits Liberatorze zamieniam na tifa . Zawsze tak robię, niczego nie rozciągałem, to surowy stack, ale może Fits Liberator wprowadza jakąś ingerencję, tego nie sprawdzałem. A suba dałem w tifie, żeby było łatwiej obejrzeć. Jak mnie córka dopuści do kompa to wrzucę fitsa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Grzędziel napisał:

Stack jest zrobiony w DSS. Stackuję fitsy, i w Fits Liberatorze zamieniam na tifa . Zawsze tak robię, niczego nie rozciągałem, to surowy stack, ale może Fits Liberator wprowadza jakąś ingerencję, tego nie sprawdzałem. A suba dałem w tifie, żeby było łatwiej obejrzeć. Jak mnie córka dopuści do kompa to wrzucę fitsa.

Piotrek

A jaką metodą stakujesz w DSS?

Swoją drogą zastanawiają mnie skąd u Ciebie te malusie spajki :|

pk

Edytowane przez bas.sic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Tayson napisał:

dlaczego ten stack jest taki jasny? musi byc juz wstepnie rozciagniety, albo jak uzywasz DSS to zle zapisales plik.

dlaczego sub jest w tif, a nie fit?

Tu masz suba 600 sek. fits

https://drive.google.com/open?id=1Q9A2Xz4idL47BrUDYkXE1CI_aS1dbrcH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, bas.sic napisał:

Piotrek

A jaką metoda stakujesz w DSS?

pk

To stackowałem medianą. Ale zobaczcie pojedynczą klatkę, jądro ma ADU 65k, czyli jest przepalone. Jak by nie stackować to nic z tym nie zrobię. Nauczka na przyszłość, żeby sprawdzić ADU w trakcie akwizycji i dobrze dobrać czas naświetlania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jest nie tak z metodą stackowania - stack nie powinien być taki jasny.

Piotr jak masz chęć to wystaw wszystkie lighty, wrzucę u siebie w maszynkę i zobaczymy co wyjdzie.

edit: faktycznie jaśniejsze gwiazdy są stracone... ech te f/5.1 :D ale galaktyka powinna być do uratowania. Chętnie zestackuję lighty żeby zobaczyć co tam siedzi  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, dziki napisał:

Coś jest nie tak z metodą stackowania - stack nie powinien być taki jasny.

Piotr jak masz chęć to wystaw wszystkie lighty, wrzucę u siebie w maszynkę i zobaczymy co wyjdzie.

No właśnie dlatego pytałem nieśmiało, czy przypadkiem to nie jest zestakowane metoda Maximum?

pk

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, dziki napisał:

Coś jest nie tak z metodą stackowania - stack nie powinien być taki jasny.

Piotr jak masz chęć to wystaw wszystkie lighty, wrzucę u siebie w maszynkę i zobaczymy co wyjdzie.

Dzięki Łukasz, jutro wrzucę bo teraz muszę kończyć. Zastanawiam się, czy problem nie powstał na etapie zamieniana w Liberatorze stacka fits na tif. Niestety skasowałem stacka fits, ale w międzyczasie zestackuje jeszcze raz i sprawdzę jak wygląda stack fits

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Grzędziel napisał:

Zastanawiam się, czy problem nie powstał na etapie zamieniana w Liberatorze stacka fits na tif. 

Użyj do tego pixinsight LE i pamiętaj zapisać jako 16bit. 

 

W czym stackujesz? 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, dziki napisał:

Coś jest nie tak z metodą stackowania - stack nie powinien być taki jasny.

Piotr jak masz chęć to wystaw wszystkie lighty, wrzucę u siebie w maszynkę i zobaczymy co wyjdzie.

edit: faktycznie jaśniejsze gwiazdy są stracone... ech te f/5.1 :D ale galaktyka powinna być do uratowania. Chętnie zestackuję lighty żeby zobaczyć co tam siedzi  :)

Super, chętnie zobaczę co Ci wyjdzie. Tu masz link do katalogu, 10 fitsów

https://drive.google.com/open?id=13zhW4_uXgUEdDMj_g9EXSigwOwVyI2Ea

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.