Skocz do zawartości

meade 8" i problem z montażem


sidaglez

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym złożyć zestaw do robienia zdjęć planet i jaśniejszych gwiazd. Potrzebuję skompletować jakiś sensowny montaż do rury którą posiadam. Mam do wyboru oryginalny montaż z widłami (jest to meade 8" lx10) w którym nie działa niestety żadna oś napędu, poza tym nie wiem czy w tak niskim modelu jest możliwość rekonstrukcji napędu i uzupełnienia go o tracking. Lub eq5 w którym można domyślnie zainstalować napęd -niestety statyw jest od Heliosa- taki sam jak w sky-watcher ale zamiast zębatek na osiach ma wcięte osie ( przekrój osi wygląda jak walec ze spłaszczoną stroną- nie wiem czy da się do tego coś dopasować). Warto szukać rozwiązania do oryginalnego montażu czy eq5? (obręcze i szynę dla eq5 posiadam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znam tego montażu więc nie wiem czy napęd od EQ5 będzie pasował mechanicznie ale w razie potrzeby można pokombinować

najważniejsze to czy zgadza się przekładnia w osi RA. W EQ5 są przekładnie 1:144

jeśli masz smykałkę do majsterkowania możesz sam zrobić napęd. Wystarczy silnik krokowy, koła pasowe i pasek zębaty oraz prosty lub bardziej skomplikowany sterownik np. AstroEQ

jeśli napęd w montażu widłowym jest sprawny mechanicznie to możesz go uruchomić dodając do niego podobny sterownik

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.01.2018 o 22:35, sidaglez napisał:

Lub eq5 w którym można domyślnie zainstalować napęd -niestety statyw jest od Heliosa- taki sam jak w sky-watcher ale zamiast zębatek na osiach ma wcięte osie ( przekrój osi wygląda jak walec ze spłaszczoną stroną- nie wiem czy da się do tego coś dopasować).

Z Meade nie pomogę, ale co do tego EQ5, to jest to najnormalniejszy EQ5 od Skywatchera. A jeśli nie jest, to jest to identyczny klon. W powyższym zdaniu, pisząc "statyw" miałeś na myśli "montaż"? O firmie Helios produkującej montaże pierwsze słyszę.

A że to jest EQ5 Skywatchera (lub identyczny) wiem stąd, że miałem kilka lat identyczny montaż. To jest starsza, czarna wersja. Te montaże mają właśnie takie ścięte osie, a zębatki, o których piszesz, są dopiero dodawane z napędem i się je zakłada na te osie. Także bez wahania możesz kupować napęd SW i na pewno będzie pasować.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MateuszW napisał:

A że to jest EQ5 Skywatchera (lub identyczny) wiem stąd, że miałem kilka lat identyczny montaż. To jest starsza, czarna wersja. Te montaże mają właśnie takie ścięte osie, a zębatki, o których piszesz, są dopiero dodawane z napędem i się je zakłada na te osie. Także bez wahania możesz kupować napęd SW i na pewno będzie pasować.

Wielkie dzięki za pomoc. Czyli bez wachania można inwestować w taki secik? http://www.ebay.co.uk/itm/Skywatcher-EQ4-EQ5-Motor-Drive/302545267601?hash=item46711a6b91:g:bA4AAOSwA~VaHEiJ

Jeśli tak to pojawia się kolejne pytanie z mojej strony- czy można do tego napędu podłączyć innego pilota? Mam na myśli pilota z bazą lokacji oraz wyjściem w nim do guidingu.. (port com3)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij o prowadzeniu tego zestawu guiderem, bo będzie to tylko żródło frustracji i walka. Przy tej ogniskowej i na takim montażu nie masz szans na fotografię długoczasową. To zestaw typowo planetarny! Ewentualnie " lucky imaging" no ale to specjaliści od tej formy astrofoto powinni się wypowiedziec. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.