Skocz do zawartości

Płonie gwiazda w morzu wodoru, czyli IC 405 w Woźnicy


dziki

Rekomendowane odpowiedzi

Ale piękne zdjęcie i na prawdę dobry opis. Dziękuję za takie podejście do tematu- zamieszczenie samego zdjęcia niewiele wyjaśnia, za to uzupełnione, choć krótkim opisem ma dużą  wartość merytoryczną. 

AE Aurigae to gorąca gwiazda typu widmowego O9,5 ciągu głównego. Niesamowite, że jest tam tylko "przelotem". Pewnie mocno rozświetla pyły mgławicy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudny obiekt.  Ja nie dałem mu na razie rady , może w przyszłości ... 

Generalnie zdjęcie podobało by mi się bardzo, gdyby nie dwie sprawy.

Pierwsza to gwiazdy . Są płaskie, jakieś takie przyciemnione, nie "świecą". Nie ma w nich życia , w przeciwieństwie do wesołych , świecących gwiazdek ze zdjęcia z Canona. Przesaturowane. Główna gwiazda  w mgławicy prawie jej nie oświetla , wygląda, jakby była poza nią. Do tego  gwiazdy są w ciemnych obwódkach .  Generalnie - gwiazdki do poprawki.

Druga sprawa to niebieska część mgławicy, pięknie oświetlona i , jak pisałeś, trójwymiarowa na starym zdjęciu. Na nowym płaska , bez detalu, jakby sztucznie wmalowana . Przyduszona przez rozbudowany sygnał Halfa. 

W materiale jest potencjał na świetne zdjęcie, ale wymaga moim zdaniem ponownego podejścia do tematu. 

 

PS. mam nadzieję że nie pojechałem za ostro z tą krytyką , ale starałem się, aby było  konstruktywne, a nie złośliwe :) 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne wrażenie co Duser. Jakbyś sygnał z H-alfy nałożył na zdjęcie z Canona to wyszło by lepiej :) 

 

W ogóle w astrofotografii niektórzy mają taka tendencje spłaszczania dynamiki tonalnej do jednego poziomu. Nawet jeśli dany fragment mgławicy świeci dużo mocniej od sąsiedniego, to na zdjęciu i tak mają ta samą jasność. U dzikiego dotyczy to bardziej gwiazd - wszystkie są zduszone do podobnego poziomu. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dlaczego mgławica tego typu nazywa się refleksyjna w odróżnieniu od emisyjnych? Ja już się spotkałem z takim opisem przy okazji Kokona ( patrz ostatni Polish APOD) i też mnie to zdziwiło

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, wessel napisał:

Uwagi napisałem  na FA.

Nie każdy czyta FA.

 

Co do fotki, to podpisuję się pod tym co napisali poprzednicy. Szkoda, że Łukasz nie pokazał wersji Ha bez gwiazd :-)

Mały update:

Nie do końca zgodzę się z Tobą @Duser, że gwiazdki są martwe - są małe, co powoduje, że w porównaniu ze zdjęciem z Canona jest ich zupełnie inny odbiór. Dodatkowo trzeba pamiętać, że na zdjęciu z Canona gwiazdy są lekko rozlane, a na nowym zdjęciu punkciki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, wessel napisał:

To dlaczego mgławica tego typu nazywa się refleksyjna w odróżnieniu od emisyjnych? Ja już się spotkałem z takim opisem przy okazji Kokona ( patrz ostatni Polish APOD) i też mnie to zdziwiło

Problem polega na tym, że gwiazda AE Aurigae nie powstała w mgławicy IC 405, stąd nie była jak dotąd w stanie zjonizować swojego otoczenia w 100%. Jako wciąż młoda gwiazda ciągle jonizuje gaz w granicach swojej strefy Stromgrena, ale jednak część światła ucieka i oświetla mgławicę z zewnątrz.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Pav1007 napisał:

Nie każdy czyta FA.

 

Co do fotki, to podpisuję się pod tym co napisali poprzednicy. Szkoda, że Łukasz nie pokazał wersji Ha bez gwiazd :-)

Na drugi raz dam link:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Miszuda napisał:

Problem polega na tym, że gwiazda AE Aurigae nie powstała w mgławicy IC 405, stąd nie była jak dotąd w stanie zjonizować swojego otoczenia w 100%. Jako wciąż młoda gwiazda ciągle jonizuje gaz w granicach swojej strefy Stromgrena, ale jednak część światła ucieka i oświetla mgławicę z zewnątrz.

Udam ze rozumiem chociaż nie rozumiem :) to w końcu oświetla czy jonizuje te niebieskie obszary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wessel napisał:

Udam ze rozumiem chociaż nie rozumiem :) to w końcu oświetla czy jonizuje te niebieskie obszary?

Jonizuje i oświetla :) Skoro gwiazda nie powstała w mgławicy, nie miała wystarczająco dużo czasu by zjonizować całe swoje otoczenie i pobudzić gaz do świecenia w kolorze niebieskim. Dlatego przez część mgławicy światło przelatuje nie pobudzając gazu doświetlenia a oświetla obszany, na których się pozprasza. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Miszuda napisał:

@dziki, tak na prawdę to niebieski kolor nie powstaje tylko w wyniku odbijania światła, a w wyniku jonizacji gazu przez gorącą gwiazdę, silnie pronieniującą w zakresie ultrafioletu :)

Amadeo, to powyżej to jakiś żart czy co? Rozumiem, wykład o mgławicach refleksyjnych był nudny więc sie zdrzemnąłeś.... bywa.

Ale cała reszta świadczy, że nie masz również pojęcia o:

- zjawisku jonizacji,

- modelu atomu Bohra i widmie dyskretnym,

- tym, że poza obłokami gazu które zostają zjonizowane, występują również obłoki pyłu, które tylko odbijają światło pobliskiej gwiazdy.

 

W dniu 18.01.2018 o 10:20, dziki napisał:

Barwa czerwona powstaje z procesów emisyjnych zachodzących w mgławicy, a niebieski i purpura to światło gwiazdy i jego odbicie na okolicznych pyłach.

I to stwierdzenie jest w 100% zgodne z nauką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Miszuda napisał:

@Marek_N wydaje mi się, że rozumię. Proszę: https://en.wikipedia.org/wiki/Strömgren_sphere

Kolejna sytuacja, gdy dwóch specjalistów (tak się wydaje) ma całkowicie odwrotne zdanie i jest ich pewnych... No to która "prawda" jest prawdziwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.