Skocz do zawartości

Płonie gwiazda w morzu wodoru, czyli IC 405 w Woźnicy


dziki

Rekomendowane odpowiedzi

Może to kwestia gustu, ale mgławica jest zbyt agresywnie niebieska, sztuczna.. Gwiazdki niebieskie nadal dominują nad resztą...Wiem Łukasz że marudzę, ale dążymy do perfekcji czyż nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, MateuszW napisał:

Kolejna sytuacja, gdy dwóch specjalistów (tak się wydaje) ma całkowicie odwrotne zdanie i jest ich pewnych... No to która "prawda" jest prawdziwa. 

Oj, ale do specjalisty to mi daleko :) Nie zajmuję się mgławicami wogóle. Co więcej podejrzewam, że nie zrozumieliśmy się z Markiem. Ja nie sprzeciwiam się mechanizmowi świecenia mgławic refleksyjnych, a jedynie mówię jak prawdopodobnie jest w przypadku IC 405. AE Aurigae jako młoda gorąca gwiazda jonizuje swóje otoczenie dając wkład do świecenia relfeksyjnego. Już nawet na wiki jest ujęte: IC 405 jest podświetlana przez jonizującą energię jaskrawej gwiazdy typu widmowego O, AE Aurigae. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, wessel napisał:

Wiem Łukasz że marudzę, ale dążymy do perfekcji czyż nie

Oczywiście, że dążymy :) I jedyne na co jestem zły to to, że sam wcześniej tego nie zauważyłem o czym wszyscy mi napisali.

Dzisiaj zobaczyłem zdjęcie na telefonie i... boszsz, skąd tam tyle niebieskiego? Jednak zasada "poczekaj dzień zanim wrzucisz" działa doskonale... jak się ją stosuje ;)

Zdjąłem nieco "blue".

!!HaORGB+Ha_v3_1920px.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.01.2018 o 11:47, MateuszW napisał:

Kolejna sytuacja, gdy dwóch specjalistów (tak się wydaje) ma całkowicie odwrotne zdanie i jest ich pewnych... No to która "prawda" jest prawdziwa. 

Ok, no to po kolei.

Strefa Stromgrena na ktorą powołuje się Amadeusz to po prostu inna nazwa dla obszaru HII.

To że gwiazda silnie promieniuje w zakresie ultrafioletu, nie przekłada się w żaden sposób na kolor emisji gazu, bo to nie jest odbicie światła, tylko promieniowanie dyskretne. A konkretnie:

Gwiazda jonizuje (wybija elektrony) w otaczającym ją gazie. W ~90% obszary HII tworzy wodór, który ma dodatkowo niska energię jonizacji. Wolne elektrony są z powrotem przechwytywane przez jony i to zjawisko nazywa sie rekombinacją. W jego trakcie powstaje nadmiar energii, który jest wypromieniowany w postaci fotonu o ściśle określonej częstotliwości. Dla wodoru odpowiada to promieniowaniu o długości fali 656 nm (H-alfa), 486 nm (H-beta), 434 nm (H-gamma) itd. Ze względu że promieniowania H-alfa jest najwięcej to sumaryczny kolor i tak będzie bardzo bliski czerwieni. Wygląd mgławicy w każdym z tych pasm, będzie również identyczny (tylko o różnej intensywności).

 

Niebieski kolor (ciągły, nie dyskretny) w mgławicy powstaje w skutek rozpraszania / odbijania promieniowania pochodzącego z gwiazdy na cząstkach pyłu, najczęsciej węgla i żelaza, których nie jest w stanie zjonizować (wysoka energia jonizacji).

 

I jeszcze linki do Wiki, gdyby ktoś chciał doczytać:

Obszar HII - https://pl.wikipedia.org/wiki/Obszar_H_II

Mgławica refleksyjna - https://pl.wikipedia.org/wiki/Mgławica_refleksyjna (zwrócić uwagę na opis pod obrazkiem)

IC 405 - https://pl.wikipedia.org/wiki/IC_405 (ostatni akapit wyczerpuje powyższy temat)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.