Skocz do zawartości

DSO w Stellarium


sidiouss

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Wiem, że o nowościach w Stellarium możemy poczytać w tym temacie: 

 

 

Ale postanowiłem założyć ten temat, aby wyróżnić ciekawą opcję w Stellarium, która w sumie domyślnie jest wyłączona :)

 

Po przejściu do Konfiguracji programu możemy sobie zaznaczyć "Pokaż przycisk DSS"

 

I nagle, z niewyraźnych obszarów mgławicowych:

image.thumb.png.06cf1e59884a98f11a259dba6dc946b6.png

 

Pojawiają nam się, może trochę pokracznie :), wyraźne obiekty mgławicowe posklejane z różnych zdjęć z DSS (Deep-Sky-Survey):

 

image.thumb.png.15dcf6699424cb54d30bf6038eb1fbe5.png 

Myślę, że dzięki tej opcji można znaleźć dużo ciekawych obiektów, które nie są zbyt często fotografowane, a warte uwagi :) Teraz można bliżej przyjrzeć się jak dany obiekt DS wygląda na tle gwiazd, gwiazdozbiorów i innych obiektów. Ja na pewno z tego skorzystam, bo dodając sobie informację o matrycy aparatu i rodzaju użytego teleskopu/obiektywu mogę podejrzeć sobie jakich rozmiarów obraz spodziewam się otrzymać przy użyciu danego sprzętu :) 

Mam nadzieję, że kogoś zainspiruje ta opcja poczciwego Stellarium i będziemy wyciągać jeszcze więcej kłaczków na forum :)

 

Pozdrawiam!

Michał

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JaLe napisał:

Na razie to wygląda tragicznie, tyko na zbliżeniu jest lepiej.

Lepiej nie będzie bo DSS jest panelowe i niejednorodne, ale dla osób zwiedzających niebo w większej skali i tak jest super :)

A z tą funkcją namierzanie małych obiektów do astrofoto to już czysta poezja xlaugh.png

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, HAMAL napisał:

Lepiej nie będzie bo DSS jest panelowe i niejednorodne, ale dla osób zwiedzających niebo w większej skali i tak jest super :)

A z tą funkcją namierzanie małych obiektów do astrofoto to już czysta poezja xlaugh.png

Poezja? Raczej jedna wielka kupa :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czasem ciężko sobie wyobrazić jak duży (czy jak mały) obiekt chcemy obserwować/fotografować i dzięki takiemu poglądowi, nawet jeśli nie jest on płynną, przepiękną mozaiką zdjęć, możemy ocenić z czym mamy do czynienia i gdzie go szukać na niebie.. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.