Skocz do zawartości

Filtr słoneczny GSO 12


Nord

Rekomendowane odpowiedzi

Obręcz wewnętrzna filtra która wchodzi w tubę jest mniejsza ok 5mm od średnicy tuby, a luz zniwelowałem za pomocą 3 samoprzylepnych podkładek filcowych rozmieszczonych co 120 stopni, przez co filtr wchodzi na wcisk, trzymając się na tyle mocno żeby nie wysunął się w czasie obserwacji. 

27393740_1589834681092903_1284260278_o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że arkusz 50x50 spokojnie można dostać w DO a może nawet i większy. Do teleskopu z niepełną tubą niezbędna jest osłona na tubę, inaczej kontrast jest do bani i używanie folii mija się z celem. Problemem jest też seeing który daje się we znaki, ale jeśli jest dobry to rozdzielczość robi swoje - granulacja, szczegóły plam, pochodnie fotosferyczne robią wrażenie. Najlepiej wypada Delos 14mm oraz LVW 8mm. Czasami używałem 5mm jak pozwalał seeing, wtedy można oglądać pojedyncze granule, ale taka sytuacja to niestety rzadkość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arkusz 50x50 będzie w sam raz - trochę to za pewnie będzie ważyć po wyklejeniu ale ogólnie cenowo będzie znośnie ... myślę że warto zerknąć nawet sporadycznie w przypadkowym seeingu na słoneczko aby zobaczyć coś więcej - jeśli chodzi o osłonę to tak... posiadam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na swoją 14" też wykonałem wciskaną oprawę,a zrobiłem ją z dwóch pierścieni wyciętych laserowo z plexi.

Folia jest mocowana na taśmę dwustronną.Rozwiązanie bardzo tanie i proste !

Musisz też pamiętać o wykonaniu opakowania na filtr do jego przechowywania.

 

5a69b542bd795_Zdjcie0579.thumb.jpg.08b88bd99566187288c09472d3a36fb6.jpg

 

Popełniłem tylko jeden błąd - okleiłem obręcze czarną taśmo,a powinny być białe.

Czarne się nagrzewają i mogą zakłócać dawany obraz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, xHubertuSx napisał:

Ja bym zrobił filtr na całe lustro i dorobił kilka kół (z dektury) z wyciętymi otworami o różnych rozmiarach żeby przysłaniac filtr w zależności od potrzeb i warunków obserwacji. Wilk syty i owca cała :-)

Dokładnie,mam przysłonę do planet,którą z powodzeniem używam do Słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.01.2018 o 18:08, wiesiek napisał:

noo super pomysł ... no i ta taśma dwustronna ... i fajnie - to już mam teraz pomysł na filtr - myślę że podołam - myślę też że będę zachwycony obrazem słońca z takiej rury 16 " musze tylko jeszcze skompletować okulary pod to zadanie :)

 

Konstrukcję wykonaj tak,aby nie miała możliwości wypadnięcia,to bardzo ważne ! ! !

Edytowane przez jupiter1969
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwrócę na to uwagę ... będę podklejał od środka aby było mocniej na wcisk...poza tym dam też na szerokim rancie aby też było stabilnie postaram się też nie robić wystającej obramówki aby jakiś podmuch tego nie zrzucił bo....  :)  skupione światło zadziała jak nowoczesna bron laserowa :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wiesiek napisał:

zwrócę na to uwagę ... będę podklejał od środka aby było mocniej na wcisk...poza tym dam też na szerokim rancie aby też było stabilnie postaram się też nie robić wystającej obramówki aby jakiś podmuch tego nie zrzucił bo....  :)  skupione światło zadziała jak nowoczesna bron laserowa :)

Robiąc filtr pamiętaj,żeby nie dotykać folii !!! :rofl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jaki rozmiar folii kupiliście do 14" ? Myślałem o 40x40 cm ale da tylko 2,5cm po rancie. Nie za mało ? Opawę planuję zrobić ze sklejki 6 mm "grubo" lakierowanej. Jakim klejem wkleić ją ? Do tego zrobię sobie pudełko, też ze sklejki 6 mm. 

Szkoda, że nie ma plam i jak na razie wydać 130 zł wydaję się bez sensu. 

Ma ktoś porównanie 14" do mniejszych teleskopów ? Mnie zachwycał detal dużych i średnich plam w 8" przy 250x. A jak 14" ?

 

EDIT: a może plexi cięta laserem ? Widzę na allego, że wychodzi dość nie drogo. Nie wiem tylko czy tną "koło".

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, astrokarol napisał:

Jaki rozmiar folii kupiliście do 14" ? Myślałem o 40x40 cm ale da tylko 2,5cm po rancie. Nie za mało ? Opawę planuję zrobić ze sklejki 6 mm "grubo" lakierowanej. Jakim klejem wkleić ją ? Do tego zrobię sobie pudełko, też ze sklejki 6 mm. 

Szkoda, że nie ma plam i jak na razie wydać 130 zł wydaję się bez sensu. 

Ma ktoś porównanie 14" do mniejszych teleskopów ? Mnie zachwycał detal dużych i średnich plam w 8" przy 250x. A jak 14" ?

 

EDIT: a może plexi cięta laserem ? Widzę na allego, że wychodzi dość nie drogo. Nie wiem tylko czy tną "koło".

40x40 spokojnie wystarczy.

Kleju bym nie używał,w to miejsce dobrze nadaje się taśma dwustronna,ale masz tylko jedno podejście do klejenia,więc trza to dobrze przemyśleć.

Z plexi wytną Ci, co tylko sobie wymyślisz,ale pamiętaj żeby było białe.

Można je okleić białą taśmą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.