Skocz do zawartości

Nie tylko w paśmie widzialnym - kto byłby chetny?


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

Przy okazji wątku Bellatrix o M94 (link) pojawił się pomysł na pewne podniesienie poprzeczki dla efektów pracy astrofotografów. Główna idea to próba zmierzenia się z ciekawymi obiektami nie tylko w paśmie widzialnym.  Materiał z wielu zakresów widma ukazujący zaskakująca czasem strukturę znanych i opatrzonych obiektów, podparty faktami naukowymi i opisem naszego amatorskiego warsztatu brzmi (przynajmniej dla mnie) bardzo zachęcająco. Wiem, że kilka osób eksperymentuje z bliskim IR i UV (te ostatnie głównie w astrofoto planetarnym). Zobaczcie jak bardzo zaskakujący potrafi być stary dobry Messier którego większość z nas dawno ma już w kartotekach pod hasłem "upolowany" :)  

http://www.cosmotography.com/images/small_new_m94_spitzer_compare.html

 Seria pytań.

-   Czy ktokolwiek z forumowiczów ma ochote na taki eksperyment i ma na składzie kamery UV / IR zdolne do oddania detali nie tylko planety czy gwiazdy ale też obiektów DSO?  Jeśli tak, dajcie znać na wątku na jakich zasadach bylibyście chętni, rejestrację w jakim zakresie widma możecie zaoferować, co was kręci najbardziej, czego potrzebujecie i jak byście widzieli wasz udział.

- Czy ktoś miałby ochotę sporządzić listę (lub zasugerować jego zdaniem najciekawsze obiekty) pod kątem pasm innych niż widzialne? ( co i dlaczego akurat to)

- Czy ktoś ogarniał rynek sprzętów astro na tyle by podzielić się wiedzą w co tak naprawdę może uzbroić się amator pod kątem badania otaczającej nas przestrzeni w pasmach poniżej lub powyżej widzialnego? (bez rozpatrywania pod konkretny obiekt, co w ogóle oferuje nam rynek, od radia po rentgen) . Wiem, że FLI ma w ofercie kamery UV (link) a być może ktoś ma taki sprzęt (może odpuśćmy dyskusje cenowe, co dla jednego poza zasięgiem dla drugiego może być warte akceptowalną kwotę).

- Kto miałby ochotę popracować nad materiałem od strony analizy gdyby doszło do współpracy? Chodziło by nie tylko o prezentację wyników naszej pracy, ale i o przybliżenie wszystkim forumowiczom mechanizmów i ich efektów które udało się uchwycić.

- Czy macie swoje pomysły jak widzielibyście  takie działania od strony odbiorcy? Co wydaje się wam najbardziej ciekawe, wartościowe? Jaka forma najbardziej efektywna dla takiego projektu? A może znacie naukowe projekty które potrzebują takiego wsparcia od astroamatorów które mogli byśmy zapełnić naszą pracą w tej materii? Dajcie znać jeśli was to interesuje.

 

Może uda nam się  stworzyć coś czego jeszcze chyba nie było. :)

Tu mały pomocnik o czym mowa:

electro-magnetic-spectrum1.jpg

a tu potencjalny efekt:

cwleo_1.jpg

http://www.astrosurf.com/buil/deepsky/infrared/obs_en.htm

 

Od siebie dodam, że z sensorem MLa 3200 nie zaszaleję: 

1.png

generalnie szykując się do spektrometrii, ale jakiś bliskie IR i kawalątek UV po zaaplikowaniu odpowiednich filtrów dało by rade...

Pozdrawiam. 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wchodzę. Mam filtr UV 320-380 nm.

Znalazłem taka notkę.

Successful astro-application of this filter requires a suitable UV-sensitive lucky imaging camera module (i.e. SKYRIS 274M) with at least a telescope of 5" diameter (a telescope with an 8" diameter is recommended).

Sprawdzę swoje kamery która się nada do tego UV w długoczasowej fotografii

ATIK wygląda zachęcająco, ma czułość lekko przesuniętą w stronę UV.

5a66f8db77ae6_Beztytuu.jpg.ec4fb288029dacd23575812e38562385.jpg

 

FLI 8300 ML z sensorem KAF-8300 wypada tu najsłabiej

5a6721e18cddd_Beztytuu3.jpg.a7436014bf1aa2601854daa2ee9d1414.jpg

 

KAI -11000 z STL 11000 tez nienajgorzej, chociaż tu będzie winieta bo on wymaga fitrów 2 cale.

5a66f9e3a12d6_Beztytuu2.jpg.0c604c734c08f40afb83a03b386354ed.jpg

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że typowy setup czyli OS Veloce RH  200 ( f3), ATIK ONE 9M na ASA mógłby od czasu do czasy popracować dla tego projektu, tym bardziej że mogę to robić z Wawy.

Skala 1.23 arcsec/piksel, FOV 1.1 stopnia.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój filtr to Astrodon U?

post-90-0-86484400-1449081783.jpg

Z-tka dla IR i U-tka dla UV Astrodona wydają się najtańszą opcją wejścia w temat. Choć tu bardzo dużo będzie zależeć od możliwości posiadanego  sensora, a i tak mowa o bardzo bliskim IR i UV. Dedykowane sensory to już inna bajka jeśli chodzi o potencjalne efekty. Zobaczmy co  nam się uzbiera.

 

Pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że na szersze podejście do tematu większą grupą jest jeszcze za wcześnie. Postaram się na własną rękę zgłębić temat. Może z konkretami w ręku będzie inna rozmowa :) Oczywiście, jak ktoś chętny podzielić się swoją wiedzą w dowolnym z punktów opisanych w poście otwierającym wątek, zapraszam.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tu porachunki z gamma Cas do zakończenia i potem założę UV do koła i wykonam parę prób. A nie dziw się że nie ma odzewu - to norma.  Myśle że warto by popracować nad listą obiektów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cyberboss napisał:

CMOSy też zaczynają pojawiać się w wersjach "naukowych":

http://qhyccd.com/QHY42.html

Tutaj czułość na UV jest bliska 80%, ale cena tej kamery (około 15k USD) jest już bliska tej od FLI...

Jak miło z ich strony że nie podali w specyfikacji jednego drobnego szczegółu :D
 

Cytat
Dark current 0.2e-/s/pix@-50℃

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.01.2018 o 12:56, wessel napisał:

Myślę że typowy setup czyli OS Veloce RH  200 ( f3), ATIK ONE 9M na ASA mógłby od czasu do czasy popracować dla tego projektu, tym bardziej że mogę to robić z Wawy.

Skala 1.23 arcsec/piksel, FOV 1.1 stopnia.

Czy przedni korektor i ten na wylocie nie wytnie znacznej części UV? Wydaje mi się, że generalnie szkło jako takie dość mocno wycina/odbija UV?

Edytowane przez .michaś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, HAMAL napisał:

Proszę o rozwinięcie bo ja się nie znam na prądach ciemnych :uhm:

To znaczy że przy temperaturze matrycy -50 stopni po 5 sekundach prąd ciemny przykryje szum odczytu, więc zalety z niskich szumów kończą się po 5 sekundach, potem dominuje prąd ciemny. "Normalne" kamery mają tę wartość na poziomie 0.01e/s i mniej. To nie znaczy że matryca jest do du... ma po prostu specyficzne zastosowania.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam artykuł Riklaunima, jak Hans rzucił temat to przecież trzeba coś poczytać. Informacje są wiarygodne ale z 2012 roku i dotyczą kamer głównie planetarnych bo takimi Piotrek się zajmował wtedy. Jaka konkluzja? Ano taka że ja spojrzysz na czułość sensorów które podałem powyżej to jest to więcej niż sugerowane 20% a jeśli to mało to mam jeszcze w zanadrzu dwa teleskopy z fluorytowymi elementami optyki - FS 128 i FSQ 106N. Jest z czym zaczynać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kjacek napisał:

W zasadzie to większość z nas powinna przejść na inne pasmo niż widzialne, ze względu na chmurwy :flirt:.

To już ma swoją nazwę : radioastronomia.

Na zlocie nawet postulowałem ( obserwując gęste chmury) , aby sprzedać teleskopy i przerzucić się na anteny :) .

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Duser napisał:

To już ma swoją nazwę : radioastronomia.

Na zlocie nawet postulowałem ( obserwując gęste chmury) , aby sprzedać teleskopy i przerzucić się na anteny :) .

tia... 

4.jpg

Tu może być jednak ciężej dla fotografów z wejściem w temat. Ale jak kto chętny:

https://astropolis.pl/topic/38921-prosta-radioastronomia-da-się-na-skróty/
 

;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Duser napisał:

Hans, to twoja instalacja?

Tak. Czasem lubię sobie posłuchać zórz na Jowiszu.

A gatki czasem trzeba wręcz zawiesić, aby uniknąć durnych komentów od miejscowych ;) . To klasyczny dual dipol, tylko spory. Najtańsza opcja, anteny dla takich częstotliwości są... rozmiarowe, a więc i nie tanie. Maszty powyżej pewnej wysokości trzeba zgłaszać by nie stały na nielegalu, do tego trzeba zabezpieczyć przed piorunami itd, itd. Koszt rośnie wykładniczo. Przy takiej konstrukcji, jak coś padnie (przegnije maszt, szarpne za odciąg kosiarką, lód zerwie przewód, cokolwiek) to wymieniasz i tyle :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można? Można :)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:VISTA_Finds_Star_Clusters_Galore.jpg

Wykorzystując dane z teleskopu VISTA do badania podczerwieni w Obserwatorium Paranal ESO, międzynarodowy zespół astronomów odkrył 96 nowych gromad otwartych ukrytych przez pył w Drodze Mlecznej. Trzydzieści z tych gromad są pokazane w tej mozaice. Te małe i słabe obiekty były niewidoczne dla poprzednich badań, ale nie mogły uciec przed czułymi detektorami podczerwieni z największego na świecie teleskopu badawczego, który może obserwować pył. Po raz pierwszy odnaleziono tak wiele słabych i małych klastrów naraz. Obrazy są wykonane za pomocą światła podczerwonego w następujących pasmach: J (pokazane na niebiesko), H (pokazane na zielono) i Ks (pokazane na czerwono).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.