Skocz do zawartości

Obiektywy Nikona


etomee

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Noszę się z zamiarem wykorzystania posiadanych obiektywów Nikona do fotografii z krótszymi ogniskowymi. Chciałbym je podpinać do kamerki Atik 460 Ex i (jeśli się uda) EFW2. Zanim jednak zacznę bawić się w dorabianie złączek i "przejściówek" chciałbym zapytać czy ktoś ma doświadczenia astrofotograficzne z poniżej wymienionymi szkiełkami . Nadają się do astro-foto?

Nikkor 85 1.8G
Nikkor 70-200 VR I 2.8G

Pozdrawiam.
Tomek

Edytowane przez etomee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

ale te obiektywy nie mają pierścienia przysłony, więc nie będziesz mógł jej modyfikować, jeżeli na pełnym otworze będzie słabo...

Ja walczę z Nikkorem 180mm 2.8 ED i jest nieźle na przysłonie 4.0 przy pikselu 2.4 mikrona. Mam przejściówkę ze sklepu z Krakowa, ale ZWO też już robi przejściówki do obiektywów Nikona na T2.

Edytowane przez rafiosso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz, na to nie wpadłem. Dzięki. Przecież mając obiektyw podpięty do kamerki nie mam kontroli nad przysłoną. Czyli rozumiem, że bez obiektywu z zewnętrzną regulacją przysłony nie da się tego obejść. A jeśli podepnę takiego Nikkora do kamerki to jaka tam będzie wtedy przysłona? Ostatnia jaka była ustawiana przez body? O złączki już dzwoniłem do Krakowa ale wolę unikać falstartu. Jeśli te obiektywy się nie nadają to najwyżej pogonię 70-200 i kupie Samyanga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, teraz już sprawdziłem.  W 70-200 2.8 przysłona po podłączeniu do aparatu otwiera się całkowicie i przymyka do zadanej wartości tylko momencie wykonywania fotografii. Przy odłączaniu obiektywu od body przysłona natychmiast się zamyka i zostaje tylko niewielki przelot (chyba nawet mniejszy niż przy f/22) więc lipa.

Dzieje się tak nawet wtedy, kiedy przycisk spustu migawki jest zablokowany. Obiektyw i tak natychmiast wykrywa odłączenie i zamyka się (w sobie:getlost:).

Edytowane przez etomee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mocowaniu obiektywu masz dźwignię przysłony. Łatwo ją znaleźć - to jedyny ruchomy element w tym miejscu. Wystarczy lekko ją przesunąć i przysłona się otwiera. Możesz w jakiś prosty sposób ją mechanicznie zablokować, albo jeszcze lepiej rozejrzeć się za odpowiednią przejściówką. Bo przecież nie połączysz kamery z obiektywem taśmą klejącą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem sobie coś w rodzaju klinu, który wsadzałem w obiektyw, blokując dźwignię. Rozwiązanie najprostsze, choć wypadałoby zrobić ten klin jakoś trwale. Problem tylko z uzyskaniem mniejszej przesłony, bo można jedynie ja oko "wycelować" z pozycją tego dynksa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, etomee napisał:

Już widzę. Rzeczywiście to układ mechaniczny i przy odpowiedniej złączce przesłona otworzy się po zamontowaniu. Pozostaje więc tylko sprawdzić jak obiektyw spisuje się przy 2.8 no ale to już można z body poćwiczyć. 

Ano dokładnie - zostaje tylko pełna dziura pod warunkiem zastosowania mechanicznej blokady. Ja próbuję ćwiczyć ze starszymi obiektywami z pierścieniem przysłony, mam Nikona 180.2.8, a teraz pożyczam do testów sigmę 105/2.8. Dam znać jak wypada (jak te chmury sobie pójdą...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na testy tych obiektywów to przymknięcie dobrze by im zrobiło. Może dałoby rade dorobić złączkę tak, żeby bagnet nie odchylał się całkowicie.  Pomiędzy 2.8 a 4.0 czy nawet 5.6 jest zauważalna różnica w otwarciu przesłony więc metodą "na oko" mogłoby się udać.

Tutaj poglądowo fotka z Nikkora 35 1.8 G przysłoniętego do 2.0.

Sorry za drzewo ale sąsiedzi na działce kochają tą stuletnią jabłoń :]

Może przyjdzie wreszcie jakaś porządna wichura i...

N35Iso10045s.jpg

 

Edytowane przez etomee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak wrócę z pracy to zrobię ci zdjęcie przejściówki z obiektywu Nikona na kamerę ASI 1600MMC z kołem filtrowym. Przysłonę na obiektywie mam przymkniętą o 1 EV.

Prosty sposób ale skuteczny. Wczoraj robiłem testy i jest to sprawdzone .Obiektyw ostrzy na nieskończoność z kamerą i kołem filtrowym.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam obiecane zdjęcia. W przejściówce wklejony został ogranicznik na kleju Poxipol, tak aby przysłona obiektywu otworzyła się maksymalnie. Później małym pilniczkiem ogranicznik spiłowałem na taką odległość aby wyszło przymknięcie przysłony o wartość około 1EV. Z reguły każdy obiektyw daję optymalne obrazy po delikatnym przymknięciu o wartość 1EV.

Pozdrawiam

20180126_162010.jpg

20180126_162139.jpg

20180126_162229.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pablo, dzięki za fotki. Moją złączkę trzeba będzie dorabiać. BF w Atik 460 to 13 mm więc jeśli chce tam wcisnąć EFW to będzie jazda po bandzie. Spróbuje tak pokombinować jak Ty.

Pokaże to "wykonawcy" to może uda się coś podobnego zrobić jeszcze na etapie dorabiania.

 

P.S.

Jak będzie chwilka czasu z pogodnym niebem, to postaram się wrzucić kilka fotek poglądowych ze wszystkich Nikkorów, które posiadam.

Jak będzie chwilka czasu z pogodnym niebem...:lol:

Edytowane przez etomee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji dopytam o współgranie takich obiektywów z kamerkami CCD o mniejszych rozmiarach matrycy. Wymienione przeze mnie obiektywy normalnie działają z matrycami FF i APS-C. Czy będą również "współgrać" z kamerką o dużo mniejszym sensorze ICX694 (12.5x10.0mm)?  Czy to w ogóle ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że tak. Czym matryca mniejsza tym obraz na brzegach powinien być lepszy tj. mniejsza koma, aberracja, winietowanie.

Ja próby ze swoim Tamronem 150-600mm już przeprowadziłem i wygląda to obiecująco.

Muszę jeszcze zrobić testy z Tamronem 90mm.

Problem mógł by być z kamerą która posiada pełną klatkę, ale to już inna liga.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.