Skocz do zawartości

Sztuczna gwiazda od RocketLab na orbicie i koniec flar Iridium w 2018


Krawat

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

mam 2 nowinki którymi chciałbym się z Wami podzielić :)

Po pierwsze, nowozelandzka firma RocketLab wystrzeliła kilka dni temu swoją rakietę Electron i wyniosła na orbitę kilka CubeSatów oraz wysoce odblaskową, szybko rotującą 65-ścienną bryłę która nazywa się "Humanity Star" czyli "Gwiazda ludzkości":

http://www.thehumanitystar.com/

Najbliższy przelot oświetlonej bryły w nocy w Polsce dopiero za ok. 3 miesiące, ale zastanawiam się nad możliwością zobaczenia tego obiektu za dnia - przy szybkiej rotacji powinna błyskać, co w teorii ułatwia dostrzeżenie na jasnym niebie. Jestem bardzo ciekaw efektu, choć z drugiej strony nie podoba mi się "śmiecenie" nocnego nieba dodatkowym sztucznym światłem. Astrofotografowie pewnie też nie będą zachwyceni jak im takie coś wleci w kadr podczas długiej ekspozycji. Obiekt pozostanie na orbicie ok. 9 miesięcy. 

 

Druga wiadomość to taka, że w tym roku pożegnamy flary Iridium - firma sukcesywnie deorbituje starą, wysłużoną flotę, którą zastępuje konstelacja IridiumNEXT (jeśli śledzicie starty rakiet SpaceX, pewnie widzieliście że wynoszą 10 takich ptaszków za jednym zamachem). Nowe satelity nie będą już produkować flar. Na orbicie pozostanie co prawda kilka nieczynnych "błyskaczy" ale przewidywanie ich błysków jest nieco trudniejsze. Kto lubi - niech w tym roku ogląda ile może. Kto nie lubi, niech czeka aż się skończą. Tak czy inaczej, w przyszłym roku z jasnych sztucznych obiektów pozostnie nam chyba tylko ISS. 

 

Radek

  • Lubię 7
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że flary Iridium mają się ku końcowi, Jako młody dzieciak wiele nocy spędziłem z Orbitronem wyszukując i wyczekując flar.

Czasem dochodziły one nawet do -9mag ,co było fascynującym przeżyciem obserwacyjnym szczególnie przez lunetę.

Dzięki za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie konkretne przeloty zaczynają się na początku marca. Dla poszukujących przelotów:

USSPACECOM Nr: 43163  Internat. Designator: 2018-010A
Orbit:         288.8 x 526.5 km, 92.7min  Inclination: 82.9°

Fajna orbita ;) będą szybkie i jasne przeloty, do 1,5 stopnia/s.

Poza Iridium mamy też CosmoSkyMed 1-4(dłuuugie jasne flary), Terra Sar i TandemX(flary podwójne bardzo blisko siebie), oraz Yaogany, Globastary, Alos, Envisat, COBE, FIA Radar/RB i wiele innych ;) ale flary tych drugich ciężko przewidzieć. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.