Skocz do zawartości

Skylux, Księżyc, Saturn i inne...


antyqjon

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj nadarzyła się chwila pogodnej pogody, którą ponoć Henryk załatwił ;), więc wyszedłem z lornetką na taras i pooceniałem trochę zmiennych. Potem kątem oka dojrzałem wschodzący Księżyc, ale jeszcze trochę oceniałem, ale lornetka mi zaparowała i wniosłem ją na chwilę do domu, a tak właściwie to wymieniłem ją na teleskop :) Pierwsze, na co go skierowałem, to Plejady, bo tak jakoś rzuciły mi się w oczy. W Kellnerze 20 mm mieszczą się "na raty" :) Mimo rozjaśnionego tła (łuna od sklepu i wschodzący Księżyc) było ładnie widać trójkącik gwiazdek obok Alkione. Chwilę tak poszwendałem się po Plejadkach i postanowiłem dorwać h+chi. Niestety musiałem usiąść na zimnym betonie, żeby wcelować w nie szukaczem, brrr... Użyłem tylko powiększenia 35x tak, żeby mieć je obie w jednym polu widzenia, bo taki widok jest najpiękniejszy. Zauważyłem, że h (NGC 869) jest bardziej skupiona, i zerkaniem widać ziarniste, mgliste tło. Natomiast chi (NGC 884) wygląda trochę jak pierścionek i mgliste tło w jej przypadku jest słabsze. Kolejny mój cel - Orion wschodzący nad domem sąsiadów. Gołym okiem widziałem tylko jedną gwiazdkę w okolicach M42 (iota Ori), w szukaczu zobaczyłem już mgławicę i kilka gwiazdek dookoła. Trapez rozdzieliłem już w powiększeniu 35x, 52x nie wniosło właściwie nic nowego. Także bez barlowa mgławica wyglądała lepiej, jako dwie smugi rozchodzące się od trapezu - ale musi być ciemne niebo, żeby zobaczyć coś więcej. Następny przystanek - Księżyc. Nie będę tego specjalnie opisywał, bo wiadomo, jak to wygląda, w każdym bądź razie obserwowałem go nawet w 175x. Moją uwagę przykuł krater Janssen, z dużą i obłą centralną górką i kilkoma mniejszymi kraterami na zboczach. Poza tym Pireneje ładnie prezentowały się blisko terminatora. Wróciłem potem do powiększenia 35x i widzę niedaleko krawędzi gwiazdkę, której przedtem nie widziałem. Okazało się, że w międzyczasie gdy byłem zajęty "dłubaniem w kraterach", nastąpiło odkrycie gwiazdy 76 Gem (5,3 mag.)! Szkoda, że nie wiedziałem o tym wcześniej, na pewno bym się zaczaił na to zjawisko. Później zobaczyłem sobie Kastora - rozdzielony na dwa składniki w 35x. Oderwałem się na moment od teleskopu, rozglądam się po niebie, patrzę, a poniżej Księżyca coś jasno świeci. Chwila, co to jest... No jasne, Saturn! No to teraz pora na niego :) Już w 35x ładnie widoczny pierścionek, bez problemów oddzielony od planety. Tytana widziałem zerkaniem, łatwiej było go zobaczyć po włożeniu barlowa. Potem wsadziłem Kellnera 4mm i w powiększeniu 175x oprócz słabo, ale jednak widocznego fioleciku na pierścieniach udało mi się chyba zobaczyć ciemniejszy pas na tarczy planety. I na tym zakończyły się moje obserwacje :) A dzisiaj jak przyszedłem ze szkoły, czekał na mnie w moim pokoju okular Vixena (PL 32 mm), ale chyba jeszcze trochę razem poczekamy na poprawę pogody :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Pytanie tylko czy zdąży przed nowym rokiem  ??

 

Bądźmy dobrej myśli! Mam nadzieję, że jeszcze przed kolejną pełnią i Twój i mój sprzęt doczekają się wyszydzenia.

 

Jak widzę Oskarze trochę już czekasz na ten montaż a teraz w okresie przedświątecznym będą jak zwykle większe korki na granicach, czyli jak to mawiają Aby do wiosny :roll: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

DaVe, zrozum kolego że nadal jesteś listonoszem w nie swojej sprawie :roll:

 

Jeśli się dalej będziesz wcinał i napraszał to zacytuję Ci wierszyk o świstaku i chorym misiu z twórczosci śp. Waligórskiego :roll:

Wszyscy zrozumieją o co chodzi a Ty nie będziesz mi mógł powiedzieć "chamie" jak powiedział świstak misiowi pod koniec w innej jego przypowiastce :lol::lol::lol:

Mam nadzieję że po ich przeczytaniu też będziesz się z nami nadal dobrze bawił :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.