Jump to content

Skylux, Księżyc, Saturn i inne...


antyqjon
 Share

Recommended Posts

Wczoraj nadarzyła się chwila pogodnej pogody, którą ponoć Henryk załatwił ;), więc wyszedłem z lornetką na taras i pooceniałem trochę zmiennych. Potem kątem oka dojrzałem wschodzący Księżyc, ale jeszcze trochę oceniałem, ale lornetka mi zaparowała i wniosłem ją na chwilę do domu, a tak właściwie to wymieniłem ją na teleskop :) Pierwsze, na co go skierowałem, to Plejady, bo tak jakoś rzuciły mi się w oczy. W Kellnerze 20 mm mieszczą się "na raty" :) Mimo rozjaśnionego tła (łuna od sklepu i wschodzący Księżyc) było ładnie widać trójkącik gwiazdek obok Alkione. Chwilę tak poszwendałem się po Plejadkach i postanowiłem dorwać h+chi. Niestety musiałem usiąść na zimnym betonie, żeby wcelować w nie szukaczem, brrr... Użyłem tylko powiększenia 35x tak, żeby mieć je obie w jednym polu widzenia, bo taki widok jest najpiękniejszy. Zauważyłem, że h (NGC 869) jest bardziej skupiona, i zerkaniem widać ziarniste, mgliste tło. Natomiast chi (NGC 884) wygląda trochę jak pierścionek i mgliste tło w jej przypadku jest słabsze. Kolejny mój cel - Orion wschodzący nad domem sąsiadów. Gołym okiem widziałem tylko jedną gwiazdkę w okolicach M42 (iota Ori), w szukaczu zobaczyłem już mgławicę i kilka gwiazdek dookoła. Trapez rozdzieliłem już w powiększeniu 35x, 52x nie wniosło właściwie nic nowego. Także bez barlowa mgławica wyglądała lepiej, jako dwie smugi rozchodzące się od trapezu - ale musi być ciemne niebo, żeby zobaczyć coś więcej. Następny przystanek - Księżyc. Nie będę tego specjalnie opisywał, bo wiadomo, jak to wygląda, w każdym bądź razie obserwowałem go nawet w 175x. Moją uwagę przykuł krater Janssen, z dużą i obłą centralną górką i kilkoma mniejszymi kraterami na zboczach. Poza tym Pireneje ładnie prezentowały się blisko terminatora. Wróciłem potem do powiększenia 35x i widzę niedaleko krawędzi gwiazdkę, której przedtem nie widziałem. Okazało się, że w międzyczasie gdy byłem zajęty "dłubaniem w kraterach", nastąpiło odkrycie gwiazdy 76 Gem (5,3 mag.)! Szkoda, że nie wiedziałem o tym wcześniej, na pewno bym się zaczaił na to zjawisko. Później zobaczyłem sobie Kastora - rozdzielony na dwa składniki w 35x. Oderwałem się na moment od teleskopu, rozglądam się po niebie, patrzę, a poniżej Księżyca coś jasno świeci. Chwila, co to jest... No jasne, Saturn! No to teraz pora na niego :) Już w 35x ładnie widoczny pierścionek, bez problemów oddzielony od planety. Tytana widziałem zerkaniem, łatwiej było go zobaczyć po włożeniu barlowa. Potem wsadziłem Kellnera 4mm i w powiększeniu 175x oprócz słabo, ale jednak widocznego fioleciku na pierścieniach udało mi się chyba zobaczyć ciemniejszy pas na tarczy planety. I na tym zakończyły się moje obserwacje :) A dzisiaj jak przyszedłem ze szkoły, czekał na mnie w moim pokoju okular Vixena (PL 32 mm), ale chyba jeszcze trochę razem poczekamy na poprawę pogody :)

Link to comment
Share on other sites

Witam !.

Też mam SKY LUXA po tunningu i jestem z niego zadowolony. Mam w planach zakup plossla 32mm lub 40 mm i lepszego barlowa (bedzię na przyszłość).

Czekam na relacje z obserwacji PL 32mm :lol:

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.
Pytanie tylko czy zdąży przed nowym rokiem  ??

 

Bądźmy dobrej myśli! Mam nadzieję, że jeszcze przed kolejną pełnią i Twój i mój sprzęt doczekają się wyszydzenia.

 

Jak widzę Oskarze trochę już czekasz na ten montaż a teraz w okresie przedświątecznym będą jak zwykle większe korki na granicach, czyli jak to mawiają Aby do wiosny :roll: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

DaVe, zrozum kolego że nadal jesteś listonoszem w nie swojej sprawie :roll:

 

Jeśli się dalej będziesz wcinał i napraszał to zacytuję Ci wierszyk o świstaku i chorym misiu z twórczosci śp. Waligórskiego :roll:

Wszyscy zrozumieją o co chodzi a Ty nie będziesz mi mógł powiedzieć "chamie" jak powiedział świstak misiowi pod koniec w innej jego przypowiastce :lol::lol::lol:

Mam nadzieję że po ich przeczytaniu też będziesz się z nami nadal dobrze bawił :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.