Skocz do zawartości

Jellyfish IC443


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Pełny kadr, nie potrafię poradzić na te odblaski przy jasnej gwieździe.

9x10 min Ha, darki, sztuczny flat - nie potrafię robić flatów

niestety seeing fatalny plus smog krakowski

mont nawet jako tako to uciągnął

Canon EF600 + ASi 1600

Udało mi się częściowo poprawić nieosiowość.

 

IC443 Jellyfish.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kubaman napisał:

bo nic w tych warunkach nie wychodziło z krótszych czasów

Przy tej ilości materiału to się nie dziwię... specyfika CMOSów jest taka, że na pojedynczych krótkich klatkach niewiele widać, ale po stacku (i przy niskim szumie odczytu) bardzo szybko uzyskujesz dobry SNR. Oczekujesz, że na jednej klatce będzie widać tyle ile otrzymasz na stacku?

W ten sposób, paląc po 10min zrównałeś szum odczytu z kamerami CCD, które w tym wypadku wygrywają wielkością piksela. Nie ma najmniejszego sensu palić 10 min z CMOS'a... lepiej wypalić 2,5x tyle z czasem 240sek.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Pav1007 napisał:

Przy tej ilości materiału to się nie dziwię... specyfika CMOSów jest taka, że na pojedynczych krótkich klatkach niewiele widać, ale po stacku (i przy niskim szumie odczytu) bardzo szybko uzyskujesz dobry SNR. Oczekujesz, że na jednej klatce będzie widać tyle ile otrzymasz na stacku?

Mój szkopuł polega na tym, że ja nie widzę jakiejś dużej różnicy pomiędzy wyciągniętym subem a dwugodzinnym stackiem.. Jest, ale nie ma szału

 

4 godziny temu, Maro21 napisał:

a jakie ustawienia kamery stosujesz ? Aż takich problemów z jasnymi gwizdami nie mam , zatem jaki gain i offset ?

Unity gain, odblaski to osobna sprawa i opisywałem ją tutaj na forum szerzej. Okazuje się, że ten sensor plus filtry ZWO (a nawet Baadera) powodują takie odblaski, bo szybka ochronna sensora nie ma coatingu.

 

13 godzin temu, Nowok76 napisał:

Mało userów nowych CMOSów wie jak nimi focić.

Wiem, że ja się nie znam. ale oprócz 300x 60 sek naświetleń, są też takie jak to, linkowane na FB p[rzez samo ZWO:

https://web.facebook.com/photo.php?fbid=1867220703608291&set=a.1451006098563089.1073741829.100009611388557&type=3&theater

Pytanie brzmi, czy on się nie zna, czy może jednak potrafił to dobrze zrobić. Ale spróbuję to zrobić w inny sposób następnym razem.

 

Gdyby ktoś miał ochotę, to wrzucam surowe klatki i darka. Może ktoś to lepiej poskłada?

https://drive.google.com/open?id=1zKhAy1hF5M-ro20JjuMZVvLI3giSIhRL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kubaman napisał:

Mój szkopuł polega na tym, że ja nie widzę jakiejś dużej różnicy pomiędzy wyciągniętym subem a dwugodzinnym stackiem.

Bo palisz przez 10 min - chcąc osiągnąć efekt na jednej klatce taki jak na stacku. Paląc taki czas oczekujesz wyników jak z CCD - i niestety nie osiągniesz takich, bo CCD zje CMOSa na śniadanie (przy takich czasach). Zacznij korzystać z dobrodziejstw CMOSów i pal krócej ale o wiele wiele wiele więcej klatek...

Co do zdjęcia podlinkowanego to popatrz lepiej na zdjęcia tych którzy potrafią obrabiać zdjęcia :-D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kubaman napisał:

Gdyby ktoś miał ochotę, to wrzucam surowe klatki i darka. Może ktoś to lepiej poskłada?

Mnie się nie udało tak bardzo wyciągnąć jak Tobie. Tak mi to wyszło.

Ale chciałem zapytać jaki masz dokładnie ten fitr Ha, jakiej szerokości?

5a6e145ab0527_raf1232500.thumb.jpg.b15ac1b87ef0c7558535a24b45baa4c2.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie pisałem o tym w drugim wątku - na forum ZWO koleś, który miał filtry Baadera sprzedał kamerkę ze złości na ten efekt. Ale inni robią nawet z filtrami ZWO i nie ma po tym śladu. Bad luck.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zupełnie przypadkowo mam taki sam kadr z kolorowej wersji , wykonanej przy pomocy 65q i filtra 1,25 Baader Ha 7nm , nieba wystarczyło na jedną klatkę 180 s , Propus wygląda zdecydowanie lepiej. Na surowej klatce również nic nie było widać , zatem ten problem kadrowania rozwiązałem w następujący sposób - robię dwie klatki ,stakuję i szybka obróbka w ps , wydłuża to rozpoczęcie sesji o 10 minut  Co do naświetlania to nie przekraczam 5 minut na klatkę , najczęściej 3 minuty .

meduza_3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

udało mi się znaleźć informacje o przyczynie tego halo - filtry ZWO puszczają światło przy samej krawędzi filtrów gdzie nie sięga coating, gość w sieci zrobił maskowanie i pomogło. też zrobiłem, ale pogody nie ma do testów.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem to we wtorek, jedyną czystą noc w ciągu miesiąca.

Krótsze ekspozycje - 120 sekund.

Wymieniłem złączkę z ASI na TS do podłączenia kamerki do obiektywu Canona, teraz kontruję pierścieniem i nie ma żadnych luzów. Jest zdecydowanie lepiej z osiowością, choć nie idealnie. Niestety moje maskowanie filtrów nie spisało się, będę walczył dalej lub kupię coś lepszego.

 

Mam problem - przy tak krótkich czasach nic nie widać, wyciągam stacka mocno i pojawia się banding, czarne pasy które bardzo trudno usunąć. Odszumiam to ale tracę sporo detalu z ostrości. Poza tym szum nie jest zbyt wielki.

 

Pełny kadr, resize.

ASI 1600+EF 600/4

Ha70x120 sek

 

IC443 10 resize.jpg

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.