Skocz do zawartości

Eta Cassiopeiae (ACHIRD)


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

ETA CASSIOPEIAE

(ACHIRD)
 

 Podobny obraz
 

Achird to jedna z jaśniejszych gwiazd konstelacji Kasjopei, zlokalizowana w obszarze pomiędzy czerwonawą gwiazdą Szedar i Błękitną Tsih.  Eta Cassiopeiae znajduje się wyjątkowo blisko od Ziemi: zaledwie 19 l.ś. Jest ona systemem wielokrotnym. Jednak dla obserwacji wizualnych największe znaczenie mają dwa najjaśniejsze składniki układu: η Cas A  oraz η Cas B. Obiekty o jasnościach wizualnych odpowiednio: 3,5 oraz 7,4 magnitudo, są oddalone od siebie o blisko 13’’. Co ciekawe, dystans ten jest zmienny i waha się w przedziale 5- 16’’, w cyklu ok. 500- letnim. Obecnie gwiazdy η Cassiopeiae znajdują się w wyjątkowo korzystnym oddaleniu, dogodnym do obserwacji, nawet przez niewielki teleskop.

Komponent pierwotny, η Cas A jest jasnożółtą gwiazdą ciągu głównego, typu widmowego F9V. Znajduje się w ciasnym układzie spektroskopowo podwójnym z chłodną czerwoną gwiazdą typu M0V. Warto zauważyć, że temperatura powierzchni gwiazdy typu F9V jest zbliżona do temperatury Słońca, wynosi ok. 5.700 K. Wraz z temperaturą, również barwa η Cas A przypomina kolor naszej Dziennej Gwiazdy. Obie należą do ciągu głównego (klasa jasności V). Achird jest ok. 10% masywniejsza i 25% jaśniejsza niż Słońce.

Składnik η Cas B (ów oddalony od gwiazdy macierzystej o 13’’) zaliczany jest do typu widmowego K7Ve. Jest zatem pomarańczowy. Ale na skutek nakładania się barw oraz złudzenia optycznego, obserwujemy go jako dość ciemną gwiazdę o purpurowej, jagodowej lub nawet granatowej barwie. Ciekawostką jest fakt, że η Cas B to tzw. gwiazda emisyjna (widoczne są pasma emisyjne wodoru w jej widmie spektroskopowym). Η Cas B stanowi blisko 0,5 Mʘ i jest ok. 25% ciemniejsza od Słońca.
 

image.png
 

Pod spodem znajduje się zestawienie pozostałych składowych systemu Eta Cassiopeiae:

η Cas C: M0V, 12m, 225’’ (dystans od η Cas A)
η Cas D: 12,8m, 189’’
η Cas E: 10m, 76’’
η Cas F: 11,5m, 378’’, (B-V)= +1,35
η Cas G: A5, 9,5m, 426’’, (B-V)= +0,26
η Cas H: K7V, 8,4m, 695’’, (B-V)= +1,71
η Cas I: 11,6m, 90’’, (B-V)= +0,60
η Cas J: 12m, 237’’.

 

Poniżej zamieszczam wyjątkowe zdjęcie autorstwa Wessela. Zwróćcie uwagę na wskaźniki barwy lub typy widmowe podane przy poszczegónych składowych oraz na ich zabarwienie widoczne na fotografii Kolegi. Obserwowane kolory są zgodne z danymi z tabel (czyż nie zachwycająca jest np. Eta Cas G typu A5? Na zdjęciu jest wyraźnie błękitna, szczególnie w otoczeniu wielu pomarańczowych chłodnych gwiazd).
Wessel, dziękuję Ci za udostępnienie fotografii. 

E cas opis.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
Gość Bellatrix

No koniecznie! Jest widoczna przez cały rok, bo to w Kasjopei. A teraz jest bardzo wysoko, więc dobre warunki. Jak ktoś z Was by mógł, to może niech zrobi zdjęcie. To jedna z moich ukochanych gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Wow. Kiedyś przeglądając forum natknąłem się na wątki koleżanki Bellatrix o gwiazdach i zastanawiałem się  o co Jej chodzi. Czemu to takie fajne. A obserwacje takich gwiazd  są SUPER! Znalazłem tą z tego wątku i nie mogłem się napatrzeć. Już  nie mogę się doczekać odhaczenia wszystkich dostepnych opisanych przez Belle. A myślałem, że tylko Ds. Wy ktorzy to czytacie - obserwujcie bo warto! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 12/1/2018 at 6:22 PM, Bellatrix said:

Jak ktoś z Was by mógł, to może niech zrobi zdjęcie. To jedna z moich ukochanych gwiazd.

Sądzę, że niewiele osób z tego forum jest w stanie zrobić fotkę oddającą kolory gwiazd wierniej niż zrobił to Maciek (wessel) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jedna z moich ulubionych gwiazd "podwójnych". Świetny szkic :grin:, w podobnych barwach widziałem główną parę - przez 3 różne teleskopy (chociaż z opisu wynika, że B podchodzi nawet pod błękit, ale to mi jakoś trudniej dostrzec, tak na szkicu, jak w realu). Z pozostałymi składnikami to jestem w szoku. Trzeba się porządnie, wizualnie na nie zamachnąć. Brawo Wessel:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.