Jump to content

Eta Cassiopeiae (ACHIRD)


Guest Bellatrix

Recommended Posts

Guest Bellatrix

ETA CASSIOPEIAE

(ACHIRD)
 

 Podobny obraz
 

Achird to jedna z jaśniejszych gwiazd konstelacji Kasjopei, zlokalizowana w obszarze pomiędzy czerwonawą gwiazdą Szedar i Błękitną Tsih.  Eta Cassiopeiae znajduje się wyjątkowo blisko od Ziemi: zaledwie 19 l.ś. Jest ona systemem wielokrotnym. Jednak dla obserwacji wizualnych największe znaczenie mają dwa najjaśniejsze składniki układu: η Cas A  oraz η Cas B. Obiekty o jasnościach wizualnych odpowiednio: 3,5 oraz 7,4 magnitudo, są oddalone od siebie o blisko 13’’. Co ciekawe, dystans ten jest zmienny i waha się w przedziale 5- 16’’, w cyklu ok. 500- letnim. Obecnie gwiazdy η Cassiopeiae znajdują się w wyjątkowo korzystnym oddaleniu, dogodnym do obserwacji, nawet przez niewielki teleskop.

Komponent pierwotny, η Cas A jest jasnożółtą gwiazdą ciągu głównego, typu widmowego F9V. Znajduje się w ciasnym układzie spektroskopowo podwójnym z chłodną czerwoną gwiazdą typu M0V. Warto zauważyć, że temperatura powierzchni gwiazdy typu F9V jest zbliżona do temperatury Słońca, wynosi ok. 5.700 K. Wraz z temperaturą, również barwa η Cas A przypomina kolor naszej Dziennej Gwiazdy. Obie należą do ciągu głównego (klasa jasności V). Achird jest ok. 10% masywniejsza i 25% jaśniejsza niż Słońce.

Składnik η Cas B (ów oddalony od gwiazdy macierzystej o 13’’) zaliczany jest do typu widmowego K7Ve. Jest zatem pomarańczowy. Ale na skutek nakładania się barw oraz złudzenia optycznego, obserwujemy go jako dość ciemną gwiazdę o purpurowej, jagodowej lub nawet granatowej barwie. Ciekawostką jest fakt, że η Cas B to tzw. gwiazda emisyjna (widoczne są pasma emisyjne wodoru w jej widmie spektroskopowym). Η Cas B stanowi blisko 0,5 Mʘ i jest ok. 25% ciemniejsza od Słońca.
 

image.png
 

Pod spodem znajduje się zestawienie pozostałych składowych systemu Eta Cassiopeiae:

η Cas C: M0V, 12m, 225’’ (dystans od η Cas A)
η Cas D: 12,8m, 189’’
η Cas E: 10m, 76’’
η Cas F: 11,5m, 378’’, (B-V)= +1,35
η Cas G: A5, 9,5m, 426’’, (B-V)= +0,26
η Cas H: K7V, 8,4m, 695’’, (B-V)= +1,71
η Cas I: 11,6m, 90’’, (B-V)= +0,60
η Cas J: 12m, 237’’.

 

Poniżej zamieszczam wyjątkowe zdjęcie autorstwa Wessela. Zwróćcie uwagę na wskaźniki barwy lub typy widmowe podane przy poszczegónych składowych oraz na ich zabarwienie widoczne na fotografii Kolegi. Obserwowane kolory są zgodne z danymi z tabel (czyż nie zachwycająca jest np. Eta Cas G typu A5? Na zdjęciu jest wyraźnie błękitna, szczególnie w otoczeniu wielu pomarańczowych chłodnych gwiazd).
Wessel, dziękuję Ci za udostępnienie fotografii. 

E cas opis.jpg

Link to post
Share on other sites
 • 10 months later...
Guest Bellatrix

No koniecznie! Jest widoczna przez cały rok, bo to w Kasjopei. A teraz jest bardzo wysoko, więc dobre warunki. Jak ktoś z Was by mógł, to może niech zrobi zdjęcie. To jedna z moich ukochanych gwiazd.

Link to post
Share on other sites
 • 9 months later...

Wow. Kiedyś przeglądając forum natknąłem się na wątki koleżanki Bellatrix o gwiazdach i zastanawiałem się  o co Jej chodzi. Czemu to takie fajne. A obserwacje takich gwiazd  są SUPER! Znalazłem tą z tego wątku i nie mogłem się napatrzeć. Już  nie mogę się doczekać odhaczenia wszystkich dostepnych opisanych przez Belle. A myślałem, że tylko Ds. Wy ktorzy to czytacie - obserwujcie bo warto! :)

 • Like 2
Link to post
Share on other sites
On 12/1/2018 at 6:22 PM, Bellatrix said:

Jak ktoś z Was by mógł, to może niech zrobi zdjęcie. To jedna z moich ukochanych gwiazd.

Sądzę, że niewiele osób z tego forum jest w stanie zrobić fotkę oddającą kolory gwiazd wierniej niż zrobił to Maciek (wessel) :)

Link to post
Share on other sites

Na pewno jedna z moich ulubionych gwiazd "podwójnych". Świetny szkic :grin:, w podobnych barwach widziałem główną parę - przez 3 różne teleskopy (chociaż z opisu wynika, że B podchodzi nawet pod błękit, ale to mi jakoś trudniej dostrzec, tak na szkicu, jak w realu). Z pozostałymi składnikami to jestem w szoku. Trzeba się porządnie, wizualnie na nie zamachnąć. Brawo Wessel:).

Link to post
Share on other sites
 • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 250 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.