Skocz do zawartości

EQ6 + EQmod + CDC problem z alignacją


wtw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym zasięgnąć Waszej porady w kwestii poruszonej w temacie tego wątku. Może rozwinę o co chodzi, choć pewnie domyślacie się na czym polega problem. Mam montaż EQ6 (wersja Syntrek), którym za pośrednictwem EQmoda steruję z poziomu CDC (wersja 3.26). Jak wiadomo, by właściwie działało GoTo, należ zalignować sprzęt na kilku gwiazdach i zrobić synchronizację z CDC. Po tej czynności montaż powinie pi razy oko bez problemu odnajdować obiekty na niebie. Wiadomo że może nie trafiać idealnie w punkt, ale spokojnie szukany obiekt powinie znaleźć się w polu widzenia teleskopu z podłączoną lustrzanką czy kamerką, w moim przypadku jest to Atik 314L+. Mój montaż zachowywał się tak jak wyżej to opisałem do czasu wymiany w nim łożysk, co miało miejsce jakieś półtora roku temu. Przez ten czas niewiele korzystałem ze sprzętu i w większości sytuacji alignowałem montaż na jasnych gwiazdach znajdujących się w pobliżu danego obiektu, po czym GoTo jakoś tam trafiało w pożądane miejsce, aczkolwiek odchyłka była spora (przed wymianą łożysk było o niebo lepiej). Poza tym było to dość irytujące. W sobotnią noc miarka się przebrała i czara goryczy się wylała. Za cholerę nie mogłem zalignować montażu i odnaleźć obiektu. Wkurzyłem się i zwinąłem sprzęt po tym jak przez 3 h marznąc, bezskutecznie próbowałem coś zdziałać. Czasem było tak (nie tylko minionej soboty), że montaż zatrzymywał się w pobliżu wskazanej gwiazdy i za żadne skarby nie chciał do niej dociągnąć, po czym gdy wskazałem gwiazdę obok dojeżdżał do niej w CDC, ale oczywiście w rzeczywistości był gdzieś obok. Wyglądało to tak jakby gubił kroki. Dodam, że montaż prowadzi w miarę normalnie (subiektywna opinia) i daje się gudować. Problem występuje przy alignacji na gwiazdach i Goto

Czy możecie mi wskazać gdzie leży problem? Czy może podczas wymiany łożysk coś nie tak zostało złożone? Może ktoś borykał się z podobną przypadłością? Z góry dzięki za wszelkie sugestie i pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie mam takiego montażu i nawet nie będę udawał że takowy używałem ale trochę znam się na mechanice i mam pewien pomysł. Możliwe że łożyska mają zbyt duże opory względem oryginalnych  lub są nie prawidłowo osadzone i silnik pomimo otrzymania "informacji" o wykonaniu pełnego obrotu wykonuje nieznacznie mniejszy ruch. Przy manualnym śledzeniu obiektów nie widać tego ale system śledzenia obiektów "każe" silnikowy wykonać pewną ilość obrotów ale komputer nie wie czy ten ruch został prawidłowo wykonany z powody nieprzewidzianych oporów. Kto wymieniał łożyska? Jeśli ty sam to proponuję założyć stare łożyska jeszcze raz i sprawdzić jak działa lub ewentualnie sprawdzić te które już są założone czy nie mają jakiś uszkodzeń, wyczyścić wszystko w poszukiwaniu ewentualnych zanieczyszczeń, posmarować i złożyć jeszcze raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że jednak z łożyskami jest wszystko ok.  Nie wiem jak alignujesz, ale opisze jak ja to robię w 4 krokach:

1. Dokładne ustawienie na Polarną wg: http://www.takahashi-europe.com/support/softwares/polarisfinder/polarisfinder-1.5-en.htm

2. Wskazanie W CdC obiektu + okręcaj (montaż dojedzie, bliżej lub dalej w zależności od zaparkowania)

3. Odblokowanie sprzęgieł i ręczna alignacja w szukaczu na gwiazdę

4. Potwierdzenie synchronizacji w CDC

Realizacja punktów 2,3,4 zajmuje max 3 minuty, ustawienie na Polarną niewiele dłużej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze poziomowanie montazu

po drugie po wymianie zloysk (rozkrecenie montazu) mozgla ulec zmianie pozycja home.

 

pomysl np nad "all sky plate solve" - wrzucasz fotke i sam Ci synchronizuje montaz po jej rozwiazaniu.

 

to co pisales u siebie (montaz nie dojechal do gwiazdy pomimo alignacji) mialem calkiem niedawno, niby alignacja przeszla z cdc, ale montaz celowal w calkiem inna strone. przyczyna nieznana. u mnie pomogl zwyczajny restart wsystkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jale, robię to podobnie jak Ty, z wyłączeniem punktu 3. Tutaj zamiast odblokowania sprzęgieł,  ustawiam teleskop za pomocą pada (takiego do grania) na właściwej gwieździe i robię synchronizację najpierw w EQmodzie potem w CDC. Przed wymianą łożysk to działało, teraz już nie.

Tayson, faktycznie układ osi jest zmieniony w stosunku do pierwotnego (na pewno tej w deklinacji), ale wydaje mi się, że pozycję Home nie jest w sposób mechaniczny ustalona w montażu i wymiana łożysk z ewentualnym przestawieniem pozycji osi nie powinna mieć na nią wpływu. Ja po każdym rozstawieniu montażu resetuje pozycje Home, to się chyba nazywa Resync encoders w okienku Park/Unpark. Tu też do momentu wymiany łożysk wszystko śmigało, teraz już nie.

Co do poziomowania montażu to chyba nie ma to większego sensu, poza tym, żeby stał stabilnie i nie wywrócił się po obciążeniu go sprzętem. Kluczowe jest ustawienie na polarną i tu staram się robić to dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, wtw napisał:

 najpierw w EQmodzie potem w CDC.

a czy przypadknie nie trzeba kliknac najpierw alignacje w cdc i program cdc sam doda punkt alignacji do eqmod?

w eqmod i cdc masz wpisane te same wspolrzedne miejsca obserwacji?

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Tayson napisał:

a czy przypadknie nie trzeba kliknac najpierw alignacje w cdc i program cdc sam doda punkt alignacji do eqmod?

w eqmod i cdc masz wpisane te same wspolrzedne miejsca obserwacji?

Próbowałem obydwu kolejności i niestety nic to nie daje. Przed wymianą łożysk robiłem to najpierw w EQmod potem w CDC i działało. Współrzędne mam te same w obydwu miejscach, to była pierwsza rzecz którą sprawdziłem, ponieważ montaż wrócił z miasta na wieś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem podobnie

kliknij ponownie ikonkę Slew Mount w CDC. czasami pomaga i mont dochodzi na miejsce. 

po drugie sprawdź parkowanie - w EQ6 nie ma nic zafiskowanego, ustalasz nastawienia zegarów, według poziomicy. Najlepiej zaznaczyć na moncie pisakiem własciwe pozycje dla obu osi. Złe ustawienie w parkowaniu dawało takie własnie efekty.

ustawiasz na gwiazdę, nasepnie klikasz Sync i CDC doda automatycznie punkt do EQmoda. Wejdź do EQmoda i sprawdź czy punkt się dodał. Czasami się chrzani.

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż mam na wsi, więc cokolwiek będę mógł sprawdzić dopiero za jakieś półtora tygodnia. Przeczytałem jeszcze na forum, żeby wykasować punkty alignacji, tego zdje się jeszcze nie robiłem, może tu tkwi problem.

jeśli chodzi o ustawienia home position sync itp. powtórzę raz jeszcze, kiedyś to wszystko śmigało, po wymianie łożysk już nie. Na początku to zbagatelizowałem, ale po ostatniej nocce na mrozie szlag mnie trafił. Ostatnimi laty rzadko używam sprzętu (praca, pogoda, miejsce zamieszkania) więc i okazji na rozkminkę też mam mało. Od ponad roku montaż stoi na wsi oddalonej od mojego miejsca zamieszkanie jakież 65 km. Wpadam tam na weekend raz na dwa trzy tygodnie i chciałbym by działał jak wcześniej. Już powoli zaczynają mnie dopadać myśli by sprzedać to w cholerę i wyjechać w Bieszczady :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wtw napisał:

Ja po każdym rozstawieniu montażu resetuje pozycje Home, to się chyba nazywa Resync encoders w okienku Park/Unpark.

 

29 minut temu, wtw napisał:

jeśli chodzi o ustawienia home position sync itp. powtórzę raz jeszcze, kiedyś to wszystko śmigało, po wymianie łożysk już nie.

 

mam na mysli takie home position.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Tayson napisał:

 

 

mam na mysli takie home position.

 

Jeśli o taką HP Ci chodzi to zawsze ustawiam/parkuję tak, że tuba jest równoległa do osi RA, a oś deklinacji ustawiona jest przeciwwagą w dół i z takiej pozycji startuje montaż i do niej parkuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, MateuszW napisał:

Ta pozycja home powinna mieć znaczenie jedynie przy celowaniu na pierwszą gwiazdę, potem nie wpływa ona na precyzję Goto. Teoretycznie :)

Jestem tego samego zdania.

Tak jeszcze przyszło mi do głowy, że jedyne czego jeszcze nie zrobiłem, to nie sprawdziłem czy lunetka biegunowa jest zjustowana. Osoba która wymieniała łożyska zapewniała mnie, że wyjustowała lunetkę bo podobno nie była dobrze ustawiona, ale ja tego nie sprawdzałem, uwierzyłem na słowo. No cóż, jeśli się nic nie zmieni w moich planach, to przekonam się za 1,5 tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zastanowieniu się, tak przychodzi mi jeszcze do głowy, że jeśli lunetka byłaby źle wyjustowana i montaż byłby źle ustawiony na Polaris to i prowadził byłoby masakrycznie złe, więc tu chyba wszystko jest ok, bo montaż bez guide prowadzi znośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, wtw napisał:

Przeczytałem jeszcze na forum, żeby wykasować punkty alignacji, tego zdje się jeszcze nie robiłem, może tu tkwi problem.

Właśnie chciałem to zasugerować. Jeśli masz dodane punkty alignacji do eqmoda to na 100% pierniczą się z nowymi. Wyczyść eqmoda i zrób procedurę alignacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Pav1007 napisał:

Właśnie chciałem to zasugerować. Jeśli masz dodane punkty alignacji do eqmoda to na 100% pierniczą się z nowymi. Wyczyść eqmoda i zrób procedurę alignacji.

A czy jest jakiś sposób by sprawdzić czy gdzieś na dysku są zapisane te punkty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EQMOD_1.jpg.80c07ad459660d3ed4a41a069a82036d.jpg

Wchodzisz na zaznaczony przycisk i masz listę punktów. A Point Count mówi, ile ich jest. Generalnie, jeśli nic nie zmieniałeś, to domyślnie punkty się nie zapisują przy wyłączaniu EQModa. Można zaznaczyć opcję, aby zapisywał je przy parkowaniu, ale domyślnie tak nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, MateuszW napisał:

EQMOD_1.jpg.80c07ad459660d3ed4a41a069a82036d.jpg

Wchodzisz na zaznaczony przycisk i masz listę punktów. A Point Count mówi, ile ich jest. Generalnie, jeśli nic nie zmieniałeś, to domyślnie punkty się nie zapisują przy wyłączaniu EQModa. Można zaznaczyć opcję, aby zapisywał je przy parkowaniu, ale domyślnie tak nie jest.

Ok dzięki za wskazanie gdzie to jest. Pytanie czy istnieje jakiś sposób by sprawdzić to na lapku bez podłączonego montażu. Jak rozumem te punkty zapisują się w EQmodzie gdzieś na dysku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Z uwagi, że ten temat został przywołane w statusach może dopiszę jak się sprawa zakończyła. Generalnie winny tej sytuacji byłem ja sam :grin:

Przy ustawieniu na polarną korzystam z aplikacji PlarFimder. Mam ją ustawioną Star Adventurera, o czym kompletnie zapomniałem ustawiając EQ6 na Polarną. Cały czas miałem gdzieś z tyłu głowy informację, że to co pokazuje apka, w lunetce biegunowej będę widział odwrotnie. Czyli np. w apce Polaris była na godz 9 więc ja w lunetce orientowałem ją na godz 3, a to był błąd ponieważ apka uwzględniała już ten odwrócony widok z lunetki.

I tak to kiedyś przypadkiem zmieniłem ustawienia w aplikacji i mnie olśniło. Od tamtej pory wszystko jest już w najlepszym porządku.

Niby taka drobnostka, a ile krwi potrafi napsuć.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam

Od pewnego czasu mam niezłą kamerę ( SBIG  ST - mono )  i montaż NEQ6.

Opanowałem prawie wszystkie podstawowe procedury dot. ustawienia montażu, obsługi programów  itp. poza jedną. Jest to metoda alignacji pod EQMOD.

Przeczytałem i obejrzałem wiele opisów ale nie trafiłem na taki który opisze tą metodę od  początku do końca czyli do momentu potwierdzenia alignacji

w  EQMOD. tak jak jest to np. w pilocie do EQ6. Może taki lub podobny komunikat w ogóle nie pojawia się?.

Prosiłbym o podanie linku - najlepiej w formie wideo albo w wizualizacji statycznej - przedstawiającej tą metodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.