Skocz do zawartości

Sprzęt Astronomiczny – Realizacja Materiału Filmowego


Gracjan K.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

może zacznę od samego początku. Prowadzę swój mały kanał popularnonaukowy na YouTube, działam trochę w SocialMedia na te tematy oraz hobbystycznie zajmuje się realizacja filmów. Dostałem, a raczej sam zasugerowałem "zlecenie" na zrealizowanie materiału odnośnie zakupu pierwszego sprzętu obserwacyjnego. Problem jest taki, że jestem obeznany w sprzęcie optycznym który sam poszukiwałem jednak materiał obejmuje trochę więcej rzeczy a bardzo mi zależy aby merytorycznie był stworzony na wysokim poziomie. Z pomocą został zrealizowany poniższy tekst źródłowy. Teraz tutaj pytanie, co poprawić, co mogę dodać oraz prosiłbym o ogólne uwagi.

Spoiler

Do 500 zł
Obserwacje astronomiczne: Porządnego teleskopu w tej cenie nie kupisz – to są zabawki.
Wystarczy, kupić w miarę dobrą lornetkę, jaką jest Nikon Aculon 10x50. Polecany przez
wielu miłośników astronomii. Możesz ewentualnie pomyśleć o tubie optycznej
Sky-Watcher 80/400, do którego dokupisz prosty statyw fotograficzny. Niewielki teleskop
sprawdzający się w terenie, umożliwiający stosowanie powiększeń od kilkunastu do
~100x. O planetach na razie można zapomnieć, gdyż ten sprzęt nadaje się do niewielkich
powiększeń. A więc do podziwiania jasnych gromad otwartych, mgławic czy pyłów Drogi
Mlecznej na ciemnym niebie.
Jeśli chodzi o sprzęt używany, w zasadzie do 500 zł trafiają się okazje (np. tuba MAK90
do prób z obserwacjami planet), jednak prawdopodobnie musiałbyś dorzucić jeszcze nieco
na akcesoria. Jeśli dobrze poszukasz, to istnieje szansa na dorwanie teleskopu
SkyWatcher 130/900, który pozwoli na podstawowe obserwacje planet (np. Jowisz,
Wenus) oraz najjaśniejszych obiektów dalekiego nieba. (np. M42)
Astrofotografia: Nie ta półka cenowa. Możesz popróbować na polecanych obiektywach o
mocowaniu M42 (Fujinon 55mm f/1.8, Pentacon 4/200, Jupiter 3.5/135, Pentacon 2.8/135,
Jupiter 4/200), które nie są drogie, a pozwalają porobić pierwsze zdjęcia na statywie
fotograficznym. Każdy ze wspomnianych obiektywów kosztuje do 200 zł na rynku
wtórnym.


Do 1000 zł
Obserwacje astronomiczne: Tutaj już można faktycznie znaleźć coś ciekawego do
obserwacji DSów czy planet. MAK90 na montażu paralaktycznym do planet lub
Sky-Watcher 130/650 na montażu EQ2 głównie do DSów (choć na planety jeszcze też da
się przez taki sprzęt popatrzeć). Z pewnością niejedna noc będzie zarwana! Zapewne
nieco pozostanie, więc możesz pomyśleć dodatkowo o uzupełnieniu lornetką Bressera
10x50 lub okularem. A może zależy ci aby zobaczyć więcej i wybierzesz jednak Syntę 6”
(patrz niżej)?
Ceny na rynku wtórnym rosną i cena Synty 8” rzadko kiedy spada poniżej tysiąca
(musiałbyś zapewne dopłacić nieco ponad setkę). Spokojnie w tej kwocie znajdziesz
polecaną Syntę 6”, która jeśli jest nowa, kosztuje tyle samo co używana 8”. Mniejszy, ale
również dobry. To uniwersalne teleskopy nadające się do DSów i oglądania planet (jak i
Księżyca). W zasadzie wygrywa z MAKiem 102 (podobna cena używki z montażem),
jednak trzeba pamiętać o gabarytach Synty 8”.
Astrofotografia: Jeśli masz już aparat fotograficzny, na rynku wtórym zapewne znajdziesz
już montaż EQ3-2 z napędem na jednej osi oraz lunetkę biegunową. Wraz z obiektywem o
ogniskowej między 50mm a 300mm możesz pokusić się o długoczasowe zdjęcia po 1-5
minut.


Do 1500 zł
Nowa Synta 8”, ewentualnie z rynku wtórnego wraz z dodatkowymi akcesoriami. To
najczęściej polecany wybór, a użytkownicy są zadowoleni. Jeśli interesują cię planety i coś
kompaktowego, to używany MAK127 będzie dobrym wyborem. Jeśli myślisz o MAKu 102
i Syncie 8”, to wybierz to drugie. Pod warunkiem, że posiadasz miejsce na jego
rozstawienie i np. chęci do znoszenia po schodach. MAK102 to kompaktowy teleskop,
głównie do obserwacji planet.

Astrofotografia: używany EQ5 w zasięgu, bądź nowy EQ3-2. MAK102 i MAK127 wraz z
kamerką internetową pozwolą wykonać pierwsze zdjęcia planet ze szczegółami (faza
Wenus, jaśniejsze i ciemniejsze obszary na Marsie, pasy równikowe na Jowiszu,
pierścienie Saturna z przerwą Cassiniego). Jeśli myślisz przyszłościowo o próbach
fotografowania przy większej średnicy i ogniskowej, teleskop Sky-Watcher 150/750 z
EQ3-2 będzie odpowiedni na start. Tutaj tak naprawdę wszystko zależy od tego, co
chcesz głównie dalej robić. Albo ultramobilny Sky-Watcher Star Adventurer do szerokich
kadrów. W tym miejscu można dobrać nawet pięć celów i w każdym przypadku optymalny
będzie inny zestaw optyczny.


Do 2000 zł
W tym miejscu raczej nie znajdziesz nic większego, chyba że zależy ci na średnicy i
wybierzesz używaną Syntę 10” na Dobsonie. 500 zł więcej w stosunku do poprzedniego
punktu jest dobrym powodem, aby za tę kwotę dokupić akcesoria. Jeśli brakuje Ci
docelowych powiększeń – z pewnością odpowiednim wyborem będzie okular (ewentualnie
lepszej klasy soczewka Barlowa). Filtry dla wymagających. Korektor komy dla osób, które
pomyślały o teleskopie 150/750 i o dalszych próbach. I zapewne też kolimator laserowy.
Czasami na rynku wtórnym zdarzają się okazje zakupu dobrego sprzętu za wyjątkowo
niską cenę. Warto wtedy popytać, czy to byłby lepszy wybór niż sugerowana Synta 8”,
Sky-Watcher 150/750 czy MAK127.

 

Bardzo dziękuje za wszelką udzieloną pomoc.

Pozdrawiam

Gracjan K.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz: zajmuje się hobbystycznie realizacją filmów, A znasz takie pojęcia jak scenariusz, scenopis, lista dialogowa, komentarz?

Napisałeś kilka słów czego? Komentarza? Scenariusza? Wybacz, nie potrafię na podstawie tego co napisałeś doradzić Ci jakichkolwiek zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wessel napisał:

Piszesz: zajmuje się hobbystycznie realizacją filmów, A znasz takie pojęcia jak scenariusz, scenopis, lista dialogowa, komentarz?

Napisałeś kilka słów czego? Komentarza? Scenariusza? Wybacz, nie potrafię na podstawie tego co napisałeś doradzić Ci jakichkolwiek zmian.

Na razie jest to surowy tekst źródłowy, gdy będzie w pełni skończony to będę mógł na podstawie niego napisać scenariusz, scenorys itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To poczytaj co tylko dasz radę na forach. Na razie nie wygląda to dobrze, jeśli piszesz w dziale do 1500 zl o HEQ5 plus Mak 127  plus kamera internetowa. Ja myślę że jak to się zmieści w 3000 to będzie dobrze. I zapominasz o akcesoriach - komputerach, oprogramowaniu ,zasilaniu i kabelkach.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, wessel napisał:

Mówienie o astrofoto w jakiejkolwiek postaci za 1000 zł jest nadużyciem.

Bez przesady, akurat ten fragment jest w pełni poprawny, nie każdy musi zaczynać od chłodzonego CMOS'a i APO:

"Astrofotografia: Jeśli masz już aparat fotograficzny, na rynku wtórym zapewne znajdziesz
już montaż EQ3-2 z napędem na jednej osi oraz lunetkę biegunową. Wraz z obiektywem o
ogniskowej między 50mm a 300mm możesz pokusić się o długoczasowe zdjęcia po 1-5
minut
."

 

Apropos astrofotografii to napisałbym również o astro-pejzażach, gdzie nie trzeba nic poza aparatem, obiektywem i zwykłym statywem fotograficznym.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, to" Astrofotografia: Jeśli masz już aparat fotograficzny, na rynku wtórym zapewne znajdziesz
już montaż EQ3-2 z napędem na jednej osi oraz lunetkę biegunową. Wraz z obiektywem o
ogniskowej między 50mm a 300mm możesz pokusić się o długoczasowe zdjęcia po 1-5
minut." prawdą chyba  nie jest.

No chyba że oprócz aparatu mamy już odpowiedni obiektyw i tanio kupimy EQ3-2 z napędem. A to i tak "zdjęcia" czyli klatki po 5 minut realnie nie są do zrobienia. Popraw mnie jeśli się mylę,bo EQ 3 -2 nie miałem, ale uzyskanie 300 sekund nie guidowanego z obiektywem powiedzmy 120 mm na tym statywie jest raczej niemożliwe.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Nikon D3100, najtańszy, choć w sklepie kupiony za 1800zł, gdy ten model wchodził dopiero, ale na rynku wtórnym powiedzmy, że za 400 zł się kupi

2) EQ 1 kupiony wraz z teleskopem (450zł), bo samego takiego "montażu" nie sprzedają chyba, ale załóżmy że na giełdzie można kupić za 150zł,

3) silniczek ekonomiczny do EQ 1 - 115 zł

4) obiektyw Nikkor 55-200mm (najtańsza wersja bez VR) 520zł

5) To musi być (zwłaszcza przy naszych nocach i małej aperturze obiektywu) - akumulator do grzałek - 50zł

6) Grzałki (ze sterownikiem, lub w ostateczności bez) - na forum kupiłem za 130zł (bez sterownika pewnie z 50zł)

I mamy sprzęt minimalnie za 1285 zł. Ale czy wszystko uda się kupić tanio i odpowiednio sprawne?

Wiem, prawdziwego astrofoto na tym się nie da robić (nie wiem, czy nawet da się zacząć przygodę w astrofoto z tym) - ale mając pewne już doświadczenie w zeszłym roku podjąłem próbę na takim "setupie" i z efektów jestem zadowolony. Poniżej zdjęcia z takiego zestawu minimum:

Wszędzie ogniskowa 200mm i czasy po 30s., klatek po kilkadziesiąt.

m31.jpg

m33.jpg

chichotki.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin bardzo fajnie, tylko że  kolega pisze o EQ 3-2. Dlaczego zwracam na to szczególną uwagę? Bo niestety realia astrofoto rozpoznawałem bojem i wiem co, gdzie i za ile. Trafiają się "okazje" ale na te to właśnie bym uważał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrofotografia, astrofotografią, ale dla laika określenia w stylu "MAK90" czy "Sky-Watcher 150/750" znaczą tyle co nic. Wnioskuję, że skoro chcesz przekazać wiedzę na temat zakupu sprzętu to nie zawsze będzie to oglądać osoba znająca "ten świat". Jeśli posługujesz się jakimś skrótem (a niewątpliwie określenie "MAK90" jest takim skrótem) to może wyjaśnij co się za tym kryje.

Natomiast jeśli chodzi o zakres materiału - to zdajesz sobie sprawę, że to co napisałeś to zaledwie muśnięcie językiem tematu? 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Pav1007 napisał:

Astrofotografia, astrofotografią, ale dla laika określenia w stylu "MAK90" czy "Sky-Watcher 150/750" znaczą tyle co nic. Wnioskuję, że skoro chcesz przekazać wiedzę na temat zakupu sprzętu to nie zawsze będzie to oglądać osoba znająca "ten świat". Jeśli posługujesz się jakimś skrótem (a niewątpliwie określenie "MAK90" jest takim skrótem) to może wyjaśnij co się za tym kryje.

Natomiast jeśli chodzi o zakres materiału - to zdajesz sobie sprawę, że to co napisałeś to zaledwie muśnięcie językiem tematu? 

Jak wyżej wspominałem ten tekst to jest "dokumentacja" dla mnie, abym wiedział o czym pisać scenariusz.

Cytat

zaledwie muśnięcie językiem tematu? 

Zdaje sobie z tego sprawę, dlatego napisałem na forum i otrzymałem kilka rad na temat czego muszę się jeszcze dowiedzieć i na jaki temat jeszcze pisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Gracjan K. napisał:

Cześć,

może zacznę od samego początku. Prowadzę swój mały kanał popularnonaukowy na YouTube, działam trochę w SocialMedia na te tematy oraz hobbystycznie zajmuje się realizacja filmów. Dostałem, a raczej sam zasugerowałem "zlecenie" na zrealizowanie materiału odnośnie zakupu pierwszego sprzętu obserwacyjnego. Problem jest taki, że jestem obeznany w sprzęcie optycznym który sam poszukiwałem jednak materiał obejmuje trochę więcej rzeczy a bardzo mi zależy aby merytorycznie był stworzony na wysokim poziomie. Z pomocą został zrealizowany poniższy tekst źródłowy. Teraz tutaj pytanie, co poprawić, co mogę dodać oraz prosiłbym o ogólne uwagi.

  Pokaż ukrytą zawartość

Do 500 zł
Obserwacje astronomiczne: Porządnego teleskopu w tej cenie nie kupisz – to są zabawki.
Wystarczy, kupić w miarę dobrą lornetkę, jaką jest Nikon Aculon 10x50. Polecany przez
wielu miłośników astronomii. Możesz ewentualnie pomyśleć o tubie optycznej
Sky-Watcher 80/400, do którego dokupisz prosty statyw fotograficzny. Niewielki teleskop
sprawdzający się w terenie, umożliwiający stosowanie powiększeń od kilkunastu do
~100x. O planetach na razie można zapomnieć, gdyż ten sprzęt nadaje się do niewielkich
powiększeń. A więc do podziwiania jasnych gromad otwartych, mgławic czy pyłów Drogi
Mlecznej na ciemnym niebie.
Jeśli chodzi o sprzęt używany, w zasadzie do 500 zł trafiają się okazje (np. tuba MAK90
do prób z obserwacjami planet), jednak prawdopodobnie musiałbyś dorzucić jeszcze nieco
na akcesoria. Jeśli dobrze poszukasz, to istnieje szansa na dorwanie teleskopu
SkyWatcher 130/900, który pozwoli na podstawowe obserwacje planet (np. Jowisz,
Wenus) oraz najjaśniejszych obiektów dalekiego nieba. (np. M42)
Astrofotografia: Nie ta półka cenowa. Możesz popróbować na polecanych obiektywach o
mocowaniu M42 (Fujinon 55mm f/1.8, Pentacon 4/200, Jupiter 3.5/135, Pentacon 2.8/135,
Jupiter 4/200), które nie są drogie, a pozwalają porobić pierwsze zdjęcia na statywie
fotograficznym. Każdy ze wspomnianych obiektywów kosztuje do 200 zł na rynku
wtórnym.


Do 1000 zł
Obserwacje astronomiczne: Tutaj już można faktycznie znaleźć coś ciekawego do
obserwacji DSów czy planet. MAK90 na montażu paralaktycznym do planet lub
Sky-Watcher 130/650 na montażu EQ2 głównie do DSów (choć na planety jeszcze też da
się przez taki sprzęt popatrzeć). Z pewnością niejedna noc będzie zarwana! Zapewne
nieco pozostanie, więc możesz pomyśleć dodatkowo o uzupełnieniu lornetką Bressera
10x50 lub okularem. A może zależy ci aby zobaczyć więcej i wybierzesz jednak Syntę 6”
(patrz niżej)?
Ceny na rynku wtórnym rosną i cena Synty 8” rzadko kiedy spada poniżej tysiąca
(musiałbyś zapewne dopłacić nieco ponad setkę). Spokojnie w tej kwocie znajdziesz
polecaną Syntę 6”, która jeśli jest nowa, kosztuje tyle samo co używana 8”. Mniejszy, ale
również dobry. To uniwersalne teleskopy nadające się do DSów i oglądania planet (jak i
Księżyca). W zasadzie wygrywa z MAKiem 102 (podobna cena używki z montażem),
jednak trzeba pamiętać o gabarytach Synty 8”.
Astrofotografia: Jeśli masz już aparat fotograficzny, na rynku wtórym zapewne znajdziesz
już montaż EQ3-2 z napędem na jednej osi oraz lunetkę biegunową. Wraz z obiektywem o
ogniskowej między 50mm a 300mm możesz pokusić się o długoczasowe zdjęcia po 1-5
minut.


Do 1500 zł
Nowa Synta 8”, ewentualnie z rynku wtórnego wraz z dodatkowymi akcesoriami. To
najczęściej polecany wybór, a użytkownicy są zadowoleni. Jeśli interesują cię planety i coś
kompaktowego, to używany MAK127 będzie dobrym wyborem. Jeśli myślisz o MAKu 102
i Syncie 8”, to wybierz to drugie. Pod warunkiem, że posiadasz miejsce na jego
rozstawienie i np. chęci do znoszenia po schodach. MAK102 to kompaktowy teleskop,
głównie do obserwacji planet.

Astrofotografia: używany EQ5 w zasięgu, bądź nowy EQ3-2. MAK102 i MAK127 wraz z
kamerką internetową pozwolą wykonać pierwsze zdjęcia planet ze szczegółami (faza
Wenus, jaśniejsze i ciemniejsze obszary na Marsie, pasy równikowe na Jowiszu,
pierścienie Saturna z przerwą Cassiniego). Jeśli myślisz przyszłościowo o próbach
fotografowania przy większej średnicy i ogniskowej, teleskop Sky-Watcher 150/750 z
EQ3-2 będzie odpowiedni na start. Tutaj tak naprawdę wszystko zależy od tego, co
chcesz głównie dalej robić. Albo ultramobilny Sky-Watcher Star Adventurer do szerokich
kadrów. W tym miejscu można dobrać nawet pięć celów i w każdym przypadku optymalny
będzie inny zestaw optyczny.


Do 2000 zł
W tym miejscu raczej nie znajdziesz nic większego, chyba że zależy ci na średnicy i
wybierzesz używaną Syntę 10” na Dobsonie. 500 zł więcej w stosunku do poprzedniego
punktu jest dobrym powodem, aby za tę kwotę dokupić akcesoria. Jeśli brakuje Ci
docelowych powiększeń – z pewnością odpowiednim wyborem będzie okular (ewentualnie
lepszej klasy soczewka Barlowa). Filtry dla wymagających. Korektor komy dla osób, które
pomyślały o teleskopie 150/750 i o dalszych próbach. I zapewne też kolimator laserowy.
Czasami na rynku wtórnym zdarzają się okazje zakupu dobrego sprzętu za wyjątkowo
niską cenę. Warto wtedy popytać, czy to byłby lepszy wybór niż sugerowana Synta 8”,
Sky-Watcher 150/750 czy MAK127.

 

Bardzo dziękuje za wszelką udzieloną pomoc.

Pozdrawiam

Gracjan K.

Cześć Gracjan.

Rozumiem,że filmik ma być dla grupy "Astro Misie " na FB ?

Jeśli tak to koniecznie musimy się kiedyś zmówić,jak wiesz jestem ze Słupska,więc masz blisko !

W słupsku jest nas ponad 20 osób - czytaj :sporo różnorakiego sprzętu - łącznie z produkcją kopuł astro.

Proponuję wspólne przedsięwzięcie w robieniu filmu ?

Ja daję sprzęt i wiedzę , a Ty gadasz.

Pasi ?

 

Posdrawiam Michał W.

Edytowane przez jupiter1969
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AstroMisie również się na to załapią ale nie tylko. O, propozycja bardzo dobra bo u siebie w Koszalinie mam obserwatorium i tylko tyle w sumie. Daj mi znać na PW na Facebooku.

 

4 minuty temu, jupiter1969 napisał:

Cześć Gracjan.

Rozumiem,że filmik ma być dla grupy "Astro Misie " na FB ?

Jeśli tak to koniecznie musimy się kiedyś zmówić,jak wiesz jestem ze Słupska,więc masz blisko !

W słupsku jest nas ponad 20 osób - czytaj :sporo różnorakiego sprzętu - łącznie z produkcją kopuł astro.

Proponuję wspólne przedsięwzięcie w robieniu filmu ?

Ja daję sprzęt i wiedzę , a Ty gadasz.

Pasi ?

 

 

Edytowane przez Gracjan K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Gracjan K. napisał:

AstroMisie również się na to załapią ale nie tylko. O, propozycja bardzo dobra bo u siebie w Koszalinie jest obserwatorium i tylko tyle w sumie. Daj mi znać na PW na Facebooku.

 

 

 

Masz kontakt z członkami obserwatorium ?

Jeśli tak,to działaj lokalnie,jeśli nie to go nawiąż !

Moja propozycja aktualna !

Michal Wyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze jedną uwagę dodał. Tworząc film mający być poradą dla kupujących sprzęt do wizuala i do astrofoto, konieczne jest, tak uważam, jakieś przynajmniej kilkuletnie doświadczenie zarówno w jednej, jak i drugiej dziedzinie - albo bezpośrednia znajomość z kimś takim i omówienie szczegółów  przy tworzeniu filmu.

Godzinę temu, wessel napisał:

Marcin bardzo fajnie, tylko że  kolega pisze o EQ 3-2.

Dyskusja była o EQ 3-2, owszem (sam mam właśnie takiej klasy montaż i przy odrobinie cierpliwości i niepożałowania dla 60% materiału jestem w stanie uciągnąć 300s. ekspozycji z Edka z flattenetrem dającym łącznie w 344mm ogniskowej dla Canona modyfikowanego), ale ja chciałem pokazać, że mając już pewne doświadczenie, można już co nieco wyciągnąć z setupu "śmieciowego" i wyśmiewanego przez wszystkich, klasy EQ-1 z Nikonem i najprostszym obiektywem 200mm.

Być może trzeba wcześniej zrobić i obrobić kilkadziesiąt zdjęć, każde po kilkadziesiąt klatek, ale ostatecznie da się. A przypuszczam, że przy znajomości technik obróbki, jakich uczą i proponują mistrzowie, można by jeszcze więcej osiągnąć na takim najniższej klasie sprzęcie.

3 godziny temu, wessel napisał:

 A to i tak "zdjęcia" czyli klatki po 5 minut realnie nie są do zrobienia. Popraw mnie jeśli się mylę,bo EQ 3 -2 nie miałem, ale uzyskanie 300 sekund nie guidowanego z obiektywem powiedzmy 120 mm na tym statywie jest raczej niemożliwe.

Właśnie mam EQ 3-2 i przy odrzuceniu średnio około 60% materiału udaje się zrobić zdjęcia 300s. dla ogniskowej 344mm. Tu są moje 2 przykłady jakie mi się przypomniały z wielu i to w H-alpha. Nie obsługiwałem jednak innych montaży typu EQ 3-2, więc nie wiem, czy nie mam przypadkiem jakiegoś "udanego" modelu.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę upierasz się przy swoim i jednocześnie piszesz " przy odrzuceniu 60%" materiału. To chyba jedno z drugim ma się nijak. Uzysk 40% to jest przy uszkodzonym montażu albo przy montazu który nie bardzo się nadaje do astrofoto. Wybór opcji pozostawiam Tobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, wessel napisał:

Jak widzę upierasz się przy swoim i jednocześnie piszesz " przy odrzuceniu 60%" materiału. To chyba jedno z drugim ma się nijak. Uzysk 40% to jest przy uszkodzonym montażu albo przy montazu który nie bardzo się nadaje do astrofoto. Wybór opcji pozostawiam Tobie.

Nie upieram się przy niczym. Te 40% skuteczności jest dla 300s., (mnie nawet dziwi to, że 40% jest dobre a 60% złe - tzn., że skoro wychodzą niektóre zdjęcia dobre, to znaczy, że nie ma problemu z właściwym ustawieniem na biegun, a  po prostu montaż nie pracuje równo, czyli Twoja wersja uszkodzonego montażu byłaby słuszna. Inna możliwość, że jest to jakaś stała natura sprzętu tej klasy - jakieś nierówności na ślimacznicy, czy coś takiego. Dodam, że 120s. ma skuteczności jakieś 75%. Chciałem tylko pokazać powyżej, że przy odrobinie cierpliwości i wytrwałości można pobawić się w "astrofoto", może nie artystyczne, ale przynajmniej jako takie osobiste osiągnięcie czegoś więcej niż w wizualu, takie zwykłe "upolowanie"  obiektu - sprzętem najniższej klasy. Wiem, że dla niektórych użytkowników może to wiązać się bardziej z uciążliwością niż z przyjemnością, ale jak to mówią, jak się nie ma co się lubi, to się lubi, co się ma. Zgadzam się też z Tobą, że trzeba rozważyć, czy polecać taką drogę ludziom z szerszych kręgów, bo faktycznie mogą potem być zawiedzeni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, i o to chodzi. Nie wolno pokazywać ekstremalnych rozwiązań bo to się w przypadku osób niedoświadczonych przeważnie kończy klapą i wielkim rozczarowaniem. 

Mam wiele szacunku dla osób walczących prostym sprzętem i osiągających takie dobre wyniki jak to co pokazujesz.  Co nie oznacza że nie lubię pewnego komfortu i myślenia o obrazach o nie o tym co mi się może posypać.

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przedziale do 500 pln warto byłoby wspomniec o wiekszych lornetkach takich jak: Delta Optical StarLight 15x70 lub celestron skymaster 15x70 plus statyw foto camrock TC63 do 5kg i monopad Camrock M140 z głowicą 2D - 178 cm . Bardzo fajnie się obserwuje takim zestawem. Sporo widać, jesta cała lista Wimmera do zobaczenia i planety też spoko np jowisz z czterema księżycami.

W kwocie do 1500 pln chyba najrozsądniejszy na poczatek do nauki nieba jest GSO dobson 8 cali Deluxe, nie wymaga dodatkowego wkładu no chyba że jakiś filtro do księżyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ci proponuję podejść do tematu jak to prelekcji. 

Wypunktuj sobie najważniejsze elementy, żeby wiedzieć co mówić/nagrywac.  

Film nie kandyduje do żadnej międzynarodowej nagrody więc nie musi być ekstremalnie poukladamy.

Myślę że jeżeli zależy Ci na jego mertorycznej wartości, to poprostu wrzuć go tu na forum przed publikacją w sieci. 

Ocenimy, na pewno będą liczne komentarze co poprawić/zmienić. 

Uważam że wtedy wszyscy będziemy szczęśliwi. 

 

Zbaczajac na temat astrofoto, to znam kilka osób które jaraja się ze robią exp po 30s i nie interesuje ich jakość gwiazdek, kolor tła, gradienty, bla bla bla. Ważne że sa jasne punkcik, które można określić jako gwiazda/planetoida/kometa. Oni równiez uważają że robią astrofoto ;-) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Tayson napisał:

Zbaczajac na temat astrofoto, to znam kilka osób które jaraja się ze robią exp po 30s i nie interesuje ich jakość gwiazdek, kolor tła, gradienty, bla bla bla. Ważne że sa jasne punkcik, które można określić jako gwiazda/planetoida/kometa. Oni równiez uważają że robią astrofoto ;-) 

Nie do końca tak jest. Myśląc tym torem trzeba by było zacząć ganić ludzi za to że na drogę wyjeżdżają w Tico lub Cinquecento a nie mają kasy/ambicji na Mercedesa S klasę. Jest mnóstwo osób, które nie marzą o publikacji zdjęć lecz o tym by udokumentować to co zaobserwowali dla własnej satysfakcji i/lub pokazać znajomym.

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.