Skocz do zawartości

Jaki teskop na początek?


Snoaker

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.  Od najmłodszych lat interesowałem się kosmosem. Przeczytałem wiele artykułów na stronach internetowych i gazet na ten temat. Teraz naszła mnie myśl, aby samemu popatrzeć w kosmos. Tak więc, jako nowicjusz który nic nie wie o teleskopach, potrzebuję sprzętu. Więc zwracam się do was (ekspertów) z pytaniem jaki teleskop byłby idealny na początek? Bardzo zależy mi, aby zobaczyć Mars, który (jak wiem) będzie dobrze widoczny pod koniec lipca. Proszę o pomoc. Najlepiej sprzęt poniżej 1000 zł 

Edytowane przez Snoaker
Błąd ortograficzny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie chcesz się rozczarować już na początku kupując nowy teleskop poniżej 1000 zł to celuj w używaną Synte lub GSO 8". Moim zdaniem będzie to najlepszy wybór na początek. Niestety im bardziej skomplikowany montaż i dobrze wykonany teleskop tym cena oczywiście rośnie i to bardzo szybko :Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@snoaker, powielę/uściślę pytanie Pav1007:

1) Skąd ogólnie chcesz prowadzić obserwacje (warunki miejskie, podmiejskie, wiejskie)

2) Charakter stanowiska obserwacyjnego i ew. sposób transportu sprzętu (balkon/taras, podwórko, miejscówka odległa od domu kilkaset metrów, pokonujesz schody/parter)

 Wszystkie te szczegóły są kluczowe przy wyborze jakiegokolwiek teleskopu. Przykładowo, jeśli chciałbyś obserwować z balkonu, a ten jest po północnej stronie budynku, to o tym stanowisku możesz zapomnieć. Jeśli np. kupiłbyś (tani a dobry) 6" (152mm) Newtona na Dobsonie, to w razie konieczności transportu po schodach i taszczenia gdzieś na otwartą przestrzeń 200-500m od domu pojawiają się poważne problemy logistyczne (jakiś pas nośny lub lepiej torba transportowa do noszenia tuby optycznej o wym. ok. 20x120cm). Itd. itp.

 Będzie o wiele łatwiej sensownie doradzić, jeśli podasz swoje warunki stanowiskowo-logistyczne.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Mars jest wymagającym celem nawet podczas opozycji. Nawet w relatywnie sporych teleskopach widać b. niewiele szczegółów. Na 100% nie ma sensu kupować sprzętu o aperturze mniejszej niż 90mm (refraktory) i 120-130mm (Newtony, Maki itp.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jarek napisał:

P.S. Mars jest wymagającym celem nawet podczas opozycji. Nawet w relatywnie sporych teleskopach widać b. niewiele szczegółów. Na 100% nie ma sensu kupować sprzętu o aperturze mniejszej niż 90mm (refraktory) i 120-130mm (Newtony, Maki itp.).

A ja Ci powiem, że na 100% jest sens kupowania refraktora poniżej 90mm średnicy. Pięknie w nim widać  szczegóły powierzchni Marsa. Sprawdzone osobiście, a nawet naszkicowane i sfotografowane :)

Przykładowa fotka z 80mm refraktora (Vixen 80/1200, ASI 120MC):

218055Mars_80b_Capture_4_25_2014_12_26_4

Przy dobrym seeingu obraz w okularze jest bardzo zbliżony do tej fotki (przy opozycji). W małych aperturach fotki planet są zwykle zbliżone do tego co można zobaczyć wizualnie, przy większych aperturach, fotki wyglądają już znacznie lepiej niż wizualnie - trzeba o tym pamiętać.

 

Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach teleskopu - w tym wypadku jego długiej ogniskowej (małej światłosile), ale przy szkle ED (albo lepiej fluorycie) można spokojnie zakupić większą światłosiłę (krótszy teleskop). W achromacie 80/400 nie ma szans na takie obrazy, ale w 80/1200, to przy dobrych warunkach normalka :)

 

Polecam przeto dwa refraktorki planetarne (co nie znaczy, ze nie mozna w nich zobaczyć mgławic - bo można), 90mm i 100mm , niestety 80/1200 nie można juz kupić w Europie (no chyba, ze uzywany), ale bardzo zbliżony jest Bresser 90/1200:

https://www.astroshop.pl/bresser-teleskop-ac-90-1200-messier-ota/p,54356

Jeszcze lepiej (tak myślę, bo nie sprawdzałem osobiście) Bresser 100mm f/13,5 , chociaż trzeba pamietać o dokupieniu montażu, więc w tym wypadku znacznie przekroczymy budżet 1000zł - o jego koszt.

http://www.astrokrak.pl/tuby-optyczne-ota/3377-teleskop-bresser-messier-ar-102-102-1350-ota.html

 

PS

Powiedzcie szczerze posiadacze Synty 8", a nawet 10" - czy widzicie znacznie lepiej Marsa?

 

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.