Skocz do zawartości

Niebo w lutym 2018 "Ostatnie zakrycie Aldebarana" - Video


Mathef

Rekomendowane odpowiedzi

Lubię oglądać Twoje filmy - są tak optymistycznie fajnie zrobione - jakby w danym miesiącu miało nie być w ogóle chmur ;) Aż miło się ogląda.

Co do M44 - zastanawia mnie jedna rzecz - u mnie literatura podaje ilość gwiazd około 500 (max), nawet polskie Wiki podaje 350 gwiazd (cytujące P. Rudzia, czy "Uranię"), a u Ciebie 1000. Znalazłem też w innych źródłach (np. anglojęzyczne Wiki, czy http://www.messier-objects.com), że ma 1000 gwiazd. Gromada znana od starożytnych, a do dziś takie rozbieżności co do rzeczywistej ilości błyszczących składników. W każdym razie zwróciło to moją uwagę i to też na korzyść filmu! :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, MarcinSn napisał:

Lubię oglądać Twoje filmy - są tak optymistycznie fajnie zrobione - jakby w danym miesiącu miało nie być w ogóle chmur ;) Aż miło się ogląda.

Co do M44 - zastanawia mnie jedna rzecz - u mnie literatura podaje ilość gwiazd około 500 (max), nawet polskie Wiki podaje 350 gwiazd (cytujące P. Rudzia, czy "Uranię"), a u Ciebie 1000. Znalazłem też w innych źródłach (np. anglojęzyczne Wiki, czy http://www.messier-objects.com), że ma 1000 gwiazd. Gromada znana od starożytnych, a do dziś takie rozbieżności co do rzeczywistej ilości błyszczących składników. W każdym razie zwróciło to moją uwagę i to też na korzyść filmu! :)

Mnie też zastanawia ta rozbieżność :) Zawierzyłem jednak tym źródłom, które uchodzą za rzetelne (więc z wiki bardzo ostrożnie) i przede wszystkim... mogą być aktualizowane (książki są aktualne tylko w momencie wydania ;) ). Mamy najwyraźniej do czynienia z niezbyt łatwym obiektem. To otwarta gromada dość luźna więc ciężko pewnie ustalić jej granice jak i oszacować które gwiazdy leżą w obrębie jej grawitacyjnego pola z dala od ścisłego centrum :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.