Skocz do zawartości

kamerka Philips PCVC740K a windows 10


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Wiem, że to dość stary temat ale może odświeżę. Ostatnio u kumpla w szufladzie znalazłem kamerkę Philips PCVC740K i pomyślałem, że warto spróbować ją przerobić do avikowania planet i focenia księżyca. Niestety jak wszyscy wiedzą jest to sprzęt przedpotopowy a na moim dysku jest Windows 10. Pytanie moje brzmi czy jest ktoś w posiadaniu wiedzy i softu aby pomóc mi tą kamerkę uruchomić i ewentualnie zaadaptować do użytku z teleskopem. W planie zakup GSO 8 Deluxe. Więc długich czasów nie będę potrzebował. Dodam, że starałem się znaleść coś na necie ale bez skutku, wszystkie sterowniki max do win XP. Pozdrawiam

Edytowane przez xHubertuSx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz pobrać sterowniki dla SPC900, podmienić identyfikatory VID i PID w skrypcie instalacyjnym i zmusić do zainstalowania sterowników w systemie Win10. Kamera jest kompatybilna z SPC900 więc powinno działać.

Przeczytaj z uwagą cały wątek (w szczególności dot. 64 bit i ID PCVC740K)

https://mrgnome.wordpress.com/2010/09/07/win7-philips-toucam-windows-7-driver-fix-problem-solved/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można jeszcze spróbować podmienić firmware kamerki na SPC900

nie wiem czy to zadziała bo z taką kamerką nigdy tego nie sprawdzałem ale z SPC880 działa

mnie zastanawia tylko po co bawić się z kamerką, która powstała ponad 20 lat temu? W porównaniu z dzisiejszymi konstrukcjami są bardzo mało czułe i mają ogromne szumy. Lepiej kupić prostą ale nowoczesną kamerkę. Na ali takie kamerki są po 45 dolców. Połowę tej kwoty zapłacisz za złączkę do tego Philipsa

 

pozdrawiam

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamerkę dostałem od kumpla za darmo a na teleskop muszę jezcze dozbierać kasę więc mam jeszcze czas żeby sie tym pobawić z tym zagadnieniem. To tak w ramach nauki i nowego doświadczenia.

48 minut temu, ZbyT napisał:

 Lepiej kupić prostą ale nowoczesną kamerkę. Na ali takie kamerki są po 45 dolców. Połowę tej kwoty zapłacisz za złączkę do tego Philipsa

 

 

Jeśli chodzi o tanią kamerkę do planet i księżyca z aliekspress to co polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli miałbym coś polecić to nie najtańszą kamerkę ale coś nieco lepszego np.

https://pl.aliexpress.com/item/T7-Astro-Camera-Astronomical-Astronomy-Planetary-High-Speed-Electronic-Eyepice-Telescope-Digital-Lens-for-Guiding-Astrophotograp/32786715355.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.SnpF1j

to odpowiednik kolorowej ASI120. Jeszcze nie wiem jak działa bo jest jeszcze w drodze :)

raczej nie kupuj kamerki 640x480 pikseli. 1,3 Mpix będzie znacznie lepsza. Poza tym zastanów się nad kamerką mono. Ja kupiłem kolorową bo mam 3 kamerki mono ale fotografowanie kamerką mono z filtrem przepuszczającym podczerwień jest znacznie przyjemniejsze niż kolorową. Chodzi o ostrzenie i zminimalizowany wpływ seeingu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, xHubertuSx napisał:

Niestety ta metoda u mnie nie działe :-( wątpię bym coś robił źle ale efektów brak.

Jeśli nie działa to bardzo mi przykro, metoda na kilku urządzeniach starszych (ale nie PCVC740K) sprawdzona i funkcjonuje. Trudno mi się natomiast odnieść do zwrotu "nie sądzę bym coś robił źle ale efektów brak".

1. Czy kamera była sprawdzana pod XP i działała? - Jeśli tak to pkt.2.

2. Czy numer identyfikacyjny kamery został odczytany przez Ciebie w menadżerze urządzeń (niektóre kamery w zależności od serii mają numer mniejszy/większy) ? - Jeśli tak to pkt.3.

3. Czy po zmianie w skrypcie numerów identyfikacyjnych sterowniki zostały zainstalowane poprawnie - Jeśli tak to pkt.4

4. Czy aplikacja do akwizycji obrazu np. FireCapture widzi kamerę i pozwala na jej wybór (po zaznaczeniu na starcie właściwej grupy kamer) - Jeśli tak to pkt.5

5. Czy podczas zmiany parametrów akwizycji widoczne są zmiany jasności obrazu to kamera pracuje poprawnie.

Nie wiem na jakim etapie cos nie zaskoczyło - może podpowiesz? Jeśli mam próbować pomóc to trzeba trochę więcej pisać. Samo "nie działa" powoduje, że nie chce mi się odpowiadać ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem pojawił się na punkcie 3. Po zmianie num identyfikacyjnych:

1)windows w skazanej lokalizacji nie widzi sterowników

2)Przy ręcznym wskazaniu na plik windows mówi, że nie jest to prawidłowy plik sterownika.

3)po kliknieciu prawym na sterownik i zainstaluj sterownik instaluje się niby prawidłow ale bez efektu.

Jednak podejme jeszcze jedną próbę. Mam laptopa z windowsem 7 tylko że muszę zainstalować windę od nowa. Może wtedy będę miał więcej szczęścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz doprowadzić do tego, aby po wskazaniu ręcznym pliku sterownika system nie protestował. Najprawdopodobniej masz błędny VID/PID, źle zrobioną modyfikację skryptu lub błędną wersję sterownika. Tyle mogę domyśleć się zdalnie.

Próba oszukania systemu opcją, którą podałeś w pkt 3. działa sporadycznie nawet na oryginalnych sterownikach do wielu urządzeń ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 05/02/2018 o 11:36, RMK napisał:

Musisz doprowadzić do tego, aby po wskazaniu ręcznym pliku sterownika system nie protestował. Najprawdopodobniej masz błędny VID/PID, źle zrobioną modyfikację skryptu lub błędną wersję sterownika. Tyle mogę domyśleć się zdalnie.

Próba oszukania systemu opcją, którą podałeś w pkt 3. działa sporadycznie nawet na oryginalnych sterownikach do wielu urządzeń ;)

Znalazłem błąd w moim postepowaniu i udało mi się zmusić windowsa do zainstalowania sterowników. Niestety pojawia sie error:

error.jpg

 

 

Edytowane przez xHubertuSx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, frugosław napisał:

Może spróbuj tej metody sidagleza, ja w ten sposób podłączyłem  starego TouCama Philipsa pod win 8.1

 

Na szczęście metoda którą mi podałeś działa świetnie. Uruchomiłem kamerke na win 7 i win 10. Przetestowane na programie digital viewer.

Teraz tylko gdzie tu nosek do kamerki dokupić???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, xHubertuSx napisał:

Znalazłem błąd w moim postepowaniu i udało mi się zmusić windowsa do zainstalowania sterowników. Niestety pojawia sie error:

error.jpg

 

 

Wcale się nie dziwię. Przecież poprzednio próbowałeś podłożyć sterowniki błędnym skryptem dlatego masz kod błędu 10.

To, co podał Ci kolega frugosław to ręczne wykonanie tych czynności, które z automatu wykonuje dobrze zmieniony skrypt instalacyjny. Metoda ta jest także opisana na stronie, którą Ci wskazałem ;)

W dniu ‎04‎.‎02‎.‎2018 o 17:37, RMK napisał:

Przeczytaj z uwagą cały wątek (w szczególności dot. 64 bit i ID PCVC740K)

https://mrgnome.wordpress.com/2010/09/07/win7-philips-toucam-windows-7-driver-fix-problem-solved/

Ręczne załadowanie sterowników z listy stwarzać może czasami problemy, gdy w bazie będziesz miał kilka zestawów sterowników do tego samego urządzenia. Na szczęście ta kamera jest na tyle wiekowa, że domyślnie w systemie nie ma innych sterowników do niej i możliwość niewłaściwego wyboru nie istnieje. Jednak zaletą wykonania tego przez skrypt jest automatyczny wpis do rejestru programów instalacyjnych, dzięki czemu można później tradycyjną metodą z okna odinstalowania aplikacji usunąć sterowniki oraz zbędne biblioteki lub zapewnić automatyczną modyfikację przez nowszy pakiet instalacyjny.

Najważniejsze, że działa. 

Rozumiem, że w dobrym stanie jest gwint obiektywu? Nie pamiętam długości ale chyba pasuje tam dowolny uniwersalny http://www.webcaddy.com.au/astro/M12Cameras.htm

Jeśli jesteś cierpliwy nosek możesz zamówić np. tu https://www.ebay.com/itm/Webcam-Adapter-for-Telescope-1-25-Thread-Good-for-Taking-Video-Capture-of-Moon/301767661876

lub poszukać/dać ogłoszenia na giełdach astro. Toczenie pod zamówienie wyjdzie raczej drogo.

Nie zapomnij o filtrze UV/IR. W większości webcamów doklejany był z tyłu obiektywu. Trzeba go przenieść na szkiełko przetwornika lub zakupić. Można od razu w komplecie z noskiem. Najtańsza opcja chyba tu https://www.ebay.com/itm/1-25-31-7mm-UV-IR-CUT-Block-Filter-Infra-Red-Filter-CCD-Camera-Webcam-Adapter/272710790381

 

 

Edytowane przez RMK
info o filtrze IR/UV
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są 3 rodzaje nosków do webkamerek Philipsa: z krótkim gwintem (do Vesty), z długim gwintem (do SPC900) i uniwersalna. Najlepiej kupić tę ostatnią bo jak sama nazwa wskazuje będzie pasować do wszystkich kamerek. Kiedyś oferował je Astrokrak ale chyba już ich nie mają w ofercie. Możesz taką złączkę tam zamówić, a na pewno dorobią. Będzie taniej i lepiej niż u tokarza nie obeznanego z astrofotografią

Jak napisał RMK będzie też potrzebny filtr IR/UV cut bo bez niego nawet nie uzyskasz ostrego obrazu

 

pamiętaj też, że kamerka kompresuje pliki w sposób stratny, a stopień kompresji zależy od ilości klatek na sekundę. Da się ją używać z prędkością 5 fps oraz od biedy 10 fps ale już 15 fps całkowicie degraduje detal. Poza tym na Saturnie i tak nie uzyskasz wystarczająco jasnego obrazu by stosować więcej niż 5 fps

 

piksel tej kamerki ma rozmiar 5,6 um więc optymalna jasność teleskopu to około f/20 - f/25 czyli dość ciemno. Poza tym potrzebny będzie Barlow więc przy zakupie teleskopu musisz o tym pamiętać

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, ZbyT napisał:

piksel tej kamerki ma rozmiar 5,6 um więc optymalna jasność teleskopu to około f/20 - f/25 czyli dość ciemno. Poza tym potrzebny będzie Barlow więc przy zakupie teleskopu musisz o tym pamiętać

Rozumiem że oprogramowanie do kręcenia avików pozwoli mi do ustalenia fps.

Planuje zakupić dobsona GSO 8 cali czyli sporo jaśniejszy teleskop. Filtr chciałem kupić oddzielnie od adaptera ponieważ w ofercie sa też adaptery ze zintegrowanym filtrem. W najgorszym razie zostawie kamerke do guidingu jak znajdę kasę na zestaw do jakiegoś focenia DS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla piksela 5,6 um niezależnie od teleskopu należy stosować jasność około f/25 czyli Barlow będzie niezbędny. Wynika to wprost z twierdzenia o próbkowaniu (twierdzenie Kotielnikowa-Nyquista-Shannona)

co nieco na ten temat znajdziesz w moim tutorialu, który napisałem dość dawno temu ale dotyczył on właśnie tego typu kamerki więc będzie w sam raz

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.