Skocz do zawartości

Kupno lornetki


xZERYT

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj,

Chcesz obserwować z ręki czy masz jakiś statyw bo to jest zasadnicze pytanie?

Każda lornetka na statywie pokaże dużo więcej niż z ręki. Jak do ręki to lornetka 7x35, 7x50, 8x40 a jak na statyw to 10x50, 15x70 i w górę.

Niektórzy polecą ci jeszcz do ręki 10x50 ale dla mnie poziom drgań jest już nie do zaakceptowania.

Musisz się też zastanowić co chcesz obserwować. Jak szerokie pola to zdecydowanie 7x35 z jak największym polem, jak już chcesz wchodzić w detale to 15x70 i w górę (20x80, 25x100 itd).

Nie ma niestety lornetki uniwersalnej choć niektórzy za taką uważają 10x50 i większość od niej zaczyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym budżecie może Olympus 8x40 albo Nikon Aculon 8x42. Z budżetowych lornetek miałem jeszcze w rękach Nikona 8x40 ex oraz Pentax 8x40. Petnaxa można kupić za około 400 pln i bardzo dobrze się sprawdza jako lornetka przeglądowa pod nocne niebo. Dawno temu bez mrugnięcia brałbym Nikona 8x40 ex, ale ostatnio cena mocno skoczyła. Osobiście, chyba dozbierałbym na Pentaxa 8x40 bo w środku pola, jak na tą cenę, jest w miarę dobrze skorygowany astygmatyzm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, xZERYT napisał:

Ps. Nigdy nie miałem styczności z lornetkami

Witaj

Też kiedyś byłem w twojej sytuacji (również finansowej).

Dlatego na twoim miejscu wstrzymał bym się z zakupem. Podjedź do sklepu z lornetkami i popatrz na spokojnie (najlepiej nie bierz kasy na kupno) przez jak największa liczbę różnych egzemplarzy (z różnego zakresu cenowego i różnej wielkości).

Później zastanów się, dozbieraj kasy na coś, co najmniej z wspomnianych wcześniej przez kolegów Nikonów (może być używana) o parametrach 8x40, max. 10x50 do obserwacji z ręki.


Ja mając takie doświadczenia z lornetkami:
1. dawno dawno temu: breaker 20x60 - zakupiona na bazarze za ok. 200 zł,
2. stigma optics 15x70 (tzw. seria BA8) - nowa za 1500 zł,
3. stigma optics 15x70 + statyw tzw. goliat używany za ok. 300-500zł,

podpowiem, że:
ad.1) lornetek takich unikaj jak ognia (poznasz je po intensywnych rubinowych, pomarańczowych kolorach obiektywów i jak w moim przypadku zakłamanych parametrach 20x60 - niestety im wyższe liczby przy takiej cenie, tym większe prawdopodobieństwo ściemy, gdzie 20 deklarowane powiększenie (w rzeczywistości wyszło max. 10x), 60 deklarowana średnica okularów w mm, (w rzeczywistości max. 30mm). Lornetka kiepska optycznie i mechanicznie, po roku totalnie się rozsypała. A jeżeli chodzi o wykorzystanie do astro to kompletna klapa - celując w gwiazdy, stwierdziłem, że gołym okiem widziałem więcej i lepiej - poważnie. Podobnie unikaj lornetek z regulowanym zakresem powiększeń (tego pierwszego parametru). Po tych nie miłych doświadczeniach przypadkowo wstąpiłem do sklepu z lornetkami i popatrzyłem na zewnątrz budynku różnym sprzętem. Rezultatem tego było długie zbieranie kasy na lornetkę z punktu 2 i międzyczasie uczenie się nocnego nieba gołym okiem, oraz czytaniem m. in. tego forum, co też okazało się później bardzo przydatne.   
ad.2) cena astronomiczna w stosunku do lornetki z pkt1, ale widoki też prawdziwie kosmiczne, po prostu pozytywny szok patrząc przez tą lornetkę,
ad.3) niepozorne ustabilizowanie na statywie sprawiło kolejny pozytywny szok - tu zaczynają się dopiero prawdziwe obserwację zwłaszcza w powiększeniach powyżej 10x (obserwacje bez statywu przez lornetki z powiększeniem powyżej 10x to moim zdaniem jak patrzenie przez lornetkę z przymkniętym jednym okiem). 

ad.1), ad.2), ad.3) - bez pośpiechu, a będzie ok

Powodzenia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie 10x50 jest akceptowalne z ręki, ale zawsze każda lornetka pokaże więcej na statywie, niezależnie od parametrów.

Sprawdź może to:

https://www.olx.pl/oferta/lornetka-nikon-action-ex-10x50-cf-CID99-IDrPOor.html#ce56b7ebdb

Co prawda inny budżet, ale może warto dołożyć. Na pewno padnie jeszcze nie raz propozycja modelu Nikon Action 10x50 EX.

Ewentualnie Delta Optical Discovery 10x50, słyszałem że na początek do złapania "bakcyla" daje radę.
Chociaż ja wolałbym poczekać i odłożyć na nieco lepszy sprzęt.

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam nastepujący zestaw :

Delta Optical StarLight 15x70 - 290 PLN

monopad Camrock M140 z głowicą 2D - 178 cm - 45 PLN

statyw foto camrock TC63 do 5kg - 79 PLN

Jestem bardzo zadowolony z zestawu. Widać dużo obiektów na niebie i widać je bardzo dobrze (moim zdaniem) pomimo, że to tania lornetka astro. Jeśli jesteś w stanie dołożyć do polecam tę lornetkę i monopad na początek. Statyw jest wygodny ale gdy obiekty są wysoko na niebie staje się bezużyteczny. Aberracja chromatyczna w tej cenie jest jak dla mnie jak najbardziej ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, xHubertuSx napisał:

Ja posiadam nastepujący zestaw :

Delta Optical StarLight 15x70 - 290 PLN

monopad Camrock M140 z głowicą 2D - 178 cm - 45 PLN

statyw foto camrock TC63 do 5kg - 79 PLN

Jestem bardzo zadowolony z zestawu. Widać dużo obiektów na niebie i widać je bardzo dobrze (moim zdaniem) pomimo, że to tania lornetka astro. Jeśli jesteś w stanie dołożyć do polecam tę lornetkę i monopad na początek. Statyw jest wygodny ale gdy obiekty są wysoko na niebie staje się bezużyteczny. Aberracja chromatyczna w tej cenie jest jak dla mnie jak najbardziej ok.

Czy porównywałeś obraz z jakąś inną lornetką? Bo jestem ciekaw czy pokrywa się z recenzją na  Astronocach: http://astronoce.pl/recenzje.php?id=112

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem tę recenzje i ona mi pomogla w wyborze lornetki. Wtedy akurat DO byla dostepna w chyba 50 zl nizszej cenie niz Celestron a skoro sa prawie takie same to kupilem tańszą. Ten artykuł dobrze opisuje lornetkę i w pelni sie znom zgadzam ale znawca nie jestem. Uzywalem ruskiej 10x50 i chinczyka 30x50. DO jest sto razy lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.