Skocz do zawartości

Głowa Małpy w wodorze


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

 

11 godzin temu, Duser napisał:

Piotrze, zmiażdżyłeś mojej Małpce Głowę :) .  Super wyszło !! Bardzo dobrze i miękko  obrobiłeś materiał, zachowując mnóstwo detalu.

Dziękuję Piotrze, ale bez przesady z tym zmiażdżeniem. Myślę, że moje nie jest w niczym lepsze. Jest po prostu inaczej obrobione -obróbkę robiłem po swojemu nie sugerując się Twoją pracą i dopiero potem obie Małpki porównałem. Należy też zaznaczyć, że paliłem ponad 3 x dłużej większą soczewką(130mm vs 100mm) więc detali powinienem zebrać więcej, a znowu wcale tak nie jest. Moja wersja ma podbity kontrast, ale niestety wyciąłem trochę słabszego sygnału. Biorąc wszystkie parametry zdjęcia pod uwagę (czas naświetlania, aperturę i światłosiłę) znowu wychodzi CMOS kontra CCD 1:0 dla ASI 1600

poniżej porównanie:

5a7ebd7f1c607_GMatikvsasi.thumb.gif.eb7b1a14e51d39162348849e8b8c1642.gif

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba w tych zdjęciach chcecie się na siłę doszukać wyższości jednej kamery nad drugą :P  Jedyne co miałoby sens to porównywanie wycinków zdjęć (fitsów!) w miejscach gdzie sygnał mgławicy jest najsłabszy. Porównywanie różnie obrobionych jpgów mija się z celem. Obie kamery w tym samym teleskopie dadzą praktycznie identyczny snr z delikatnym wskazaniem na kafa. Tyle mówi wzór na snr, w praktyce... Trzeba postawić obok siebie oba zestawy i porównać najsłabsze fragmenty mgławicy :)

Możemy się tak umówić na następnym wiosennym zlocie, chętnie wezmę udział w tym doświadczeniu ze swoim znaczkiem pocztowym jestem autentycznie ciekaw jak to wypadnie ;) chociaż w moim przypadku rozmiar piksela i F4.8 może popsuć zabawę, chyba że będzie wiało tak jak na zimowym :D

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mebelek napisał:

Jak ktoś ciekaw to można jeszcze porównać z rezultatem osiągniętym achromatem SW 80/400, kamerką QHY163M i filtrem H35.

Akurat dla zdjęć wąskopasmowych achromat jeśli chodzi o aberracje nie ustępuje refraktorom APO. Pytanie tylko, czy stosujesz flattener. Wydaje mi się, że niestety trochę nie trafiłeś z ostrością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Grzędziel napisał:

Akurat dla zdjęć wąskopasmowych achromat jeśli chodzi o aberracje nie ustępuje refraktorom APO. Pytanie tylko, czy stosujesz flattener. Wydaje mi się, że niestety trochę nie trafiłeś z ostrością.

Tak, używam takiego no name flattenera. Ostrość ustawiam starannie, ale tylko raz na początku sesji. Możesz mieć takie wrażenie , bo dość mocno rozmywam gwiazdy , by je zaokrąglić i zatuszować ich nieregularne kształty. Dalej focę na EQ-5 , nie jest to szczyt techniki, nawet jeśli guidowany.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, mebelek napisał:

Ostrość ustawiam starannie, ale tylko raz na początku sesji. Możesz mieć takie wrażenie

Obawiam się, że to nie wrażenie, bo mgławica jest także nieostra. Może to być wynikiem ustawiania ostrości tylko na początku sesji - przy zmianie temperatury może się sporo w tej materii zmienić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pav1007 napisał:

Obawiam się, że to nie wrażenie, bo mgławica jest także nieostra. Może to być wynikiem ustawiania ostrości tylko na początku sesji - przy zmianie temperatury może się sporo w tej materii zmienić.

A jak często wy ustawiacie ostrośc?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tayson napisał:

Ustawiamy jak wtedy gdy ostrość wyjedzie poza nasz CFZ. Kiedy? Sam musisz to ocenić. 

To może mi pomóż , wreszcie się czegoś więcej nauczę.  Mój CFZ dla czerwonego wychodzi 50 micronów ,no i co z tym?  Jak ocenię czy wyszła ostrość z tego obszaru? 

 

Edytowane przez mebelek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba sprawdzić FWHM dla surowej jedynczej klatki. 

Ogólnie takie dokładności jak jest w ramach CFZ nie osiągniesz kręcąc ręką wyciągiem bez mikroruchow. 

Ciesz się na razie tym co masz, a jak stwierdzisz ze wady sprzętu Cię denerwują to zaczniesz myśleć nad zmianą optyki. Załóż nowy wątek albo odezwij się na PW. 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mebelek napisał:

A jak często wy ustawiacie ostrośc?

Wiesz co - to zależy. Ja stosuję taką zasadę - wybieram sobie jedną gwiazdkę na zdjęciu i obserwuję ją na każdej klatce. Na pewno będzie się ona degradować (tracić ostrość). Porównaj wtedy pierwszą klatkę z obecnie zrobioną - jak zobaczysz, że jest gorzej, to zrób refocus. Sprawdzanie CFZ to sobie daruj, bo to niczemu nie służy. Obserwuj jak wygląda gwiazda i refocusuj jeśli zauważysz znaczący spadek ostrości (no może nie BARDZO znaczący :-) ). 

Ja ustawiam ostrość przy starcie sesji, robię 10klatek i robię refocus - jeśli jednak temperatura mocno spada to refocusuję raz jeszcze. Czasami oczywiście stosuję odstępstwa od tej metody (wszystko zależy od zachowania temperatury).

P.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.