Skocz do zawartości
Edgens

MK STF MIRAGE 8" , F10 , na optyce Intes Micro.

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witajcie.

Otrzymałem w końcu wyczekiwaną zagraniczną przesyłkę z zakupionym Teleskopem Maka-Cassegraina w wersji STF MIRAGE 8" , F10 , na doskonałej optyce Intes Micro. Teleskop ma parametry D-203,2 mm , F-2030 mm , F10.
Piękna Maszyna , robi wrażenie , niebawem fotki i pierwsze światło o ile pogoda dopisze , teraz trzeba się przyjrzeć bliżej.

Tu Recenzja takiej Maszynki:
http://www.dark-star.it/astronomia-arti ... age-8-mak/


Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Edytowane przez Edgens
 • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę parę fotek w domu , Menisk delikatnie przykurzony do przedmuchania co w dzień zrobię. :D
Dostałem go z VB 2" TS , ale kupiłem wcześniej do niego VB Baadera Clicklock 2" w USA u nas aktualnie brak , z tyłu popuszczamy trzy śrubki i mamy ukryte otwory na wlot powietrza pod pierścieniem który normalnie je zakrywa i uchylamy je tylko na czas obserwacji , mam też metalowe mocowanie szukacza z metalowymi obejmami. teleskop posiada przykręconego oryginalnego Dovetaila jak i Dekiel na przód i rączkę do przenoszenia.
Ogólnie Piękna Maszyna , podoba mi się bardzo. :D Nie jest tak bardzo ciężki , myślałem że będzie gorzej , z oryginalnym metalowym odrośnikiem ma długość około 70 cm i waży też około 10kg.Na moim EQ5 SW będzie pracował dobrze. :D
 

IMG_0040.JPG

IMG_0041.JPG

IMG_0042.JPG

IMG_0043.JPG

IMG_0044.JPG

IMG_0037.JPG

IMG_0039.JPG

 • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Proszę link do sklepu , gdzie był sprzedawany jak był produkowany , aktualnie firma "STF" nie istnieje , teleskop był składany w Federacji Rosyjskiej przez grupę optyków "Vago" , którzy m.in. pracowali dla firmy STF.
https://www.widescreen-centre.co.uk/ast ... -telescope
To odpowiednik aktualnej wersji APM MK M809 która jest w bogatszej wersji z baflowanym odrośnikiem i wypisanymi dodatkami:
http://www.apm-telescopes.de/en/telesco ... ivery.html
Teleskop ma ponad dwa lata , według korespondencji z człowiekiem , który mi sprzedał teleskop , sprzedający sprawia wrażenie rzetelnego i uczciwego człowieka.Odpisuje cały czas na moje maile i prowadzimy małą korespondencję.Z otrzymanego info , Optyka ma najnowsze warstwy 96% i Menisk wielokrotnie powlekany ze stratą około 1% , był złożony w Federacji Rosyjskiej i był własnością jednego z członków wspomnianej grupy "Vago". Obstrukcja centralna C.O. wynosi 30,5% , czyli stosunkowo mała przeszkoda w porównaniu do 35%-37% SCT.
Dovetail wydaje mi się ma trochę inny kąt ścięcia i chyba będę musiał wymienić , sprawdzę to jutro , dużych szukaczy od 60 mm do 70 mm mam trzy sztuki , są oryginalne metalowe obejmy z mocowaniem na szukacz do przykręcenia do OTA , więc to żaden problem i coś mu sklecę.
Szkoda że pogody brak , dzisiaj zapewne siedział bym z nim na balkonie do rana. :D

Edytowane przez Edgens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Kolega Zbyszek ZP53 przed chwilą oglądał Maka i powiedział że z takim sprzętem to już można być jako jednym , czekamy na Marsa i wspólne oglądanko z kolegami na Kudłaczach , Zbyszek mówi że jak tylko będzie dawał tak dobre obrazy jak mój poprzedni STF MK 180/1800 mm taki sam jak ten tylko mniejszy brat o około 1" to nic nam więcej do Planet nie potrzeba , bowiem jak Zbyszek zobaczył w moim byłym Maku MK STF 180 mm F10 Jowisza to swojego Maka od razu sprzedał na giełdzie. :D Taki widok jak był w poprzednim MK 180 mm już był wspaniały , teraz czekam tylko na pogodę i przekonam się jak wypadnie w praktyce różnica Apertury w MK 1". :wink:

Edytowane przez Edgens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Oględziny wstępnie przeprowadzone , stwierdzam że OTA ma lepsze wyczernienie niż mój poprzedni Mak-Cassegrain STF MIRAGE 180/1800 mm , gdyż zarówno tubus w środku jak i odrośnik są bodajże przetoczone na drobniutki gwint i farba czarny mat jest lepszej jakości i nie świeci , to mnie cieszy. Maka STF 180 mm miałem zamiar flockować a w tym Maku nie mam takiej potrzeby. :D
Dovetail też okazuje się że jest w standardzie Vixena i nie ma potrzeby wymiany , to jednak nie Rusek tylko standard Vixen.
Szukacz już jest 62/280 mm z Plosslem TAL 25 mm i kątówką pryzmatyczną dobrą Celestron 1,25" , 2" Baader Clicklock zakręcony , kątówka GSO 99% kwarcowa założona , wszystko się znakomicie prezentuje.
Regulacja ostrości pokrętłem na lustrach pracuje jak po masełku i mam nadzieje że nie będzie żadnego widocznego przesunięcia obrazu nawet w dużych powiększeniach , tak jak miałem w mniejszym poprzednim braciszku Maku STF 180 mm F10.
To już kawał Maszyny i jak tak leży na stole to samymi rozmiarami już robi niezłe wrażenie.Teraz tylko wypatrywać ładnej pogody i można zacząć oglądać :wink:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Proszę parę fotek po dołożeniu akcesorii , dovetaail w standardzie Vixen i metalowe obejmy z mocowaniem szukacza dostałem w oryginale :wink:

IMG_0045.JPG

IMG_0046.JPG

IMG_0047.JPG

IMG_0048.JPG

 • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Dzisiaj było pierwsze światło , co prawda krótko , ale było , teleskop wcześniej godzinkę chłodził się już na balkonie.Pogoda teraz taka sobie , wcześniej było sporo lepiej.
Na montażu EQ5 SW Teleskop pracuje bez problemu i wystarczają oryginalne dwie przeciw wagi 5 kg.
Teleskop wydaje się poprawnie skolimowany i nie stracił kolimacji podczas długiej drogi , to też zaleta tych Maków że dobrze trzymają kolimacje.
Regulus przy około 400X z okularem Pentax XW 5 mm pokazał równomiernie rozłożone prążki dyfrakcyjne.
Szkoda że M42 uciekła mi za dom i już jej nie złapałem.
Sprawdzałem obrazy za i przed ogniskiem są jak należy , ponadto obrazy rozogniskowanych gwiazd są białe jak powinny być przy bardzo dobrych warstwach , miałem kiedyś takiego starszego Maka na słabych warstwach i po porównaniu z moim poprzednim Makiem STF 180 mm F10 te obrazy były widocznie słabsze i tracące tą biel , tu jest wszystko jak należy i oglądać czas zacząć.
Dzisiaj zapewne rano Planety , aby tylko pogoda dopisała i razem ze Zbyszkiem oglądamy.

Pozdrawiam Krzysztof. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano oglądaliśmy z kolegą Zbyszkiem ZP53 Jowisza u mnie na balkonie nowym MK INTESA 203/2030 mm F10.
Seeng był nie najlepszy , jak i wpierw Jowisz był utopiony w cienkich chmurach , pomimo tego że z mojego balkonu aktualnie Jowisz jest nad miastem i jest zaświetlenie nieba to po przetarciu się chmur wypadł dobrze.
Nagler 12 mm T4 jak i TV Delos 10 mm były w użytku ze względu na Seeng nie dało się więcej zaszaleć. Seeng potem się nieco poprawił jak i chmury uciekły w dal , powiększenia około 170X i 210X pokazały pomimo nie najlepszych warunków pięknie tą Planetę.
Pociemnienia pocięte pasami , cień Ganimedesa chwilami jako czarny okrągły cień na tle pociemnienia biegunowego , białe i czarne chmury poprzyklejane do pasów na tle jasnych stref , kolorek Planety i Detalu bardzo ładny , bardzo dobre warstwy na optyce jak i sama optyka dają o sobie dużo znać.Widać białe chmury , twory atmosfery , owale , itp. na tle jasnych stref.
Przy dobrym Seengu będzie Rewelacja , gdyż dzisiaj przy przeciętnym było naprawdę dobrze , co 8" apertury Maka to 8" a to już naprawdę dużo , Kolega Zbyszek był zadowolony jak i ja , zakup się udał i teleskop już wiem na pewno , że mnie nie zawiedzie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Przed chwilą oglądałem M42 , ładny widoczek w okularze Nagler N31 około 70X powiększenia  , mieści się jeszcze cały Miecz a w Panopticiu 41 mm około 50X powiększenia i Miecz mieści się z zapasem. Wszystkie 6 składników Trapezu świeci patrząc na wprost a czarne tło nieba i bardzo dobry kontrast w tym MK naprawdę pokazuje M42 jak z większej Apertury. Jakby nad samą mgławicą świeci ładna pomarańczowa dość jasna gwiazda , której kolor w tym Teleskopie wypada też znakomicie.Co Dobry Mak to Dobry Mak , te nasze SCT 8" chowają się z nakryciem.:-)

Rano zapewne Planety o ile pogoda dopisze.:-)

Edytowane przez Edgens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Witajcie.

Właśnie oglądam Księżyc i to co i w jaki doskonały sposób z Ekstra Obrazem pokazuje na Księżycu Mak-Cassegrain INTESA 8" 203/2030 mm po prostu zwala mnie z nóg. Takich Ekstra obrazów jeszcze nie miałem okazji oglądać. Księżyc tak ostry ze szczytami ostrych gór wystających w przestrzeń na brzegach Księżyca , Czarne cienie gór i jaka biel samego srebrnego Globu z masakryczną ilością maleńkich Kraterów wokół Krateru Kopernika jak i na całej powierzchni w tym "mórz" a w Plato od razu widać w małych powiększeniach parę sztuk.W większych to już trzeba by zabrać do ręki mapkę i sobie liczyć. :D Obrazy THE BEST i jaki Kontrast Obrazu. :D Mróz jak Fix i Seeng przyzwoity , teraz się trochę zachmurzyło i wszedłem do domu , ale czekam rano na Planety. Żadne SCT czy mniejsze Refraktory ED , tutaj do konkurencji i porównań potrzeba 6" dobrego APO.
Teleskop przeszedł pod względem dawanych obrazów moje Najśmielsze Oczekiwania. :D To w praktyce jak Duże APO , bez dwóch zdań. :D Dzisiaj tak naprawdę pierwszy raz pokazał mi na co go stać na Księżycu i pokonał moje najlepsze jak do tej pory obrazy z Maków na optyce Intesa zarówno MK STF 180 mm jak i MN 180 mm , szkoda że oglądam to wszystko sam. :( Ponad 350X to dla tej maszynki żaden wyczyn z obrazami na najwyższym poziomie. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Edytowane przez Edgens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Oglądałem dzisiaj rano Jowisza , obraz bardzo dobry do około 210X z TV Delosem 10 mm , najlepszy z Orto 12,5 mm około 170X i TV Plosslem 11 mm około 190X , gdyż Seeing nie puszcza wyżej , założyłem też TV Delosa 8 mm ponad 260X i Pentaxa XW 7 mm około 300X , widać że obraz nadal bardzo dobry i ostry , ale wszystko się zaciera przez Seeing i tylko chwilami ładnie wyostrza. Na tarczy pełno detalu , białych i czarnych chmurek , owali , pociemnienia biegunowe poprzecinane jasnymi pasami , widać cienkie paski w jasnych strefach , ogólnie bardzo dobre obrazy , ale ten Seeing. Do 210X obrazy Perfekcyjne , potem niestety warunki Seeingowe dają w kość. Czekam zatem na lepszą stabilność atmosfery i wtedy będzie można się rozpędzać ponad 300X.Optyka jest bardzo dobra , pomimo 300X z Pentaxem XW 7 mm Teleskop trzyma detal , kontrast i ostrość , więc ogólnie jestem bardzo zadowolony , jedynie odpowiednich warunków jak do tej pory brak. :wink:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 Marca nad ranem Seeing dobry i tranzyt Księżyca na tle pociemnienia biegunowego Jowisza Piękny , tarcza Księżyca przypominająca bardziej małą świecącą kulkę :shock: przesuwającą się powoli na tle pociemnienia biegunowego Jowisza , masa ostrego detalu i ta piękna jakość z kolorami , teleskop jest klasą w sobie i pokazuje niewiarygodnie piękne i naturalne obrazy tej Planety.Powiem szczerze że dopóki się tego nie zobaczy w takim wydaniu , to nawet trudno sobie wyobrazić że tak pięknie można oglądać Planety i te zjawiska.Teleskop bije wszystkie instrumenty jakie do tej pory posiadałem a było tego naprawdę sporo.Zarówno refraktory ED 120mm , 127mm jak i Newtony 10" , 12" i 14" nigdy nie pokazały mi tak pięknie Jowisza w takiej ogólnej bardzo dobrej jakości obrazu przy powiększeniach rzędu 200-250X. To najpiękniejszy Tranzyt jaki widziałem do tej pory.Szkoda że Mars będzie tak nisko , ale jestem pewien zaskakujących pięknych obrazów tej Planety po tym jak widzę co pokazuje Jowisz i jak oglądałem poprzedniej Opozycji Marsa w MN76 Intesa. :wink:

 

Edytowane przez Edgens
 • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

 • Przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

 • Polecana zawartość

  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Smutny
   • 156 odpowiedzi
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Kocham
    • Dziękuję
    • Lubię
   • 20 odpowiedzi
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Dziękuję
    • Lubię
   • 11 odpowiedzi
  • Zbiórka: Obserwatorium do poszukiwania nowych planet pozasłonecznych
   W związku z sąsiednim wątkiem o zasadach przyjmowania stypendiów, po Waszej radzie zdecydowałem się założyć zbiórkę crowdfundingową na portalu zrzutka.pl. W tym wątku będę informował o wszelkich aktualizacjach, przychodzących także po zakończeniu.
    • Kocham
    • Dziękuję
    • Lubię
   • 85 odpowiedzi
  • Mamy polską zmienną z zaćmieniowym dyskiem protoplanetarnym
   W ten weekend, korzystając z danych ASAS-SN (All Sky Automated Survey for Supernovae), wykryłem nieznaną do tej pory zmienną typu R Coronae Borealis. To jedna z najrzadszych typów gwiazd zmiennych - do tej pory odnaleziono zaledwie ~150. Ich poszukiwanie nie należy do najprostszych, gdyż swoimi wskaźnikami barwy (B-V, J-K etc.) nie wyróżniają się zbytnio, dlatego szybciej jest przeszukać krzywe blasku.
    • Lubię
   • 20 odpowiedzi
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.