Skocz do zawartości

MK STF MIRAGE 8" , F10 , na optyce Intes Micro.


Edgens

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Otrzymałem w końcu wyczekiwaną zagraniczną przesyłkę z zakupionym Teleskopem Maka-Cassegraina w wersji STF MIRAGE 8" , F10 , na doskonałej optyce Intes Micro. Teleskop ma parametry D-203,2 mm , F-2030 mm , F10.
Piękna Maszyna , robi wrażenie , niebawem fotki i pierwsze światło o ile pogoda dopisze , teraz trzeba się przyjrzeć bliżej.

Tu Recenzja takiej Maszynki:
http://www.dark-star.it/astronomia-arti ... age-8-mak/


Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę parę fotek w domu , Menisk delikatnie przykurzony do przedmuchania co w dzień zrobię. :D
Dostałem go z VB 2" TS , ale kupiłem wcześniej do niego VB Baadera Clicklock 2" w USA u nas aktualnie brak , z tyłu popuszczamy trzy śrubki i mamy ukryte otwory na wlot powietrza pod pierścieniem który normalnie je zakrywa i uchylamy je tylko na czas obserwacji , mam też metalowe mocowanie szukacza z metalowymi obejmami. teleskop posiada przykręconego oryginalnego Dovetaila jak i Dekiel na przód i rączkę do przenoszenia.
Ogólnie Piękna Maszyna , podoba mi się bardzo. :D Nie jest tak bardzo ciężki , myślałem że będzie gorzej , z oryginalnym metalowym odrośnikiem ma długość około 70 cm i waży też około 10kg.Na moim EQ5 SW będzie pracował dobrze. :D
 

IMG_0040.JPG

IMG_0041.JPG

IMG_0042.JPG

IMG_0043.JPG

IMG_0044.JPG

IMG_0037.JPG

IMG_0039.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę link do sklepu , gdzie był sprzedawany jak był produkowany , aktualnie firma "STF" nie istnieje , teleskop był składany w Federacji Rosyjskiej przez grupę optyków "Vago" , którzy m.in. pracowali dla firmy STF.
https://www.widescreen-centre.co.uk/ast ... -telescope
To odpowiednik aktualnej wersji APM MK M809 która jest w bogatszej wersji z baflowanym odrośnikiem i wypisanymi dodatkami:
http://www.apm-telescopes.de/en/telesco ... ivery.html
Teleskop ma ponad dwa lata , według korespondencji z człowiekiem , który mi sprzedał teleskop , sprzedający sprawia wrażenie rzetelnego i uczciwego człowieka.Odpisuje cały czas na moje maile i prowadzimy małą korespondencję.Z otrzymanego info , Optyka ma najnowsze warstwy 96% i Menisk wielokrotnie powlekany ze stratą około 1% , był złożony w Federacji Rosyjskiej i był własnością jednego z członków wspomnianej grupy "Vago". Obstrukcja centralna C.O. wynosi 30,5% , czyli stosunkowo mała przeszkoda w porównaniu do 35%-37% SCT.
Dovetail wydaje mi się ma trochę inny kąt ścięcia i chyba będę musiał wymienić , sprawdzę to jutro , dużych szukaczy od 60 mm do 70 mm mam trzy sztuki , są oryginalne metalowe obejmy z mocowaniem na szukacz do przykręcenia do OTA , więc to żaden problem i coś mu sklecę.
Szkoda że pogody brak , dzisiaj zapewne siedział bym z nim na balkonie do rana. :D

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Zbyszek ZP53 przed chwilą oglądał Maka i powiedział że z takim sprzętem to już można być jako jednym , czekamy na Marsa i wspólne oglądanko z kolegami na Kudłaczach , Zbyszek mówi że jak tylko będzie dawał tak dobre obrazy jak mój poprzedni STF MK 180/1800 mm taki sam jak ten tylko mniejszy brat o około 1" to nic nam więcej do Planet nie potrzeba , bowiem jak Zbyszek zobaczył w moim byłym Maku MK STF 180 mm F10 Jowisza to swojego Maka od razu sprzedał na giełdzie. :D Taki widok jak był w poprzednim MK 180 mm już był wspaniały , teraz czekam tylko na pogodę i przekonam się jak wypadnie w praktyce różnica Apertury w MK 1". :wink:

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oględziny wstępnie przeprowadzone , stwierdzam że OTA ma lepsze wyczernienie niż mój poprzedni Mak-Cassegrain STF MIRAGE 180/1800 mm , gdyż zarówno tubus w środku jak i odrośnik są bodajże przetoczone na drobniutki gwint i farba czarny mat jest lepszej jakości i nie świeci , to mnie cieszy. Maka STF 180 mm miałem zamiar flockować a w tym Maku nie mam takiej potrzeby. :D
Dovetail też okazuje się że jest w standardzie Vixena i nie ma potrzeby wymiany , to jednak nie Rusek tylko standard Vixen.
Szukacz już jest 62/280 mm z Plosslem TAL 25 mm i kątówką pryzmatyczną dobrą Celestron 1,25" , 2" Baader Clicklock zakręcony , kątówka GSO 99% kwarcowa założona , wszystko się znakomicie prezentuje.
Regulacja ostrości pokrętłem na lustrach pracuje jak po masełku i mam nadzieje że nie będzie żadnego widocznego przesunięcia obrazu nawet w dużych powiększeniach , tak jak miałem w mniejszym poprzednim braciszku Maku STF 180 mm F10.
To już kawał Maszyny i jak tak leży na stole to samymi rozmiarami już robi niezłe wrażenie.Teraz tylko wypatrywać ładnej pogody i można zacząć oglądać :wink:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Dzisiaj było pierwsze światło , co prawda krótko , ale było , teleskop wcześniej godzinkę chłodził się już na balkonie.Pogoda teraz taka sobie , wcześniej było sporo lepiej.
Na montażu EQ5 SW Teleskop pracuje bez problemu i wystarczają oryginalne dwie przeciw wagi 5 kg.
Teleskop wydaje się poprawnie skolimowany i nie stracił kolimacji podczas długiej drogi , to też zaleta tych Maków że dobrze trzymają kolimacje.
Regulus przy około 400X z okularem Pentax XW 5 mm pokazał równomiernie rozłożone prążki dyfrakcyjne.
Szkoda że M42 uciekła mi za dom i już jej nie złapałem.
Sprawdzałem obrazy za i przed ogniskiem są jak należy , ponadto obrazy rozogniskowanych gwiazd są białe jak powinny być przy bardzo dobrych warstwach , miałem kiedyś takiego starszego Maka na słabych warstwach i po porównaniu z moim poprzednim Makiem STF 180 mm F10 te obrazy były widocznie słabsze i tracące tą biel , tu jest wszystko jak należy i oglądać czas zacząć.
Dzisiaj zapewne rano Planety , aby tylko pogoda dopisała i razem ze Zbyszkiem oglądamy.

Pozdrawiam Krzysztof. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano oglądaliśmy z kolegą Zbyszkiem ZP53 Jowisza u mnie na balkonie nowym MK INTESA 203/2030 mm F10.
Seeng był nie najlepszy , jak i wpierw Jowisz był utopiony w cienkich chmurach , pomimo tego że z mojego balkonu aktualnie Jowisz jest nad miastem i jest zaświetlenie nieba to po przetarciu się chmur wypadł dobrze.
Nagler 12 mm T4 jak i TV Delos 10 mm były w użytku ze względu na Seeng nie dało się więcej zaszaleć. Seeng potem się nieco poprawił jak i chmury uciekły w dal , powiększenia około 170X i 210X pokazały pomimo nie najlepszych warunków pięknie tą Planetę.
Pociemnienia pocięte pasami , cień Ganimedesa chwilami jako czarny okrągły cień na tle pociemnienia biegunowego , białe i czarne chmury poprzyklejane do pasów na tle jasnych stref , kolorek Planety i Detalu bardzo ładny , bardzo dobre warstwy na optyce jak i sama optyka dają o sobie dużo znać.Widać białe chmury , twory atmosfery , owale , itp. na tle jasnych stref.
Przy dobrym Seengu będzie Rewelacja , gdyż dzisiaj przy przeciętnym było naprawdę dobrze , co 8" apertury Maka to 8" a to już naprawdę dużo , Kolega Zbyszek był zadowolony jak i ja , zakup się udał i teleskop już wiem na pewno , że mnie nie zawiedzie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą oglądałem M42 , ładny widoczek w okularze Nagler N31 około 70X powiększenia  , mieści się jeszcze cały Miecz a w Panopticiu 41 mm około 50X powiększenia i Miecz mieści się z zapasem. Wszystkie 6 składników Trapezu świeci patrząc na wprost a czarne tło nieba i bardzo dobry kontrast w tym MK naprawdę pokazuje M42 jak z większej Apertury. Jakby nad samą mgławicą świeci ładna pomarańczowa dość jasna gwiazda , której kolor w tym Teleskopie wypada też znakomicie.Co Dobry Mak to Dobry Mak , te nasze SCT 8" chowają się z nakryciem.:-)

Rano zapewne Planety o ile pogoda dopisze.:-)

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Właśnie oglądam Księżyc i to co i w jaki doskonały sposób z Ekstra Obrazem pokazuje na Księżycu Mak-Cassegrain INTESA 8" 203/2030 mm po prostu zwala mnie z nóg. Takich Ekstra obrazów jeszcze nie miałem okazji oglądać. Księżyc tak ostry ze szczytami ostrych gór wystających w przestrzeń na brzegach Księżyca , Czarne cienie gór i jaka biel samego srebrnego Globu z masakryczną ilością maleńkich Kraterów wokół Krateru Kopernika jak i na całej powierzchni w tym "mórz" a w Plato od razu widać w małych powiększeniach parę sztuk.W większych to już trzeba by zabrać do ręki mapkę i sobie liczyć. :D Obrazy THE BEST i jaki Kontrast Obrazu. :D Mróz jak Fix i Seeng przyzwoity , teraz się trochę zachmurzyło i wszedłem do domu , ale czekam rano na Planety. Żadne SCT czy mniejsze Refraktory ED , tutaj do konkurencji i porównań potrzeba 6" dobrego APO.
Teleskop przeszedł pod względem dawanych obrazów moje Najśmielsze Oczekiwania. :D To w praktyce jak Duże APO , bez dwóch zdań. :D Dzisiaj tak naprawdę pierwszy raz pokazał mi na co go stać na Księżycu i pokonał moje najlepsze jak do tej pory obrazy z Maków na optyce Intesa zarówno MK STF 180 mm jak i MN 180 mm , szkoda że oglądam to wszystko sam. :( Ponad 350X to dla tej maszynki żaden wyczyn z obrazami na najwyższym poziomie. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem dzisiaj rano Jowisza , obraz bardzo dobry do około 210X z TV Delosem 10 mm , najlepszy z Orto 12,5 mm około 170X i TV Plosslem 11 mm około 190X , gdyż Seeing nie puszcza wyżej , założyłem też TV Delosa 8 mm ponad 260X i Pentaxa XW 7 mm około 300X , widać że obraz nadal bardzo dobry i ostry , ale wszystko się zaciera przez Seeing i tylko chwilami ładnie wyostrza. Na tarczy pełno detalu , białych i czarnych chmurek , owali , pociemnienia biegunowe poprzecinane jasnymi pasami , widać cienkie paski w jasnych strefach , ogólnie bardzo dobre obrazy , ale ten Seeing. Do 210X obrazy Perfekcyjne , potem niestety warunki Seeingowe dają w kość. Czekam zatem na lepszą stabilność atmosfery i wtedy będzie można się rozpędzać ponad 300X.Optyka jest bardzo dobra , pomimo 300X z Pentaxem XW 7 mm Teleskop trzyma detal , kontrast i ostrość , więc ogólnie jestem bardzo zadowolony , jedynie odpowiednich warunków jak do tej pory brak. :wink:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
25 Marca nad ranem Seeing dobry i tranzyt Księżyca na tle pociemnienia biegunowego Jowisza Piękny , tarcza Księżyca przypominająca bardziej małą świecącą kulkę :shock: przesuwającą się powoli na tle pociemnienia biegunowego Jowisza , masa ostrego detalu i ta piękna jakość z kolorami , teleskop jest klasą w sobie i pokazuje niewiarygodnie piękne i naturalne obrazy tej Planety.Powiem szczerze że dopóki się tego nie zobaczy w takim wydaniu , to nawet trudno sobie wyobrazić że tak pięknie można oglądać Planety i te zjawiska.Teleskop bije wszystkie instrumenty jakie do tej pory posiadałem a było tego naprawdę sporo.Zarówno refraktory ED 120mm , 127mm jak i Newtony 10" , 12" i 14" nigdy nie pokazały mi tak pięknie Jowisza w takiej ogólnej bardzo dobrej jakości obrazu przy powiększeniach rzędu 200-250X. To najpiękniejszy Tranzyt jaki widziałem do tej pory.Szkoda że Mars będzie tak nisko , ale jestem pewien zaskakujących pięknych obrazów tej Planety po tym jak widzę co pokazuje Jowisz i jak oglądałem poprzedniej Opozycji Marsa w MN76 Intesa. :wink:

 

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.