Skocz do zawartości

Galaktyka Cygaro - M82


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Jarzyna B. napisał:

Piękny mięsisty środek, fajna kolorystyka. Szkoda, że nie możesz wycisnąć zewnętrznej masy galaktyki.

Fajne!

Dzięki - niestety nic więcej sygnału już tam nie ma. Jest wyciągnięte na maxa.

Jak pogoda pozwoli to dopalę trochę dłuższych czasów i wtedy może złapią się jeszcze te "starbursty" w czerwieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołożę swoje pięć groszy. Wczoraj tuż przed opadami śniegu złapałem 4 klatki po 1200sekund Ha z M 82. Fajnie zaczyna być widać jety :)

Group1.thumb.png.a195b1dc030a8d57604554e1625e3b01.png

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadła mi ostatnio w oko ta praca na astrobin - teleskop to Newton 14'' zredukowany korektorem do f/3,5. 

Naświetlanie 1200 x 10''

Ciekawe ile ja bym musiał naświetlać przy f/4,7 zakładając podobną czułość kamerki i biorąc pod uwagę tylko zmianę szybkości teleskopu - pewnie koło 30'' w kanale R...

https://www.astrobin.com/334913/?nc=all

pd0ke8wC1gkn_1824x0_wmhqkGbg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wynika z tekstu na SkyandTelescope - M82 w podczerwieni jest znacznie jaśniejsza niż w wizualu, cytat poniżej:

'M82, sometimes called the Cigar galaxy due to it's edge on view from Earth, is the brightest galaxy in the night sky in infrared light, being a lot brighter in infrared than in the visible part of the spectrum. It is a starburst class galaxy that got caught in a gravitational struggle with M81 for past billion years. '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tayson napisał:

Dzis? Czym? 

Nie, rok temu :) Na swoje usprawiedliwienie mam tylko to że warunki były takie że po 10 minutach tło luminancji pokazywało 30k :D Przełączyłem na Ha i zostawiłem teleskop na resztę nocy samopas. To co pokazałem wyżej to w sumie 20 klatek po 15 minut w takich fajnych mglistych warunkach. Na pojedynczej klatce widać tylko zarys obu pióropuszy.

Zestaw ten co zawsze widoczny w stopce czyli nieopłacalny, archaiczny znaczek pocztowy podpięty do newtona, skala 1.12"/sek

Stack z którego na pewno wyciągniecie duużo więcej niż ja: Messier 82-Ha.fit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co mnie wyjdzie przy 20 klatkach :) Na razie zgodnie z obietnicą załozyłem filtr podczerwony, zobaczymy czy cokolwiek przez refraktor przejdzie :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, wessel napisał:

Ciekawe co mnie wyjdzie przy 20 klatkach :) Na razie zgodnie z obietnicą załozyłem filtr podczerwony, zobaczymy czy cokolwiek przez refraktor przejdzie :)

Coś tam przez soczewki przejdzie, tylko zastanawiam się jak z korekcją aberracji dla tych długości fali. W końcu po coś zakładamy filtry UV/IR cut. Fociłeś już refraktorem w IR?

3 godziny temu, HAMAL napisał:

Toż to narodowa zimowa wyprawa na M82 :D Pamiętam jak Heniek się za nimi uganiał, pierwej Westą potem Artemisem :) daaawne czasy.

Chętnie dołączę w podczerwieni, czytając tego posta też się nakręciłem. Tylko mam pytanie czy w tym paśmie miejskie LP przeszkadza? Ktoś coś już działał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzędziel napisał:

Coś tam przez soczewki przejdzie, tylko zastanawiam się jak z korekcją aberracji dla tych długości fali. W końcu po coś zakładamy filtry UV/IR cut. Fociłeś już refraktorem w IR?

 

UV/IR cut zakładamy po to by podczerwień mająca inny punkt ostrzenia nie psuła nam ostrości w zwykłych pasmach LRGB. Jak fotografujemy tylko IR, to po założeniu tego filtru wystarczy wyostrzyć i bez problemu się zarejestruje materiał.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamera ATIK nie ma filtra IR cut. Nie wiem jak warstwy i szkło refraktora  potraktują podczerwień, czy cokolwiek przeleci. Ja właśnie będę robił próby z Wawy a więc testowe LP będzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.